Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-02| GIS, Teledetekcja, Instytucje

SatRevolution zachęca samorządy do korzystania z danych satelitarnych

Wrocławska firma SatRevolution z jednej strony szykuje się do wyniesienia swoich pierwszych satelitów teledetekcyjnych, a z drugiej pokazuje samorządom możliwości praktycznego wykorzystania pozyskiwanych przez nie danych.


SatRevolution zachęca samorządy do korzystania z danych satelitarnych

SatRevolution to pierwsza firma, która stworzyła oparte w pełni na polskiej myśli technologicznej nanosatelity i wysyła je na orbitę okołoziemską. Obecnie to dwa urządzenia. Już w czerwcu kolejne nanosatelity (Stork-4 i Stork-5) zostaną wyniesione w kosmos na pokładzie rakiety LauncherOne celem stworzenia własnej konstelacji obserwacyjnej.

– Dzięki stworzonym przez nas algorytmom jesteśmy w stanie przygotować użyteczne analizy zgodnie z zapotrzebowaniem zamawiającego. Dopóki nasza konstelacja jest w fazie tworzenia, korzystamy z danych dostępnych na rynku. Za jakiś czas będziemy mogli włączyć do analityki również zobrazowania średniorozdzielcze dostarczane przez Stork-4 i Stork-5, a po 2023 roku także wysokorozdzielcze – wyjaśnia Michał Hermanowski, dyrektor sprzedaży danych w SatRevolution.

Jednym z pierwszych partnerów biznesowych, z którymi spółka nawiązała współpracę w zakresie dostarczania analiz, jest Urząd Miasta Wrocławia. Zobrazowania satelitarne, oparta o nie detekcja budynków oraz dane z rejestrów publicznych, które przetwarza SatRevolution, pomagają skutecznie weryfikować powierzchnie objęte podatkiem od nieruchomości i analizować zapisy deklaracji podatkowych. To jedno z pierwszych tak zaawansowanych rozwiązań na świecie – zapewnia spółka.

Kolejnym zastosowaniem kosmicznych danych są analizy nieruchomości z wykorzystaniem indeksu wegetacji. To cenne wsparcie dla samorządów w związku ze spodziewanym rozszerzeniem tzw. opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej (zwanej też „podatkiem deszczowym” lub „podatkiem od deszczu”). Prace legislacyjne nad tym rozwiązaniem jeszcze trwają, niemniej jednak gminy już przygotowują się do jego wprowadzenia.

– Wykonaliśmy już testowe analizy zobrazowań dla części Wrocławia oraz potwierdziliśmy z pracownikami Wydziału Podatków i Opłat przydatność wyników obliczeń. Urząd otrzyma od nas raport z listą nieruchomości, na których dopuszczalny procent powierzchni nieprzepuszczalnej jest przekroczony. Dokumentacja stanowi punkt wyjścia dla urzędników, daje im większą wiedzę i pozwala ułożyć proces weryfikacji, a także podjąć działania komunikacyjne z mieszkańcami – wyjaśnia Hermanowski.

Detekcja satelitarna oraz analizy spektralne przygotowywane przez SatRevolution mają też zastosowania w zarządzaniu zielenią miejską. Pozwalają monitorować współczynniki kondycji roślinności, np. weryfikować przesuszenia czy stopień nawodnienia. Nie umknie im także nielegalna wycinka drzew czy uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych. Dzięki obserwacjom satelitarnym instytucje odpowiedzialne za dany obszar dowiadują się o problemie już na wczesnym etapie. Mogą zacząć działać od razu, znacząco zmniejszając potencjalnie negatywne skutki.

– Nasze kosmiczne rozwiązania sprowadzamy na ziemię, znajdując dla nich praktycznie zastosowania w pracy urzędników. Świadomie nie tworzymy kolejnych systemów, których musieliby się uczyć pracownicy. Dostarczamy gotowe raporty, np. z listą działek czy nieruchomości do sprawdzenia. A to już znacząco skraca ich czas pracy. Staramy się, by technologia, której używamy, służyła lokalnym społecznościom – podkreśla Michał Hermanowski.

O SatRevolution

SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej. Zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych zbierających dane optyczne.

Jako pierwsza w Polsce firma SatRevolution umieściła na orbicie okołoziemskiej swoje satelity: Światowid, KRAKsat, AMICal Sat. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych.

Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która już w 2021 roku, po starcie rakiety LauncherOne, umieści na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution. Aparaty tego polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021 r.

Źródło: SatRevolution, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS