wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-19| Geodezja, GIS, Software, Instytucje

Jaka jest recepta na najlepszy PODGiK i geoaplikację?

Podczas dzisiejszej (19 stycznia) wideokonferencji Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprezentował laureatów plebiscytu na najlepszy PODGiK oraz konkursu na aplikacje wykorzystujące dane i usługi GUGiK.


Jaka jest recepta na najlepszy PODGiK i geoaplikację? <br />
Serwis nlocator.com
Serwis nlocator.com
Jaka jest recepta na najlepszy PODGiK i geoaplikację? <br />
Fragment prezentacji Marka Ślązaka (SP w Mińsku Maz.)
Fragment prezentacji Marka Ślązaka (SP w Mińsku Maz.)

W najlepszym PODGiK ważna konsekwencja

Wprawdzie wyniki plebiscytu na najlepszy powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej poznaliśmy już w marcu ub.r., ale pandemia uniemożliwiła wówczas oficjalne zaprezentowanie laureatów. Dzisiejsza wideokonferencja była zatem pierwszą okazją, by swoją receptę na sukces przedstawili laureaci pierwszego (PODGiK w Mińsku Mazowieckim) oraz drugiego miejsca (PODGiK w Wejherowie).

– Mówi się, że administracja i wykonawcy to dwie strony barykady, ale my staramy się, aby tak nie było – podkreśla miński geodeta powiatowy Marek Ślązak. W jego ocenie jednym z kluczowych składników sukcesu tego ośrodka jest realizowana przez kilkanaście ostatnich lat konsekwentna i stopniowa informatyzacja. – Ważna jest nie tylko cyfryzacja zasobu, ale także wdrażanie e-usług, które pozwalają na automatyzację udostępniania danych. Pozwala to odciążyć pracowników, tak aby mogli się zająć trudniejszymi sprawami – wyjaśnia.

Istotne jest nie tylko samo wdrożenie e-usług, ale także ich popularyzacja – również z tym nie ma w Mińsku Mazowieckim większych problemów. Już wszystkie narady koordynacyjne realizowane są przez internet, drogą tą zgłaszanych jest ponadto 99% prac geodezyjnych. Ponadto w 2020 roku przez internet zrealizowano: 91% zapytań komorniczych, 96% zleceń rzeczoznawców majątkowych oraz 56% zamówień na mapy. Co ciekawe, w ciągu ostatniego roku liczba internetowych zakupów map wzrosła w tym PODGiK aż o połowę! Tak wysokie wskaźniki to po części skutek pandemii. Marek Ślązak nie ma jednak wątpliwości – nawet, gdy koronawirus odejdzie, geodezyjne e-usługi pozostaną w świadomości ludzi.

Na zalety konsekwentnej i stopniowej informatyzacji uwagę zwraca również Janusz Wenta – geodeta powiatowy z Wejherowa. Dzięki temu nawet przy znaczącym zwiększeniu liczby petentów są oni obsługiwani bez konieczności powiększania kadr. – Skupiamy się także na podnoszeniu jakości danych o granicach w EGiB, bo właśnie to w przeważającej mierze wpływa na postrzeganie powiatowej administracji geodezyjnej – zauważa Janusz Wenta. Podczas wideokonferencji chwalił się m.in. wypracowaniem pełnej zgodności EGiB z księgami wieczystymi oraz owocną współpracą z miejscowym nadzorem budowlanym. – Cechuje nas podejście systemowe. Mamy rezerwę do dużych akcji pozyskiwania danych, bo te często są nieefektywne. Zamiast tego warto dobrze zorganizować procesy modernizowania zasobu z wykorzystaniem własnych sił – radzi.

Jak zaznaczył główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, w plebiscycie tym nie chodziło o rywalizację, ale o pokazanie przykładów do naśladowania. Zapowiedział także rychłe ogłoszenie II edycji tego wydarzenia.

Aplikacje dla geodety i obywatela

Konkurs na najlepsze aplikacje korzystające z danych i usług GUGiK rozstrzygnięto w grudniu ubiegłego roku. – Jest on pokłosiem zeszłorocznego uwolnienia danych oraz udostępnienia związanych z nimi usług. Były to działania elementarne, bo mieliśmy nadzieję, że na ich bazie tworzone będą bardziej złożone rozwiązania. Ten konkurs miał je wyróżnić – wyjaśnił GGK.

W kategorii rozwiązań ogólnodostępnych zwyciężył Pobieracz danych GUGiK – bezpłatna wtyczka, która pozwala na sprawne ściąganie otwartych zasobów PZGiK w środowisku otwartego oprogramowania QGIS. W przeciwieństwie do usługi dostępnej na Geoportalu pozwala ona na hurtowe ściąganie danych, tj. dla zdefiniowanych przez użytkownika punktów, linii i poligonów. Jak podkreślił Michał Włoga z firmy EnviroSolutions, która przygotowała Pobieracz, podobnie jak sam QGIS wtyczka jest aplikacją o otwartym kodzie źródłowym. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by każdy chętny mógł ją modyfikować i wzbogacać o nowe funkcje. Zwrócił też uwagę na sporą popularność wtyczki – od momentu jej udostępnienia latem ubiegłego roku ściągnięto ją już 7,4 tys. razy.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobył serwis mapowy Urzędu Miasta Sieradz. Bazuje on na oprogramowaniu ObliView firmy MGGP Aero i pozwala przeglądać lotnicze zdjęcia ukośne i pionowe (w tym dane archiwalne), modele 3D oraz chmury punktów ze skanowania laserowego. Co jednak istotne z punktu widzenia konkursu, umożliwia też wizualizację usług GUGiK (np. działek czy uzbrojenia terenu) na podkładzie zdjęć ukośnych miasta. – To potężne narzędzie, które służy nie tylko geodetom, ale także nam, urzędowi miasta, oraz jego mieszkańcom – powiedział obecny na konferencji prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Trzecią lokatę przyznano firmie Softline Plus za c-geoportal.pl, który umożliwia wizualizację w przeglądarce internetowej zarówno zasobów GUGiK, jak i danych przestrzennych wielu innych instytucji. Jak wyjaśnił prezes Softline Jerzy Biegalski, serwis przygotowano z myślą o szerokim gronie odbiorców, również tych mniej obeznanych z geodezją, którzy użytkują różne typy platform – nie tylko komputery desktopowe, ale także urządzenia mobilne z różnymi systemami operacyjnymi. Tylko w tym roku c-geoportal zanotował 20 tys. wejść.

