Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-05-10| Teledetekcja, Firma

Polskie satelity teledetekcyjne SatRevolution gotowe do zainstalowania w rakiecie

Satelity teledetekcyjne Stork-4 i Stork-5 (znany także jako Marta) dotarły 6 maja do Los Angeles i zostaną zainstalowane w rakiecie LauncherOne. W ciągu najbliższych dni rakieta będzie przygotowywana do wysłania na stanowisko testowe na pustyni Mojave w Kalifornii.


Polskie satelity teledetekcyjne SatRevolution gotowe do zainstalowania w rakiecie

LauncherOne wyniesie łącznie 6 satelitów: trzy zestawy CubeSat należące do Departamentu Obrony USA, jeden do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych oraz dwa wspomniane, należące do SatRevolution.

– To wyjątkowa sytuacja. SatRevolution jest jedyną komercyjną firmą zaproszoną do misji Tubular Bells. Dla nas to ogromny krok w kierunku szybkiej komercjalizacji wyników badań i kolejny ku ekspansji na globalnym rynku. Zobrazowania, które zostaną dostarczone z naszych satelitów, będą miały zastosowanie w branży rolniczej i energetycznej w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel spółki.

Satelity te należą do puli 14 urządzeń tej wrocławskiej firmy, które w tym roku zostaną wyniesione na orbitę. Łącznie do 2026 roku spółka planuje umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 1500 aparatów celem prowadzenia ciągłych obserwacji oraz analiz zobrazowań satelitarnych.

Nazwa obecnej misji – „Tubular Bells, Part One” – nie jest przypadkowa. W 1973 roku Richard Branson, młody przedsiębiorca i właściciel sklepu z płytami, poznał muzyka, który nagrał kasetę demo. Zupełnie inną od tego, co można było usłyszeć na falach radiowych i co królowało na listach przebojów. Poruszony muzyką, Branson postanowił pomóc muzykowi Mike’owi Oldfieldowi. Ponieważ nikt nie chciał wydać jego płyty, Branson zdecydował, że stworzy własną wytwórnię płytową, która pomoże Oldfieldowi nagrać i wydać album. Tak narodziła się firma Virgin Records. Album „Tubular Bells” stał się międzynarodowym hitem, przez wiele miesięcy utrzymywał się na szczycie list przebojów, zdobył wiele nagród i zapisał się w historii jako jeden z najlepiej sprzedających się albumów dekady.

Z okazji pierwszego komercyjnego lotu LauncherOne firma Virgin Orbit wspomina tę odważną decyzję sprzed lat i inspirując się nazwą pierwszego albumu Oldfielda tak właśnie nazywając tę misję. To pierwszy utwór na pierwszej stronie pierwszego albumu pierwszego zespołu, który kiedykolwiek podpisał kontrakt z Virgin Records. Virgin Orbit podkreśla, że – podobnie jak album „Tubular Bells” – wszystkie firmy uczestniczące w locie wprowadzają nową jakość do przemysłu kosmicznego.

Start misji planowany jest na połowę czerwca. Docelowa orbita tych satelitów znajduje się na pułapie 500 km z nachyleniem 60 stopni względem Ziemi.

O SatRevolution

SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej. Zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych zbierających dane optyczne.

Jako pierwsza w Polsce firma SatRevolution umieściła na orbicie okołoziemskiej swoje satelity: Światowid, KRAKsat, AMICal Sat. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych.

Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która już w 2021 roku, po starcie rakiety LauncherOne, umieści na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution. Aparaty tego polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021 r.

Źródło: SatRevolution


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama