Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-10-14| GNSS, Sprzęt

Vision-RTK, czyli 3 techniki pozycjonowania w jednym

Jedną z ciekawszych premier targów Intergeo Digital jest urządzenie Vision-RTK firmy Fixposition. W jednej obudowie łączy ono wyznaczane pozycji w technologii: satelitarnej, wizualnej oraz inercyjnej.


Vision-RTK, czyli 3 techniki pozycjonowania w jednym

Jak przekonuje producent, każda z tych technologii ma swoje istotne ograniczenia. Odbiorniki satelitarne kiepsko radzą sobie wśród drzew czy wysokiej zabudowy. Są także podatne na zakłócanie. Wizualne pozycjonowanie jest z kolei silnie zależne od warunków oświetleniowych. Na błąd pomiaru znacząco wpływają ponadto opady czy jednolite pokrycie terenu. Wadą jednostek inercyjnych jest z kolei kumulowanie się błędu w czasie.

Połączenie wszystkich tych trzech technologii przy użyciu innowacyjnych algorytmów sensor fusion znosi powyższe ograniczenia – zapewnia firma Fixposition. Jako dowód pokazuje swój najnowszy instrument Vision-RTK. W niewielkiej i lekkiej obudowie kryje on: jednostkę IMU, kamerę oraz 2 odbiorniki GNSS. Dlaczego dwa? Jak wyjaśnia producent, zapewnia to dokładniejsze wyznaczanie azymutu oraz lepszą odporność na zakłócanie. Połączenie tych sensorów gwarantuje centymetrową dokładność pomiaru z częstotliwością do 200 Hz w praktycznie każdych warunkach, jakie można napotkać w terenie – gwarantuje firma Fixposition.

Moduł Vision-RTK zaprojektowano tak, by można go łatwo integrować z różnego rodzaju urządzeniami. Służy do tego port USB oraz modem wi-fi pozwalający sterować instrumentem przez interfejs WWW. Różnorodnym zastosowaniom sprzyjają także niewielkie wymiar (7,4 x 4,1 x 2,6 cm) i waga sensora (39 g bez anten GNSS i obudowy). W ocenie producenta wynalazek świetnie sprawdzi się chociażby w systemach sterowania dronami czy robotami.

– Wysoki stopień integracji technologii w Vision-RTK oraz nasza rozległa wiedza na temat widzenia maszynowego i RTK pozwoliły wdrożyć zupełnie nowe podejście do łączenia sensorów, co zapewnia niespotykaną wcześniej wydajność – powiedział Lukas Meier, dyrektor ds. technologicznych i współzałożyciel Fixposition. – Dzięki Vision-RTK firma Fixposition oferuje kompaktowe rozwiązanie do pozycjonowania i nawigacji w trudnych warunkach, umożliwiając zastosowania w miejscach wcześniej niedostępnych i otwierając zupełnie nowy świat możliwości dla autonomicznych robotów naziemnych i dronów – dodał dr Zhenzhong Su, dyrektor generalny i współzałożyciel Fixposition.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama