wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-28| Geodezja, Prawo

Kiedy BIM stanie się obowiązkowy w krajowych zamówieniach publicznych?

Próbą odpowiedzi na tytułowe pytanie jest publikacja „Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych” opracowana przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z firmą PWC.


Kiedy BIM stanie się obowiązkowy w krajowych zamówieniach publicznych? <br />
fot.Engg317/Wikipedia
fot.Engg317/Wikipedia

Dokument przygotowano w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”. Wytycza on potencjalny plan czynności, które mają doprowadzić do wdrożenia stosowania metodyki modelowania informacji o budynkach (BIM) w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w budownictwie. Stanowić on będzie punkt wyjścia do opracowania szczegółowej strategii wdrożenia BIM w Polsce. Z uwagi na rekomendowane podejście „push-pull” odnosi się nie tylko do sektora zamówień publicznych, ale również do działań podejmowanych w sektorze prywatnym.

Dokument zawiera między innymi:

 • analizę drogi wprowadzenia BIM w wybranych krajach,
 • analizę istotnych dokumentów i inicjatyw strategicznych w Polsce,
 • uwarunkowania prawne BIM – stan obecny,
 • matrycę elementów strategii wdrożenia BIM w Polsce,
 • oś czasu dla węzłów matrycy,
 • kryteria sukcesu.

Kiedy obowiązek stosowania BIM?

Zgodnie z harmonogramem zaproponowanym w tej publikacji wprowadzenie obowiązku stosowania BIM w większych przetargach (tj. o wartości powyżej 10 mln euro) jest możliwie już od roku 2025. Wcześniej (od 2022 roku) można natomiast wprowadzić kryteria oceny ofert związane ze stosowaniem tej metodyki. Dla wszystkich zamówień publicznych BIM miałby być obowiązkowy od 2030 roku.

Po co BIM w przetargach?

Jak zwracają uwagę autorzy dokumentu, obowiązkowe stosowanie metodyki modelowania informacji o budynkach w zamówieniach publicznych jest wprowadzane przez coraz więcej krajów. Z punktu widzenia zamawiającego wymóg taki pozwala sprawować skuteczniejszą kontrolę nad pracami budowlanymi. Do zalet BIM-u zalicza się ponadto lepszą współpracę między poszczególnymi uczestnikami prac projektowych i budowlanych, co prowadzi do mniejszej liczby błędów, a w konsekwencji zmniejsza ryzyko opóźnień i przekroczenia kosztorysu.

W Polsce jeden z pierwszych projektów pilotażowych w zakresie wykorzystania BIM realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i dotyczy zaprojektowania i budowy obwodnicy małopolskiego Zatora.

Co to oznacza dla geodezji?

Wdrażanie metodyki BIM nie pozostaje bez wpływu na branżę geodezyjną, o czym szerzej można przeczytać w artykule, który w 2015 roku ukazał się na łamach miesięcznika GEODETA. Przede wszystkim znacznie zwiększa zapotrzebowanie na szczegółowe dane przestrzenne o inwestycji na poszczególnych etapach jej realizacji. Kluczowy jest tu termin „cyfrowy bliźniak” (digital twin), który oznacza cyfrowy model infrastruktury będący wierną cyfrową kopią fizycznego obiektu. Stosowanie takich modeli w metodyce BIM rodzi konieczność regularnych i szczegółowych pomiarów inwestycji, np. przy życiu skanowania laserowego czy dopasowania zdjęć z dronów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS