Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-06-16| Teledetekcja, Firma

Creotech w międzynarodowym projekcie z zakresu obserwacji Ziemi

Polska firma z branży technologii kosmicznych Creotech Instruments przystąpiła do realizacji międzynarodowego projektu HARMONIA. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie narzędzi wspierających miasta w zarządzaniu ryzykiem związanym ze zmianami klimatu.


Creotech w międzynarodowym projekcie z zakresu obserwacji Ziemi <br />
fot. ESA
fot. ESA

Wpływ zachodzących zmian klimatycznych na społeczności miejskie jest coraz bardziej zauważalny: obniżona jakość powietrza, powodzie, zwiększona emisja gazów cieplarnianych, występowanie wysp ciepła czy utrata zieleni miejskiej przyczyniają się do obniżenia bezpieczeństwa mieszkańców miast oraz pogorszenia ich zdrowia fizycznego. W największych europejskich metropoliach dostrzega się już konieczność przygotowania i wdrożenia polityki przeciwdziałania tym skutkom. Pozyskanie odpowiednich narzędzi do przewidywania nadchodzących zmian pozwoli na umiejętne i skuteczne zarządzanie rozwojem urbanizacji.

Celem projektu HARMONIA jest stworzenie modułowej, skalowalnej i wielowarstwowej bazy wiedzy z obserwacji obszarów miejskich. Baza ta będzie stanowić istotne wsparcie dla organów rządowych oraz lokalnych w przygotowaniu przez nich strategii rozwoju miast. Zebrane i opracowane dane stanowić będą także wsparcie dla obywateli oraz inwestorów w zakresie dbałości o wzrost rozwoju gospodarczego oraz infrastrukturalnego tych miast. Powstała platforma zintegruje dane dotyczące obszarów miejskich i klimatycznych, agregowane obecnie przez systemy należące do GEOSS (Global Earth Observation System of Systems) z innymi lokalnymi, regionalnymi i globalnymi zbiorami danych.

– Najważniejszym celem, dla którego ten projekt powstał, a tym samym jego głównym priorytetem, jest zrównoważony rozwój miast, w tym odpowiednia ochrona zdrowia ich mieszkańców oraz istniejących i przyszłych ekosystemów. W nowoczesnym podejściu do urbanizacji konieczne jest uwzględnienie danych z obserwacji Ziemi. Współcześnie są one jednym z kluczowych elementów decyzji podejmowanych przez władze samorządowe. W ramach HARMONII wspólnie z innymi podmiotami opracujemy takie narzędzia, które będą skutecznie wspierać tworzenie planów rozwoju dla środowisk miejskich. Zależy nam również na tym, aby były one możliwie najbardziej dostosowane do potrzeb ich mieszkańców i brały pod uwagę rozwiązania przeciwdziałające szkodliwym skutkom obserwowanych i przewidywanych zmian klimatycznych. Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w tak ważnych projektach międzynarodowych – mówi Jacek Kosiec, prezes Zarządu Creotech Instruments SA.

Zadaniem Creotech Instruments będzie m.in. odpowiednie przygotowanie istniejącej już platformy danych satelitarnych CREODIAS oraz jej integracja z nowotworzoną aplikacją. Platforma oprócz tych aktualnych, zawiera także dane począwszy od lat 70. XX wieku, co będzie przydatne w badaniu i przewidywaniu przyszłych zmian klimatu. Jednocześnie spółka będzie koordynować zadania bezzałogowych statków powietrznych. W zespole pracującym przy projekcie znaleźli się Krzysztof Mysłakowski oraz Bernard Stępień, managerowie ds. rozwoju biznesu w Departamencie Danych Satelitarnych.

– CREODIAS to platforma, którą stworzyliśmy wspólnie z partnerami na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej w celu ułatwienia i rozpowszechnienia dostępu do danych satelitarnych zbieranych w ramach europejskiego programu Copernicus. Rozwiązanie to umożliwia przetwarzanie dużych pakietów danych w sposób wysoko efektywny bez konieczności posiadania zaawansowanej i specjalistycznej infrastruktury informatycznej. Od trzech lat zbudowana przez nas platforma jest dostępna dla użytkowników komercyjnych. Teraz zostanie wykorzystana do budowy systemu umożliwiającego zarządzanie ryzykami związanymi z zachodzącymi zmianami klimatu. Ułatwimy w ten sposób władzom lokalnym wdrażanie odpowiednich działań czy wręcz programów na rzecz rozwoju ich miast uwzględniających prognozowane zjawiska oraz pozwalające na odpowiednią ochronę zdrowia mieszkańców tych społeczności – mówi Krzysztof Mysłakowski.

– Współcześnie dostęp do danych satelitarnych umożliwia skuteczne zarządzanie w segmentach m.in. inteligentnego rolnictwa czy monitoringu i wywiadu gospodarczego. W obszarach miejskich tego typu narzędzie może z powodzeniem wspierać procesy decyzyjne związane z sieciami wodociągowymi, monitorowaniem skutków pożarów czy osunięć ziemi w regionach wydobywczych. Jako firma widzimy w usługach obserwacji Ziemi ogromny potencjał komercyjny, dlatego też możliwość oferowania takich danych przez stworzoną przez nas platformę CREODIAS bardzo dobrze wpisuje się w przyjętą przez nas strategię rozwoju. Jest to taki rodzaj działalności Creotech Instruments, który będziemy stopniowo rozwijać i rozszerzać – mówi Jacek Kosiec.

Umowa na realizację projektu została podpisana pod koniec maja, zaś rozpoczęcie prac zaplanowano na drugą połowę 2021 roku. W konsorcjum znajdują się firmy oraz instytucje naukowe z różnych krajów, m.in. Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Belgii, Rumunii, czy Szwajcarii. Liderem konsorcjum jest Politechnika Mediolańska.

Termin zakończenia realizacji projektu został zaplanowany na rok 2025.

Źródło: Creotech Instruments


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama