Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-03-19| Geodezja, GIS, Sprzęt

Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym

Od kilkunastu miesięcy Trimble intensywnie rozwija technologię robotów pomiarowych bazujących na popularnej platformie Spot. Najnowsza innowacja w tym zakresie dotyczy intuicyjnego sterowania tymi maszynami.


Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym
Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym

Pomysł integracji czworonożnego robota Spot firmy Boston Dynamics z geodezyjnymi instrumentami pomiarowymi został zaprezentowany po raz pierwszy przez Trimble’a pod koniec 2019 roku. W ocenie tego producenta taka platforma jest świetnym rozwiązaniem do wykonywania cyklicznych inwentaryzacji bądź pomiarów miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. Pod koniec ubiegłego roku Trimble ogłosił, że innowacja ta wkrótce wejdzie do sprzedaży. Jednocześnie podobne systemy pomiarowe zaprezentowała również konkurencja – np. Leica Geosystems oraz Faro.

Trimble nie ustaje jednak w dalszym rozwijaniu tej platformy. W niedawnych testach zintegrowano ją z modułem PFFtag rozwijanym przez firmę Piaggio Fast Forward (PFF). Celem eksperymentu było zwiększenie intuicyjności obsługi tego systemu pomiarowego. Dotychczas Spot był sterowany przez operatora przy użyciu specjalnego joysticku. Natomiast dzięki PFFtag wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a robot będzie po prostu podążać za operatorem, który wskaże mu np. stanowiska skanowania. Wszystko to jest możliwe bez jakiegokolwiek kontrolera czy przechodzenia specjalistycznych szkoleń.

W ocenie Trimble’a zakończone z powodzeniem testy tego typu platformy wykazały, że stanowi ona praktyczne rozwiązanie w takich branżach jak rolnictwo, górnictwo czy logistyka. Systemy te powinny się także świetnie sprawdzać w dynamicznych środowiskach pracy, np. na budowie.

– Większość firm zajmujących się robotyką postrzega otoczenie jako świat przeszkód – powiedział Greg Lynn, dyrektor generalny PFF. – W naszej firmie przyjęliśmy jednak odwrotne podejście i ta filozofia napędza nasze badania nad fizycznym przemieszczaniem się ludzi i robotów. Projektujemy zachowania, które rozumieją ludzi i pomagają automatyzować zadania bez konieczności budowania skomplikowanego sprzętu. Współpraca z firmą Trimble usprawni zastępowanie zdalnie sterowanych robotów poruszających się po z góry określonych ścieżkach w skartowanych środowiskach. Stanowi tym samym kolejny krok w realizacji ostatecznego celu, jakim jest zapewnienie bezpiecznej i intuicyjnej obsługi maszyn w środowiskach przemysłowych. Technologia dynamicznego podążania jest o krok bliżej dalszych wdrożeń, począwszy od elektronarzędzi, po sprzęt rolniczy, a nawet zautomatyzowane pojazdy – tłumaczy.

– Technologia dynamicznego podążania firmy PFF zapewnia intuicyjną obsługę i poszerza możliwości wykorzystania współpracujących robotów, które mogą zwiększać możliwości ludzkiej siły roboczej – powiedział Aviad Almagor, wiceprezes oddziału ds. nowych technologii w firmie Trimble. – Roboty z modułem PFFtag są jak Sancho Pansa z XXI wieku. W przyszłości mogą pomóc specjalistom z branży budowlanej w ich codziennej pracy, przenosić ciężki sprzęt, poprawiać wydajność i zwiększać bezpieczeństwo – dodaje.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama