|2020-12-07|
Geodezja, GIS, Software
Łatwiejsze tworzenie e-operatów w oprogramowaniu Softline
Wrocławska firma Softline zaprezentowała nowe wersje aplikacji C-Geo, GeoOrganizer oraz C-GML. Zmiany w tych programach koncentrują się wokół generowania operatu elektronicznego.
Nowa wersja C-Geo umożliwia bezpośredni eksport map do pliku PDF. W przeciwieństwie do wielu standardowych wirtualnych drukarek PDF rozwiązanie firmy Softline pozwala tworzyć dokumenty również w dużych formatach, w tym A1 czy A0, bądź dla zdefiniowanej wstęgi, np. 500 x 3000 mm. Generowanie e-operatu dodatkowo powinna ułatwić ściślejsza integracja C-Geo z GeoOrganizerem usprawniająca prowadzenie bazy prac geodezyjnych i przygotowanie operatu.
Ciekawą nowością jest możliwość wysłania mapy z G-Geo do aplikacji www.c-geoportal.pl, co pozwala przeglądać opracowania z różnych źródeł w przeglądarce internetowej (również na urządzeniach mobilnych).
W programie przypisano ponadto dane w bazie osób władających i przedstawicieli do właściwego terytorialnie powiatu, co umożliwia zawsze poprawny wybór przy aktualizacji danych GESUT. Jest to szczególnie ważne, gdy geodeta przekazuje bazy danych do różnych PODGiK, które mają własne słowniki tych osób – wyjaśnia producent.
Interesującą zmianą w programie GeoOrganizer jest możliwość pobrania nowej aplikacji GO Skaner. Jest ona przeznaczona dla urządzeń z systemem Android i umożliwia przesyłanie bezpośrednio do GeoOrganizera dokumentów sfotografowanych np. smartfonem i wyeksportowanych od razu do formatu PDF. Dodano też automatyczną konwersję do formatu PDF dla dokumentów JPG i TIF przypisanych do danej pracy. Nowością jest także automatyczne generowanie spisu treści w e-operacie, przy czym program pozwala tu na modyfikowanie szablonu oraz kolejności dokumentów.
Ciekawostką jest możliwość sprawdzenia statusu weryfikacji pracy geodezyjnej z poziomu GeoOrganizera. Funkcja ta jest jednak dostępna tylko w powiatach, w których funkcjonują systemy firm Geobid (Ośrodek) oraz Geo-System (e-PODGiK).
Z kolei w aplikacji C-GML przeznaczonej do opracowania obiektowej mapy zasadniczej i wymiany danych w formacie GML wprowadzono możliwość wydruku mapy do pliku PDF. Ponadto bazy danych władających i przedstawicieli powiązano z ich lokalizacją powiatową. Wprowadzono też ułatwienia w translacji rzędnych punktów wysokościowych baz BDOT500/GESUT i inne rozwiązania polepszające jakość pracy na mapach obiektowych.
JK
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|