wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-14| GNSS, Sprzęt

Vision-RTK, czyli 3 techniki pozycjonowania w jednym

Jedną z ciekawszych premier targów Intergeo Digital jest urządzenie Vision-RTK firmy Fixposition. W jednej obudowie łączy ono wyznaczane pozycji w technologii: satelitarnej, wizualnej oraz inercyjnej.


Vision-RTK, czyli 3 techniki pozycjonowania w jednym

Jak przekonuje producent, każda z tych technologii ma swoje istotne ograniczenia. Odbiorniki satelitarne kiepsko radzą sobie wśród drzew czy wysokiej zabudowy. Są także podatne na zakłócanie. Wizualne pozycjonowanie jest z kolei silnie zależne od warunków oświetleniowych. Na błąd pomiaru znacząco wpływają ponadto opady czy jednolite pokrycie terenu. Wadą jednostek inercyjnych jest z kolei kumulowanie się błędu w czasie.

Połączenie wszystkich tych trzech technologii przy użyciu innowacyjnych algorytmów sensor fusion znosi powyższe ograniczenia – zapewnia firma Fixposition. Jako dowód pokazuje swój najnowszy instrument Vision-RTK. W niewielkiej i lekkiej obudowie kryje on: jednostkę IMU, kamerę oraz 2 odbiorniki GNSS. Dlaczego dwa? Jak wyjaśnia producent, zapewnia to dokładniejsze wyznaczanie azymutu oraz lepszą odporność na zakłócanie. Połączenie tych sensorów gwarantuje centymetrową dokładność pomiaru z częstotliwością do 200 Hz w praktycznie każdych warunkach, jakie można napotkać w terenie – gwarantuje firma Fixposition.

Moduł Vision-RTK zaprojektowano tak, by można go łatwo integrować z różnego rodzaju urządzeniami. Służy do tego port USB oraz modem wi-fi pozwalający sterować instrumentem przez interfejs WWW. Różnorodnym zastosowaniom sprzyjają także niewielkie wymiar (7,4 x 4,1 x 2,6 cm) i waga sensora (39 g bez anten GNSS i obudowy). W ocenie producenta wynalazek świetnie sprawdzi się chociażby w systemach sterowania dronami czy robotami.

– Wysoki stopień integracji technologii w Vision-RTK oraz nasza rozległa wiedza na temat widzenia maszynowego i RTK pozwoliły wdrożyć zupełnie nowe podejście do łączenia sensorów, co zapewnia niespotykaną wcześniej wydajność – powiedział Lukas Meier, dyrektor ds. technologicznych i współzałożyciel Fixposition. – Dzięki Vision-RTK firma Fixposition oferuje kompaktowe rozwiązanie do pozycjonowania i nawigacji w trudnych warunkach, umożliwiając zastosowania w miejscach wcześniej niedostępnych i otwierając zupełnie nowy świat możliwości dla autonomicznych robotów naziemnych i dronów – dodał dr Zhenzhong Su, dyrektor generalny i współzałożyciel Fixposition.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS