wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-20| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software

DroneDeploy przetworzy zdjęcia nie tylko z drona

Platforma DroneDeploy jest szeroko wykorzystywana do przetwarzania w chmurze zdjęć z dronów do postaci ortofotomapy czy modeli 3D. Dzięki nowemu narzędziu 360 Walkthrough pozwala także pracować z naziemnymi zdjęciami panoramicznymi.


DroneDeploy przetworzy zdjęcia nie tylko z drona
DroneDeploy przetworzy zdjęcia nie tylko z drona

Jak podkreślają twórcy platformy, działanie funkcji 360 Walkthrough jest proste i intuicyjne. Wystarczy przejść się z praktycznie dowolnym typem kamery panoramicznej po interesującym nas obiekcie, a pozyskane w ten sposób zdjęcia czy filmy zostaną przetworzone w chmurze obliczeniowej do postaci wirtualnych spacerów, które można przeglądać razem z danymi z dronów. Wśród potencjalnych zastosowań narzędzia firma DroneDeploy wymienia m.in. bezpieczne i sprawne pozyskiwanie danych na potrzeby dokonywania inspekcji czy przygotowania dokumentacji obiektów budowlanych.

Zdaniem twórców platformy tego typu rozwiązania stanowią przyszłość branży budowlanej. Potwierdza to projekt pilotażowy przeprowadzony przez DroneDeploy wspólnie z firmami Brasfield & Gorrie oraz Boston Dynamics.

Celem eksperymentu było opracowanie metodyki automatycznego i cyklicznego pozyskiwania danych obrazowych na potrzeby dokumentacji obiektu budowlanego oraz jego inspekcji. Zadanie to powierzono robotowi Spot firmy Boston Dynamics, którego zintegrowano z kamerą panoramiczną. Maszynę zaprogramowano tak, by bez udziału operatora cyklicznie przechodziła zadaną trasę. Następnie pozyskane przez robota zdjęcia są przesyłane do platformy DroneDeploy360 Walkthrough, a tuż po obróbce są udostępniane użytkownikom końcowym, którzy na ich podstawie mogą w łatwy sposób pozyskać niezbędne im dane.

– Dzięki połączeniu zrobotyzowanej automatyzacji z dokumentowaniem terenu na dworze i we wnętrzach budynków w technologii DroneDeploy jesteśmy w stanie bardziej spójnie rejestrować dane o całym projekcie. W rezultacie możemy podejmować bardziej świadome decyzje, jednocześnie pozwalając członkom naszego zespołu skupić się na zadaniach wymagających ich specjalistycznej wiedzy” – powiedział Russ Gibbs, dyrektor w firmie Brasfield & Gorrie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS