Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-11-20| Geodezja, Prawo

Operat elektroniczny w praktyce

Prawie dwa tysiące osób wzięło udział we wczorajszej (19 listopada) wideokonferencji nt. stosowania operatu elektronicznego zorganizowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Operat elektroniczny w praktyce
Operat elektroniczny w praktyce

Zgodnie z obowiązującym od 22 sierpnia br. rozporządzeniem ws. standardów operat techniczny sporządza się w postaci elektronicznej w formacie pliku PDF podpisanego przez kierownika prac geodezyjnych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym (§ 35 ust. 2). Podpisanie operatu przez kierownika prac geodezyjnych oznacza jednocześnie poświadczenie przez niego za zgodność z oryginałem kopii dokumentów wchodzących w skład operatu (§ 35 ust. 3).

Jak podkreślał główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, wprowadzone rozwiązania stanowią ważny punkt w rozwoju geodezji. Ułatwiają one pracę nie tylko wykonawcom, ale też PODGiK-om. GGK zwracał uwagę na szybkość przekazywania operatów do ośrodka w postaci elektronicznej, brak konieczności skanowania dokumentów w PODGiK-u, łatwiejszą weryfikację, a następnie natychmiastową publikację w internecie tych materiałów dla innych geodetów. Geodeci nie muszą już osobiście zdawać operatów w urzędzie, co ma niebagatelne znaczenie w obecnych czasach pandemii.

Odnosząc się do wykorzystania formatu PDF, zarówno Waldemar Izdebski, jak i później prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski zaznaczali, że jest to standard światowy, powszechnie używany oraz obsługiwany dziś i w przyszłości. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ze stworzonego przez nas dokumentu bez trudu skorzystają inne osoby. Poza tym, jak przekonywali, przygotowanie operatu w postaci pliku PDF jest bardzo proste.

Dużo mówiło się też o podpisie elektronicznym. Choć rozporządzenie dopuszcza trzy możliwości, to GGK i pozostali prelegenci – Zbigniew Malinowski, prezes Softline Jerzy Biegalski i prezes Geobidu Krzysztof Borys – zgodnie zachęcali do korzystania z podpisu kwalifikowanego. Choć jest on płatny (około 300 zł rocznie), to stanowi standard uznawany poza granicami naszego kraju. Ponadto jest dużo prostszy i szybszy w użyciu niż np. podpis profilem zaufanym, który m.in. wymaga wgrania podpisywanego dokumentu na rządowy serwer. Jak przyznał Waldemar Izdebski, początkowo podpis kwalifikowany miał być jedynym uznawanym podpisem elektronicznym, jednak w toku uzgodnień i konsultacji rozporządzenia ws. standardów dodano dwie dodatkowe możliwości.

Podczas wideokonferencji Jerzy Biegalski zaprezentował, jak wygląda proces tworzenia operatu elektronicznego w aplikacjach GeoOrganizer i C-Geo. Z kolei Zbigniew Malinowski i Krzysztof Borys omówili proces przepływu operatu w systemach do prowadzenia zasobu ePODGiK (Geo-System) i Ośrodek (Geobid). Odnosząc się do zarzutów, że operaty w postaci pojedynczych plików mogą okazać się zbyt „ciężkie”, aby z nich sprawnie korzystać, prezes Geo-Systemu zauważył, że spośród 600 tys. operatów udostępnianych wykonawcom w technologii ePODGiK, tylko 26% „waży” powyżej 10 MB, a 3% – powyżej 50 MB. Poza tym w ePODGiK istnieje możliwość przeglądania plików on-line.

Rozporządzenie ws. standardów dopuszcza przekazywanie operatów technicznych w postaci papierowej do 31 grudnia 2021 r. GGK apelował jednak o jak najszybsze „wypróbowanie”, a następnie stosowanie operatów elektronicznych. Prosił też geodetów wykonawców o sygnalizowanie wszelkich problemów występujących w PODGiK-ach, deklarując pomoc dla powiatów w zakresie operatu elektronicznego.
W spotkaniu uczestniczyła też wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która zachęcała do informatyzacji i wyraziła nadzieję, że geodezja wesprze zaplanowane na przyszły rok działania na rzecz cyfryzacji procesu budowlanego.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama