wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-29| Teledetekcja, Firma

Creotech chce pozyskać 2,5 mln euro z emisji akcji m.in. na satelity teledetekcyjne

Firma Creotech Instruments – krajowy producent technologii satelitarnych, rozpoczyna pierwszą publiczną ofertę akcji. Inwestorom spółka proponuje do 185 tys. akcji zwykłych serii H. Emisja poprzedzi debiut spółki na rynku NewConnect warszawskiej giełdy.


Creotech chce pozyskać 2,5 mln euro z emisji akcji m.in. na satelity teledetekcyjne

– Dane analityczne wskazują, że rynek mikrosatelitów rośnie bardzo dynamicznie, w bieżącej dekadzie będzie to wzrost ponad pięciokrotny, wynikający głównie ze stale rosnącej liczby zastosowań tych urządzeń. Pełnią one zadania w zakresie obserwacji, nawiązywania i utrzymywania łączności krytycznej, łączności internetowej czy też dostarczania prognoz meteorologicznych. Widząc potencjał tego sektora, chcemy być jednym z największych beneficjentów jego wzrostu w Europie. Do końca bieżącego roku zakończymy prace pozwalające osiągnąć 7 poziom gotowości technologicznej platformy satelitarnej, co oznacza gotowość do wdrożenia jej w misjach kosmicznych i przetestowania systemu w kosmosie. Pierwsza misja wykorzystująca tę platformę, EagleEye, wystartuje na przełomie roku 2023 i 2024 i będzie dostarczać wysokorozdzielcze zdjęcia Ziemi z niskiej orbity, ok. 400 km. Chcemy oferować podobne rozwiązanie firmom, które zamierzają budować własne konstelacje satelitów – mówi Jacek Kosiec, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

Prezes Creotech podkreśla też, że spółka wkrótce rozpocznie prestiżowy projekt komercjalizacji platformy HyperSat polegający na budowie konstelacji trzech satelitów do celów bezpieczeństwa i obronności. Budżet na ten cel wynosi 20 mln zł i jest rozłożony na najbliższe 3 lata.

Wartość globalnego rynku kosmicznego w 2017 roku szacowana była na 350 mld dolarów, a do 2026 roku wzrośnie do ok. 560 mld dol. (za Research and Markets). Segmenty usług satelitarnych oraz produkcji satelitów były warte łącznie około 130 mld dol. Jednocześnie Polska Strategia Kosmiczna zakłada, że do 2030 roku obroty polskiego sektora kosmicznego powinny wynosić nie mniej niż 3% łącznych obrotów rynku europejskiego.

– Branża technologii kosmicznych oraz zaawansowanej elektroniki jest rynkiem ogromnie perspektywicznym. Widzimy to chociażby po tym, jak rośnie nasza spółka. Na prowadzone projekty pozyskaliśmy dofinansowanie o łącznej wartości ponad 95 mln zł. Rozpoczęliśmy już komercjalizację pierwszych produktów, czego efektem jest uzyskanie 29 mln zł przychodów ze sprzedaży w 2020 roku – mówi prezes Creotech Instruments, dodając, że firma potrafi generować nadwyżkę finansową, którą inwestuje w badania i rozwój.

– Chcemy kontynuować prowadzenie rozpoczętych prac badawczych i część środków pozyskanych z planowanej emisji akcji zamierzamy przeznaczyć na wkład własny w projekcie, który już uzyskał maksymalny poziom dofinansowania. Chodzi o dalszy rozwój platformy HyperSat i wystrzelenie mikrosatelity obserwacyjnego EagleEye. Ponadto chcemy stopniowo przechodzić na projekty o wyższej marży. W generowanych przez nas przychodach zaczyna rosnąć udział produkcji na rzecz odbiorców przemysłowych oraz prywatnych z sektorów mikrosatelitów i ich podzespołów oraz systemów obrazowania Ziemi. Dążymy tutaj do dalszego zwiększania sprzedaży, aby przyspieszyć procesy pozyskiwania kontraktów, m.in. na konstelacje satelitów. Wartość jednego takiego kontraktu może sięgać nawet setek milionów złotych. Środki z emisji pomogą nam nie tylko dokończyć nasze projekty badawczo-rozwojowe, ale także skutecznie nawiązywać kontakty z potencjalnymi klientami – tłumaczy Jacek Kosiec.

Creotech Instruments swój aktualny portfel zamówień na 2021 rok wycenia obecnie na około 25 mln zł, ale wartość ta nie uwzględnia projektów krótkoterminowych, które mogą przynieść spółce kolejnych kilka mln zł dodatkowych przychodów w drugiej połowie roku. Wśród uwzględnionych przedsięwzięć znajdują się programy z segmentów takich jak: budowa mikrosatelitów, systemy synchronizacji czasu, systemy wsparcia operacji lotów bezzałogowych czy też największe w Europie repozytorium danych satelitarnych CreoDIAS stworzone przez spółkę na zlecenie ESA w ramach kontraktu o wartości około 14 mln euro.

Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych potrwają od 29 marca do 12 kwietnia br. i odbywać się będą po maksymalnej cenie emisyjnej, która została ustalona przez zarząd na poziomie 61 zł za akcję.

W ofercie przewidziano także udział pracowników, współpracowników oraz partnerów biznesowych spółki – będą to tzw. osoby uprawnione, których imienną listę wraz z przysługującą do nabycia każdej z tych osób liczbą akcji oferowanych spółka przekaże firmie inwestycyjnej najpóźniej w ostatnim dniu przyjmowania zapisów na akcje oferowane w transzy małych inwestorów.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS