Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-29| GIS, Teledetekcja, Firma, Software

Ruszyła platforma CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej

Natychmiastowy, prosty i wygodny dostęp do danych z europejskich satelitów programu Copernicus oraz nowatorskie rozwiązanie stawiające Polaków w gronie najlepszych na świecie firm oferujących rozwiązania chmurowe. Oto wyróżniki uruchomionej podczas konferencji we włoskim Baveno platformy CREODIAS, stworzonej przez konsorcjum z wiodącą rolą polskich firm technologicznych.


Ruszyła platforma CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej

Uruchomienie platformy CREODIAS to pierwszy etap realizacji największego w historii polskiej branży kosmicznej, wartego ok. 15 mln euro kontraktu pozyskanego jesienią ubiegłego roku przez konsorcjum w składzie: Creotech Instruments SA, CloudFerro Sp. z o.o., Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI), Eversis, Sinergise i Geomatys. Projekt jest częścią przedsięwzięcia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego celem jest zapewnienie dostępu do danych i informacji pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus (Copernicus Data and Information Access Services – CDIAS). Uruchomienie platformy miało miejsce podczas zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji we włoskim Baveno, podczas której przedstawiciele Creotech Instruments (lider konsorcjum) i CloudFerro (dostawca rozwiązania chmurowego i operator platformy) zaprezentowali funkcjonalności i możliwości, jakie daje CREODIAS.

- W czasie uroczystości w Baveno mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej platformy o nazwie CREODIAS. Uruchomienie usługi to nie koniec projektu, a zakończenie jednego z jego etapów. Teraz przed nami ambitne zadanie pozyskania firm i instytucji zainteresowanych budową usług w oparciu o stworzoną przez nas infrastrukturę – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments.

– Eksperci Komisji Europejskiej i ESA docenili zaproponowane przez nas rozwiązania chmurowe. Podczas prezentacji stworzona przez nas platforma cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a testujący ją przedstawiciele europejskich firm i instytucji chwalili wygodę i elastyczność korzystania z szeregu funkcjonalności naszego rozwiązania – podkreśla Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

Nowatorska, dająca wygodny i natychmiastowy dostęp do danych satelitarnych platforma CREODIAS jest dostępna pod adresem www.creodias.eu.

Od deklaracji do produktów i usług opartych o dane satelitarne

Miejsce i czas uruchomienia platform CDIAS nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie w piemonckim kurorcie 20 lat temu podpisany został tzw. Manifest z Baveno, który dał początek jednemu z najbardziej wizjonerskich programów w historii Unii Europejskiej, dziś znanemu jako Program Copernicus. Zorganizowana przez Komisję Europejską konferencja była okazją do podsumowania ostatnich 20 lat oraz wyznaczenia kierunków na przyszłość.

– Zobowiązania podjęte w Baveno 20 lat temu się nie zmieniły – mówiła otwierająca konferencje Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. – Rezultaty podjętych wtedy decyzji są naprawdę inspirujące. Dziś świętujemy 20-lecie (Manifestu z Baveno – przyp. red.), ale jutro chcemy rozmawiać o przyszłości.

Podczas konferencji efekt niemal półrocznej pracy prezentowali także przedstawiciele pozostałych czterech konsorcjów, uruchamiających na zlecenie ESA platformy CDIAS. – Na konferencji prezentowali się prawdziwi technologiczni giganci, tacy jak np. Airbus, Atos i Serco, z którymi przyjdzie nam teraz konkurować. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Naszą siłę na tle konkurentów stanowi nasza elastyczność i zaangażowanie. Paradoksalnie mimo tego, że konkurencyjne platformy CDIAS stworzone zostały przez naprawdę duże i doświadczone przedsiębiorstwa, to właśnie nasze konsorcjum posiada największe doświadczenie w budowie platform dedykowanych przetwarzaniu zobrazowań satelitarnych. Wspólnie z firmą CloudFerro z sukcesem udało nam się już bowiem zrealizować projekt budowy testowej platformy do przetwarzania danych satelitarnych o nazwie EO Cloud. Projekt ten kilka dni temu nagrodzony został prestiżowym godłem Teraz Polska – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments.

– Dzięki naszym unikalnym kompetencjom CloudFerro dołączyło do grona najlepszych na świecie firm oferujących rozwiązania chmurowe. Z naszego nowatorskiego i niezawodnego rozwiązania, bazującego na technologii OpenStack, korzystają już z powodzeniem europejskie instytucje i firmy z różnych branż. CREODIAS to kolejne rozwiązanie, w którym pokazujemy siłę i jakość naszych rozwiązań i zespołu. Zgodne ze światowymi standardami zasoby obliczeniowe, wygodny dostęp do ogromnej ilości danych satelitarnych oraz świetny, zapewniający merytoryczne wsparcie użytkownikom zespół CloudFerro dają szansę szybkiego wprowadzania na rynek kolejnych produktów i usług opartych o dane satelitarne – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

Wielkie ilości danych, prosty dostęp

Jeszcze do niedawna dane pochodzące z satelitarnej obserwacji Ziemi były udostępniane odpłatnie, zaś ich źródłem były masywne satelity należące do dużych koncernów lub rządów poszczególnych państw – liderów kosmicznego wyścigu. Przełom nastąpił za sprawą wystrzelenia i uruchomienia w 2014 roku pierwszych satelitów rodziny Sentinel. Unii Europejskiej, która wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną i państwami członkowskimi tych organizacji finansuje Program Copernicus, od początku przyświecała idea ułatwienia dostępu do danych satelitarnych wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Celem tej polityki jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.

Od tego czasu kolejne satelity docelowej konstelacji Sentinel są sukcesywnie budowane i umieszczane na orbicie, a po uzyskaniu operacyjności rozpoczynają zbieranie danych. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami, kiedy wszystkie z docelowych satelitów Sentinel rozpoczną pracę na orbicie, przyrost pozyskiwanych przez nie danych sięgnie 10 PB (petabajtów) rocznie. Na platformie CREODIAS w momencie jej uruchomienie jest już ponad 7 PB danych.

– Wąskim gardłem tego programu od początku była nieelastyczna infrastruktura ograniczająca dostęp do bieżących i historycznych danych oraz ograniczona liczba usług oferowanych przez podmioty bazujące na danych pochodzących z programu – tłumaczy Jacek Kosiec. – Te problemy zostały wskazane w Rekomendacjach Komisji Europejskiej w maju 2016 roku i uchwale Parlamentu Europejskiego przyjętej w czerwcu tegoż roku. Działania mające zwiększyć możliwości wykorzystania danych satelitarnych są także wskazane jako jeden z priorytetów Europejskiej Strategii Kosmicznej przyjętej w październiku 2016 roku.

Samo gromadzenie danych satelitarnych jednak nie wystarcza. Aby rozwijać produkty i usługi oparte o różnego rodzaju dane z europejskich satelitów, niezbędne jest świadczenie serwisów dostępowych, w prosty sposób zapewniających użytkownikom możliwość ich przetwarzania. Właśnie w tym celu KE i ESA uruchomiły projekt CDIAS. Jego celem było zbudowanie na terenie Europy pięciu centrów bazodanowych świadczących usługi dostępowe do danych satelitarnych konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus.

Platformy CDIAS będą nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane, ale mają również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury. Dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji we własną infrastrukturę.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS