wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-30| GIS, Software

GUGiK rozstrzyga konkurs na wykorzystanie usług WCS

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił laureatów konkursu na aplikacje lub serwisy internetowe, które w kreatywny sposób wykorzystają jego usługi pobierania WCS.


GUGiK rozstrzyga konkurs na wykorzystanie usług WCS

Przypomnijmy, że na dziś usługi WCS (Web Coverage Service) wystawione przez GUGiK pozwalają na pobieranie danych rastrowych: ortofotomapy, numerycznego modelu terenu (w formatach GeoTIFF oraz Arc/Info ASCII Grid), a także numerycznego modelu pokrycia terenu. Ich adresy dostępne są na Geoforum.pl w dziale Geodane.

W kategorii „ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy” I miejsce przyznano warszawskiej firmie Geo-System za przygotowanie narzędzia, które pozwala na pobieranie danych GUGiK za pośrednictwem portali mapowych bazujących na technologii e-mapa.net (w tym w serwisach gminnych i powiatowych oraz Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych).

W kategorii „komercyjna aplikacja lub serwis internetowy” przyznano dwie nagrody. I miejsce zdobyła firma Softline Plus za rozbudowę geodezyjnej aplikacji C-Geo w zakresie pozwalającym użytkownikom na wykonywanie złożonych analiz wykorzystujących dane numerycznego modelu terenu publikowane przez usługę WCS. W trakcie pracy na mapie w C-Geo dane wysokościowe z WCS-a są wykorzystywane np. podczas wektoryzacji ortofotomapy czy skanów map zasadniczych. Podczas kartowania punkty obiektów otrzymują automatycznie wysokości pobrane z NMT. Ponadto dla istniejących obiektów wektorowych, których punkty załamania nie mają wysokości, można w szybki sposób pozyskać wysokości z modelu pobranego dzięki usłudze WCS. Dane te mogą zostać wykorzystane również do generowania przekrojów pionowych, tworzenia innych modeli terenu, a także do obliczeń tras drogowych, objętości mas ziemnych, spadków terenu czy powierzchni 3D.

II miejsce uzyskała firma AquaRD za rozbudowę aplikacji AquaGIS (systemu GIS dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych) w zakresie umożliwiającym wykonywanie podstawowych analiz wysokościowych (przede wszystkim generowania profili terenu) z wykorzystaniem numerycznego modelu terenu udostępnianego przez WCS.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo GGK Informacja przestrzenna jest niezbędna do planowania rozwoju oraz użytkowaniasieci wodno-kanalizacyjnej. Pracownicy zdecydowanej większości wodociągów w Polsce korzystają z zasobów serwisugeoportal.gov.ploraz udostępnianych w tym portalu danych. Szczególnym zainteresowaniem i uznaniem cieszy się Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu, która jest krokiem milowym w jakości i wygodzie wykonywanej pracy.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Brawo GGK Warunki na zgrupowaniach miałyśmy bardzo dobre! Wszystko to zasługa naszego prezesa i nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał! Szczególnie, że prawie nie padało!
 6 
odpowiedz zgłoś
Mamy w państwie wysokie standardy Co za małostkowość - porażka :(
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Gratuluję prezesom Geo-Systemu - odbierającemu nagrodę (obecnemu) i ogłaszającemu konkurs (byłemu). Natomiast tego drugiego czyli GGK informuję, że do końca terminu wydania rozporządzeń zostało 92 dni.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Gratuluję Parafrazując znany dowcip? "- Szanowny Panie, żeby liczyć na nagrodę w naszym konkursie musi Pan sprostać wysokim wymaganiom stawianym uczestnikom i wykazać się wysokim poziomem profesjonalizmu oraz innowacyjności. - Tato, nie wygłupiaj się.". A swoją drogą... też do GGk, na pełne utworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, pgik, na terenie całego kraju zostało kuuuupę czasu - 975 dni. Potem trzeba będzie nowelizować ustawę :-D.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS