|2021-01-19|
Geodezja, GIS, Software, Instytucje
Jaka jest recepta na najlepszy PODGiK i geoaplikacjÄ™?
Podczas dzisiejszej (19 stycznia) wideokonferencji Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprezentował laureatów plebiscytu na najlepszy PODGiK oraz konkursu na aplikacje wykorzystujące dane i usługi GUGiK.
Serwis nlocator.com
|
|
Fragment prezentacji Marka Ślązaka (SP w Mińsku Maz.)
|
|
|
|
|
W najlepszym PODGiK ważna konsekwencja
Wprawdzie wyniki plebiscytu na najlepszy powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej poznaliśmy już w marcu ub.r., ale pandemia uniemożliwiła wówczas oficjalne zaprezentowanie laureatów. Dzisiejsza wideokonferencja była zatem pierwszą okazją, by swoją receptę na sukces przedstawili laureaci pierwszego (PODGiK w Mińsku Mazowieckim) oraz drugiego miejsca (PODGiK w Wejherowie).
– Mówi siÄ™, że administracja i wykonawcy to dwie strony barykady, ale my staramy siÄ™, aby tak nie byÅ‚o – podkreÅ›la miÅ„ski geodeta powiatowy Marek ÅšlÄ…zak. W jego ocenie jednym z kluczowych skÅ‚adników sukcesu tego oÅ›rodka jest realizowana przez kilkanaÅ›cie ostatnich lat konsekwentna i stopniowa informatyzacja. – Ważna jest nie tylko cyfryzacja zasobu, ale także wdrażanie e-usÅ‚ug, które pozwalajÄ… na automatyzacjÄ™ udostÄ™pniania danych. Pozwala to odciążyć pracowników, tak aby mogli siÄ™ zająć trudniejszymi sprawami – wyjaÅ›nia.
Istotne jest nie tylko samo wdrożenie e-usÅ‚ug, ale także ich popularyzacja – również z tym nie ma w MiÅ„sku Mazowieckim wiÄ™kszych problemów. Już wszystkie narady koordynacyjne realizowane sÄ… przez internet, drogÄ… tÄ… zgÅ‚aszanych jest ponadto 99% prac geodezyjnych. Ponadto w 2020 roku przez internet zrealizowano: 91% zapytaÅ„ komorniczych, 96% zleceÅ„ rzeczoznawców majÄ…tkowych oraz 56% zamówieÅ„ na mapy. Co ciekawe, w ciÄ…gu ostatniego roku liczba internetowych zakupów map wzrosÅ‚a w tym PODGiK aż o poÅ‚owÄ™! Tak wysokie wskaźniki to po części skutek pandemii. Marek ÅšlÄ…zak nie ma jednak wÄ…tpliwoÅ›ci – nawet, gdy koronawirus odejdzie, geodezyjne e-usÅ‚ugi pozostanÄ… w Å›wiadomoÅ›ci ludzi.
Na zalety konsekwentnej i stopniowej informatyzacji uwagÄ™ zwraca również Janusz Wenta – geodeta powiatowy z Wejherowa. DziÄ™ki temu nawet przy znaczÄ…cym zwiÄ™kszeniu liczby petentów sÄ… oni obsÅ‚ugiwani bez koniecznoÅ›ci powiÄ™kszania kadr. – Skupiamy siÄ™ także na podnoszeniu jakoÅ›ci danych o granicach w EGiB, bo wÅ‚aÅ›nie to w przeważajÄ…cej mierze wpÅ‚ywa na postrzeganie powiatowej administracji geodezyjnej – zauważa Janusz Wenta. Podczas wideokonferencji chwaliÅ‚ siÄ™ m.in. wypracowaniem peÅ‚nej zgodnoÅ›ci EGiB z ksiÄ™gami wieczystymi oraz owocnÄ… współpracÄ… z miejscowym nadzorem budowlanym. – Cechuje nas podejÅ›cie systemowe. Mamy rezerwÄ™ do dużych akcji pozyskiwania danych, bo te czÄ™sto sÄ… nieefektywne. Zamiast tego warto dobrze zorganizować procesy modernizowania zasobu z wykorzystaniem wÅ‚asnych siÅ‚ – radzi.
Jak zaznaczył główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, w plebiscycie tym nie chodziło o rywalizację, ale o pokazanie przykładów do naśladowania. Zapowiedział także rychłe ogłoszenie II edycji tego wydarzenia.
Aplikacje dla geodety i obywatela
Konkurs na najlepsze aplikacje korzystajÄ…ce z danych i usÅ‚ug GUGiK rozstrzygniÄ™to w grudniu ubiegÅ‚ego roku. – Jest on pokÅ‚osiem zeszÅ‚orocznego uwolnienia danych oraz udostÄ™pnienia zwiÄ…zanych z nimi usÅ‚ug. ByÅ‚y to dziaÅ‚ania elementarne, bo mieliÅ›my nadziejÄ™, że na ich bazie tworzone bÄ™dÄ… bardziej zÅ‚ożone rozwiÄ…zania. Ten konkurs miaÅ‚ je wyróżnić – wyjaÅ›niÅ‚ GGK.
W kategorii rozwiÄ…zaÅ„ ogólnodostÄ™pnych zwyciężyÅ‚ Pobieracz danych GUGiK – bezpÅ‚atna wtyczka, która pozwala na sprawne Å›ciÄ…ganie otwartych zasobów PZGiK w Å›rodowisku otwartego oprogramowania QGIS. W przeciwieÅ„stwie do usÅ‚ugi dostÄ™pnej na Geoportalu pozwala ona na hurtowe Å›ciÄ…ganie danych, tj. dla zdefiniowanych przez użytkownika punktów, linii i poligonów. Jak podkreÅ›liÅ‚ MichaÅ‚ WÅ‚oga z firmy EnviroSolutions, która przygotowaÅ‚a Pobieracz, podobnie jak sam QGIS wtyczka jest aplikacjÄ… o otwartym kodzie źródÅ‚owym. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by każdy chÄ™tny mógÅ‚ jÄ… modyfikować i wzbogacać o nowe funkcje. ZwróciÅ‚ też uwagÄ™ na sporÄ… popularność wtyczki – od momentu jej udostÄ™pnienia latem ubiegÅ‚ego roku Å›ciÄ…gniÄ™to jÄ… już 7,4 tys. razy.
Drugie miejsce w tej kategorii zdobyÅ‚ serwis mapowy UrzÄ™du Miasta Sieradz. Bazuje on na oprogramowaniu ObliView firmy MGGP Aero i pozwala przeglÄ…dać lotnicze zdjÄ™cia ukoÅ›ne i pionowe (w tym dane archiwalne), modele 3D oraz chmury punktów ze skanowania laserowego. Co jednak istotne z punktu widzenia konkursu, umożliwia też wizualizacjÄ™ usÅ‚ug GUGiK (np. dziaÅ‚ek czy uzbrojenia terenu) na podkÅ‚adzie zdjęć ukoÅ›nych miasta. – To potężne narzÄ™dzie, które sÅ‚uży nie tylko geodetom, ale także nam, urzÄ™dowi miasta, oraz jego mieszkaÅ„com – powiedziaÅ‚ obecny na konferencji prezydent Sieradza PaweÅ‚ OsiewaÅ‚a.
TrzeciÄ… lokatÄ™ przyznano firmie Softline Plus za c-geoportal.pl, który umożliwia wizualizacjÄ™ w przeglÄ…darce internetowej zarówno zasobów GUGiK, jak i danych przestrzennych wielu innych instytucji. Jak wyjaÅ›niÅ‚ prezes Softline Jerzy Biegalski, serwis przygotowano z myÅ›lÄ… o szerokim gronie odbiorców, również tych mniej obeznanych z geodezjÄ…, którzy użytkujÄ… różne typy platform – nie tylko komputery desktopowe, ale także urzÄ…dzenia mobilne z różnymi systemami operacyjnymi. Tylko w tym roku c-geoportal zanotowaÅ‚ 20 tys. wejść.
Wyróżnienie w konkursie przyznano Krzysztofowi Dybie za otwartoźródłowy pakiet rgugik usprawniający pobieranie otwartych danych GUGiK. Jak zaznaczył autor, otwiera on ogromne pole do wykorzystania tych otwartych zasobów w badaniach naukowych, przy czym obsługa tego rozwiązania nie powinna przysparzać trudności nawet początkującym użytkownikom.
Drugie wyróżnienie otrzymaÅ‚ Tomasz Gajewski – autor serwisu nlocator.com do projektowana domów w 3D bezpoÅ›rednio na mapie. Aplikacja nie tylko korzysta z usÅ‚ug GUGiK, ale także pozwala Å‚adować trójwymiarowe modele okolicznej zabudowy o szczegółowoÅ›ci LoD 2.
W kategorii rozwiÄ…zaÅ„ komercyjnych I miejsce przyznano firmie Softline Plus za aplikacje C-Geo i D-Geo. Pierwsza to popularne wÅ›ród geodetów oprogramowanie desktopowe. W konkursie nagrodzono je za dodanie paska narzÄ™dzi, który umożliwia sprawne wyÅ›wietlanie i pobieranie danych z usÅ‚ug GUGiK. Podobne funkcje oferuje też mobilna aplikacja D-Geo dla Androdiów. DziÄ™ki integracji z C-Geo oraz usÅ‚ugami GUGiK pozwala ona chociażby na sprawne porównanie mapy z terenem – zauważa Jerzy Biegalski.
II miejsce przyznano aplikacji mobilnej InfoDziałka. Jej autorem jest krakowska firma Encom, wśród geodetów znana z programu geoGPS. Jak wyjaśnił współautor programu Andrzej Janeczek, w przeciwieństwie do geoGPS aplikacja InfoDziałka przeznaczona jest dla użytkowników niekoniecznie obeznanych z geodezją, dlatego postawiono w niej nacisk na prostotę obsługi. Pozwala ona łatwo wyszukać działkę, wyświetlić ją na tle map podkładowych, uzyskać dla niej raport czy wyznaczyć trasę dojazdu do nieruchomości.
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|