wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-19| Geodezja, GIS, Sprzęt

Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym

Od kilkunastu miesięcy Trimble intensywnie rozwija technologię robotów pomiarowych bazujących na popularnej platformie Spot. Najnowsza innowacja w tym zakresie dotyczy intuicyjnego sterowania tymi maszynami.


Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym
Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym

Pomysł integracji czworonożnego robota Spot firmy Boston Dynamics z geodezyjnymi instrumentami pomiarowymi został zaprezentowany po raz pierwszy przez Trimble’a pod koniec 2019 roku. W ocenie tego producenta taka platforma jest świetnym rozwiązaniem do wykonywania cyklicznych inwentaryzacji bądź pomiarów miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. Pod koniec ubiegłego roku Trimble ogłosił, że innowacja ta wkrótce wejdzie do sprzedaży. Jednocześnie podobne systemy pomiarowe zaprezentowała również konkurencja – np. Leica Geosystems oraz Faro.

Trimble nie ustaje jednak w dalszym rozwijaniu tej platformy. W niedawnych testach zintegrowano ją z modułem PFFtag rozwijanym przez firmę Piaggio Fast Forward (PFF). Celem eksperymentu było zwiększenie intuicyjności obsługi tego systemu pomiarowego. Dotychczas Spot był sterowany przez operatora przy użyciu specjalnego joysticku. Natomiast dzięki PFFtag wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a robot będzie po prostu podążać za operatorem, który wskaże mu np. stanowiska skanowania. Wszystko to jest możliwe bez jakiegokolwiek kontrolera czy przechodzenia specjalistycznych szkoleń.

W ocenie Trimble’a zakończone z powodzeniem testy tego typu platformy wykazały, że stanowi ona praktyczne rozwiązanie w takich branżach jak rolnictwo, górnictwo czy logistyka. Systemy te powinny się także świetnie sprawdzać w dynamicznych środowiskach pracy, np. na budowie.

– Większość firm zajmujących się robotyką postrzega otoczenie jako świat przeszkód – powiedział Greg Lynn, dyrektor generalny PFF. – W naszej firmie przyjęliśmy jednak odwrotne podejście i ta filozofia napędza nasze badania nad fizycznym przemieszczaniem się ludzi i robotów. Projektujemy zachowania, które rozumieją ludzi i pomagają automatyzować zadania bez konieczności budowania skomplikowanego sprzętu. Współpraca z firmą Trimble usprawni zastępowanie zdalnie sterowanych robotów poruszających się po z góry określonych ścieżkach w skartowanych środowiskach. Stanowi tym samym kolejny krok w realizacji ostatecznego celu, jakim jest zapewnienie bezpiecznej i intuicyjnej obsługi maszyn w środowiskach przemysłowych. Technologia dynamicznego podążania jest o krok bliżej dalszych wdrożeń, począwszy od elektronarzędzi, po sprzęt rolniczy, a nawet zautomatyzowane pojazdy – tłumaczy.

– Technologia dynamicznego podążania firmy PFF zapewnia intuicyjną obsługę i poszerza możliwości wykorzystania współpracujących robotów, które mogą zwiększać możliwości ludzkiej siły roboczej – powiedział Aviad Almagor, wiceprezes oddziału ds. nowych technologii w firmie Trimble. – Roboty z modułem PFFtag są jak Sancho Pansa z XXI wieku. W przyszłości mogą pomóc specjalistom z branży budowlanej w ich codziennej pracy, przenosić ciężki sprzęt, poprawiać wydajność i zwiększać bezpieczeństwo – dodaje.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. Kamień odszuka jak powiem szukaj ? W razie braku kamienia osadzi nowy nad odszukaną stabilizacją podziemną ? :)
odpowiedz zgłoś
biznes ys biznes bo 100 polskich pomiarawych jest tanszych od tego robota, to u nas nieprędko wprowadzą to do życia....
odpowiedz zgłoś
odp: biznes ys biznes ale jak mu się wgra bazę danych przepisów prawnych to egzamin na uprawnienia zda bez problemu. Tylko nie może mieć dostępu do internetu na egzaminie, bo jakby zaczął cytować teorie z forów internetowych, to mógłby zostać zniszczony.
odpowiedz zgłoś
w polskich realiach rolę takich robotów pełnią geodeci roboty do uzupełniania baz danych podgików. I jeszcze płacą za możliwość uzupełnienia tych baz.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS