|2021-05-05|
Geodezja, GIS, Software
C-Geo: nowy moduł i kolejne funkcje
Najnowsza aktualizacja oprogramowania geodezyjnego C-Geo firmy Softline Plus wzbogaca tę aplikację nie tylko o nowe narzędzia (np. do pobierania danych), ale również o dodatkowy moduł Transformacje wysokości.
|
Moduł Transformacje wysokości
|
|
|
|
|
Moduł Transformacje wysokości umożliwia przeliczenia wysokości między obowiązującymi układami państwowymi takimi jak Kronsztadt’86 oraz Amsterdam 2007, a także między układami archiwalnymi Kronsztadt’60 oraz Amsterdam’55. Jest to możliwe dzięki opracowaniu autorskiego modelu przeliczeniowego, dla potrzeb którego wykorzystano dane reperów osnowy podstawowej udostępnione przez GUGiK po uwolnieniu danych osnowy w ubiegłym roku. Moduł pozwala ponadto na transformacje wysokości na podstawie znanych wysokości punktów w obu układach, przy wyborze metody transformacji: translacja – 1 pkt, transformacja liniowa – 3 pkt, biliniowa oraz wielomianowe różnego stopnia.
Jeśli chodzi o nowe funkcje w samej aplikacji C-Geo, to wprowadzono tu np. dostęp do usługi WCS w zakresie pobierania numerycznego modelu terenu. Dzięki temu dla bieżącego widoku mapy można pobrać NMT w postaci rastra w formacie GeoTIFF. Podczas pracy na takiej mapie program w dolnym pasku wyświetla na bieżąco wysokość kursora obok XY, a kartowane obiekty otrzymują wysokości z pobranego modelu. Sam model może być ukryty lub wyświetlony w kolorach bądź odcieniach szarości z określonym zakresem barw.
Dodajmy, że za wdrożenie tej funkcji GUGiK nagrodził firmę Softline Plus w konkursie na najciekawsze wykorzystanie swoich usług WCS.
Ponadto w module „Aktualizacja mapy zasadniczej GML” dodano możliwość przywrócenia stanu pierwotnego bieżącego obiektu w bazie – np. wycofanie wszystkich zmian atrybutów i geometrii do stanu zgodnego z danymi w GML z ODGiK. Taka operacja jest też możliwa dla zaznaczonych obiektów w bieżącej bazie, a także we wszystkich bazach.
W nowej wersji C-Geo dodano również możliwość odszukania i zaznaczenia obiektów w bieżącej bazie lub we wszystkich bazach wg kryterium idMaterialu, czyli po numerze materiału w zasobie. Umożliwia to szybkie oznaczenie obiektów z podanego ID materiału w celu np. edycji, kontroli, usunięcia czy raportowania.
W oknie importu DXF dodano kolumny: kod i atrybuty, które umożliwiają podanie kodu importowanych obiektów i ich atrybutów w bazach danych. Daje to możliwość konwersji mapy wektorowej do obiektowej już na etapie importu pliku w tym formacie. Wprowadzone dane są zapamiętywane, co ułatwi w przyszłości import i konwersję DXF z tego samego źródła.
W nowej wersji C-Geo dodano ponadto możliwość generowania punktów wierzchołków siatki kwadratów o zadanej gęstości w terenie w metrach. W węzłach tak generowanej siatki umieszczane mogą być symbole siatki krzyży albo dowolne symbole wybrane przez użytkownika. Pozwala to na łatwe otrzymanie siatki punktów o dowolnych wymiarach w celu np. późniejszego tyczenia czy obliczeń.
Źródło: Sofline Plus, JK
|