|2021-06-25|
GIS, Teledetekcja
Podpisano porozumienie ws. polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych
Polskie podmioty chcą wspólnie zbudować polską konstelację mikrosatelitów teledetekcyjnych – zakłada porozumienie w współpracy podpisane wczoraj (24 czerwca) w Instytucie Lotnictwa.
Sygnatariuszami umowy są: Creotech Instruments SA (lider przedsięwzięcia), PCO SA (członek Polskiej Grupy Zbrojeniowej), Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Porozumienie jest naturalną konsekwencją współpracy tych podmiotów w projektach, które są już realizowane. Chodzi zwłaszcza o opracowanie polskiej konstrukcji mikrosatelity obserwacyjnego (projekt NCBiR pn. „EagleEye” finansowany w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki) oraz budowę konstelacji nanosatelitów (projekt PIAST finansowany przez NCBiR ze środków na badania w obszarze bezpieczeństwa i obronności). Istotne jest również doświadczenie wszystkich sygnatariuszy w realizacji projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pozwala ono na wdrożenie europejskich standardów ECSS (European Cooperation for Space Standardization) gwarantujących niezbędny poziom jakości opracowanych rozwiązań.
Uczestnicy porozumienia zakładają, że budowę konstelacji umożliwi finansowanie ze źródeł Krajowego Programu Odbudowy, którego zapisy przewidują istotne działania związane m.in. z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej.
Przejęcie inicjatywy w zakresie stworzenia satelitarnego systemu obserwacji Ziemi dla Polski przez grupę podmiotów doświadczonych i profesjonalnych zagwarantuje, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane z najwyższą starannością i ukierunkowaniem na cel – podkreślają sygnatariusze. Powstanie konstelacji istotnie podniesie poziom bezpieczeństwa narodowego i przyczyni się do znacznego poszerzenia możliwości wykorzystania nowoczesnych środków obronnych aktualnie pozyskiwanych lub już będących w posiadaniu Sił Zbrojnych RP.
Sygnatariusze proponują Ministerstwu Obrony Narodowej wykorzystanie w projekcie budowy konstelacji modułowej platformy HYPERSAT opracowanej przez Creotech Instruments we współpracy z pozostałymi uczestnikami przedsięwzięcia. Platforma ta może zostać zmodyfikowana w sposób spełniający wymogi projektu oraz zostać wyposażona w sensor umożliwiający uzyskanie zobrazowań w wysokiej rozdzielczości. Proponowane rozwiązanie wpisze się w działania po stronie MON ukierunkowane na pozyskanie narodowych zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego. Stworzy jednocześnie szansę na znaczące włączenie polskiego przemysłu oraz rodzimych ośrodków naukowo-badawczych w stworzenie tej konstelacji.
Powierzenie budowy mikrosatelitów rodzimym podmiotom przyczyni się także to zwiększenia obecności reprezentantów polskiego przemysłu w łańcuchach dostaw międzynarodowego sektora kosmicznego – podkreślono w komunikacie prasowym. Nie sprecyzowano w nim jednak szczegółów planowanej konstelacji, w tym jej liczebności, daty wystrzelenia czy parametrów dostarczanych zobrazowań.
Źródło: Creotech Instruments, JK
|