Wyróżnienie w konkursie przyznano Krzysztofowi Dybie za otwartoźródłowy pakiet rgugik usprawniający pobieranie otwartych danych GUGiK. Jak zaznaczył autor, otwiera on ogromne pole do wykorzystania tych otwartych zasobów w badaniach naukowych, przy czym obsługa tego rozwiązania nie powinna przysparzać trudności nawet początkującym użytkownikom.

Drugie wyróżnienie otrzymał Tomasz Gajewski – autor serwisu nlocator.com do projektowana domów w 3D bezpośrednio na mapie. Aplikacja nie tylko korzysta z usług GUGiK, ale także pozwala ładować trójwymiarowe modele okolicznej zabudowy o szczegółowości LoD 2.

W kategorii rozwiązań komercyjnych I miejsce przyznano firmie Softline Plus za aplikacje C-Geo i D-Geo. Pierwsza to popularne wśród geodetów oprogramowanie desktopowe. W konkursie nagrodzono je za dodanie paska narzędzi, który umożliwia sprawne wyświetlanie i pobieranie danych z usług GUGiK. Podobne funkcje oferuje też mobilna aplikacja D-Geo dla Androdiów. Dzięki integracji z C-Geo oraz usługami GUGiK pozwala ona chociażby na sprawne porównanie mapy z terenem – zauważa Jerzy Biegalski.

II miejsce przyznano aplikacji mobilnej InfoDziałka. Jej autorem jest krakowska firma Encom, wśród geodetów znana z programu geoGPS. Jak wyjaśnił współautor programu Andrzej Janeczek, w przeciwieństwie do geoGPS aplikacja InfoDziałka przeznaczona jest dla użytkowników niekoniecznie obeznanych z geodezją, dlatego postawiono w niej nacisk na prostotę obsługi. Pozwala ona łatwo wyszukać działkę, wyświetlić ją na tle map podkładowych, uzyskać dla niej raport czy wyznaczyć trasę dojazdu do nieruchomości.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Najgorszy PODGIK ever Proponuję uruchomienie konkursu na najgorszy PODGiK, bez strachu, to trzeba zrobić. Może podjęłyby się tego organizacje walczące o rolę zawodu, o nową organizację uwzględniającą mierniczego czy jak to tam zwał. Taki ranking najgorszych według określonych kryteriów byłby doskonałym materiałem dla GGK do wszczęcia kontroli, do poważnej rozmowy z lokalnym WINGIK czy nawet Starostą jeśli chciałby o tym z GGK rozmawiać. Ponadto byłby to doskonały materiał uzasadniający konieczność reformy administracji geodezyjnej poprzez likwidację przynajmniej części, najgorszych PODGiK. Okres pandemii bez dyskusyjnie pokazał, że wiele spraw i usług może być przez administrację odmiejscowionych i to trzeba zacząć realizować w praktyce. Wszystkie PODGiK, które nie dają rady do likwidacji, szkoda publicznych pieniędzy na takie instytucje.
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Najgorszy PODGIK ever Populizm za to zawsze był najtańszy w realizacji geodeto.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Najgorszy PODGIK ever Takie mam zdanie i jak kiedyś przekonam rządzących lub sam dojdę do władzy to tak zrobię - na 100% ogłoszę taki konkurs.
 5 
zgłoś
Czy operaty z prac z Zakopanego lub Szczecina można składać w najlepszym i jedynym słusznym w Polsce ośrodku w Mińsku Mazowieckim? Proszę o takie zmiany ustawowe, aby każdy z wykonawców mógł zgłaszać i składać operaty do ośrodka, z którym najlepiej mu się współpracuje lub ma najmniejsze obłożenie w kolejce do weryfikacji. Oczywiście wszystko prześlemy online (GML/1PDF), a weryfikatora bez uprawnień przydzielałby system losowy. Warto to rozważyć! :D
 5 
odpowiedz zgłoś
tak niedługo będzie - -> jak z popiołów powstanie nowy odrodzony Centralny ośrodek Narodowy :D i będzie jedna baza i jeden geo-portal dla geodetów a powiaty wszystko co zdążą ucyfrowić ładnie przekażą do centrali i weryfikatorzy będą pracownikami lizingowanymi z indii
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: tak niedługo będzie - Prawie zgadłeś, to będzie Narodowy Ośrodek Geodezji i Innowacji plus (NOGI ). Plus to oczywiście Geo-System.
 2 
zgłoś
przepis :D ... robić nie zgodnie z przepisami czyli łamać prawo a następnie przekonać GGK żeby taki sposób lansował jako nowe prawo :D
 2 
 13 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS