wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-05| Geodezja, GIS, Software

C-Geo: nowy moduł i kolejne funkcje

Najnowsza aktualizacja oprogramowania geodezyjnego C-Geo firmy Softline Plus wzbogaca tę aplikację nie tylko o nowe narzędzia (np. do pobierania danych), ale również o dodatkowy moduł Transformacje wysokości.


C-Geo: nowy moduł i kolejne funkcje
C-Geo: nowy moduł i kolejne funkcje <br />
Moduł Transformacje wysokości
Moduł Transformacje wysokości

Moduł Transformacje wysokości umożliwia przeliczenia wysokości między obowiązującymi układami państwowymi takimi jak Kronsztadt’86 oraz Amsterdam 2007, a także między układami archiwalnymi Kronsztadt’60 oraz Amsterdam’55. Jest to możliwe dzięki opracowaniu autorskiego modelu przeliczeniowego, dla potrzeb którego wykorzystano dane reperów osnowy podstawowej udostępnione przez GUGiK po uwolnieniu danych osnowy w ubiegłym roku. Moduł pozwala ponadto na transformacje wysokości na podstawie znanych wysokości punktów w obu układach, przy wyborze metody transformacji: translacja – 1 pkt, transformacja liniowa – 3 pkt, biliniowa oraz wielomianowe różnego stopnia.

Jeśli chodzi o nowe funkcje w samej aplikacji C-Geo, to wprowadzono tu np. dostęp do usługi WCS w zakresie pobierania numerycznego modelu terenu. Dzięki temu dla bieżącego widoku mapy można pobrać NMT w postaci rastra w formacie GeoTIFF. Podczas pracy na takiej mapie program w dolnym pasku wyświetla na bieżąco wysokość kursora obok XY, a kartowane obiekty otrzymują wysokości z pobranego modelu. Sam model może być ukryty lub wyświetlony w kolorach bądź odcieniach szarości z określonym zakresem barw.

Dodajmy, że za wdrożenie tej funkcji GUGiK nagrodził firmę Softline Plus w konkursie na najciekawsze wykorzystanie swoich usług WCS.

Ponadto w module „Aktualizacja mapy zasadniczej GML” dodano możliwość przywrócenia stanu pierwotnego bieżącego obiektu w bazie – np. wycofanie wszystkich zmian atrybutów i geometrii do stanu zgodnego z danymi w GML z ODGiK. Taka operacja jest też możliwa dla zaznaczonych obiektów w bieżącej bazie, a także we wszystkich bazach.

W nowej wersji C-Geo dodano również możliwość odszukania i zaznaczenia obiektów w bieżącej bazie lub we wszystkich bazach wg kryterium idMaterialu, czyli po numerze materiału w zasobie. Umożliwia to szybkie oznaczenie obiektów z podanego ID materiału w celu np. edycji, kontroli, usunięcia czy raportowania.

W oknie importu DXF dodano kolumny: kod i atrybuty, które umożliwiają podanie kodu importowanych obiektów i ich atrybutów w bazach danych. Daje to możliwość konwersji mapy wektorowej do obiektowej już na etapie importu pliku w tym formacie. Wprowadzone dane są zapamiętywane, co ułatwi w przyszłości import i konwersję DXF z tego samego źródła.

W nowej wersji C-Geo dodano ponadto możliwość generowania punktów wierzchołków siatki kwadratów o zadanej gęstości w terenie w metrach. W węzłach tak generowanej siatki umieszczane mogą być symbole siatki krzyży albo dowolne symbole wybrane przez użytkownika. Pozwala to na łatwe otrzymanie siatki punktów o dowolnych wymiarach w celu np. późniejszego tyczenia czy obliczeń.

Źródło: Sofline Plus, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ms/acad Brakuje mi obsługi bdota w micorstation/autocad...obługi w 99% bo coś jest ale to protezy
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS