wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-29| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

viDoc RTK: dokładne modele 3D z iPhone'a i iPada

Moduł lidar zamontowany w najnowszych urządzeniach mobilnych Apple'a służy głównie w celach rozrywkowych. Ale czy sprawdzi się również w pozyskiwaniu dokładnych modeli 3D? Firmy Pix4D i vigram GmbH zapewniają, że tak.


viDoc RTK: dokładne modele 3D z iPhone'a i iPada
viDoc RTK: dokładne modele 3D z iPhone'a i iPada

Możliwości takie oferuje połączenie mobilnej aplikacji Pix4Dcatch z modułem viDoc RTK. Pix4Dcatch to zaprezentowany blisko rok temu program, który pozwala wykorzystać skaner laserowy wbudowany w najnowszego iPada lub iPhone’a do generowania chmury punktów 3D lub wykonywania pomiarów. Z kolei viDoc RTK to moduł kompatybilny z urządzeniami mobilnymi Apple’a, który po podłączeniu zamienia je w ruchomy odbiornik GNSS-RTK wyznaczający pozycję z centymetrową dokładnością. Jak przekonuje producent, jest to rozwiązanie znacznie tańsze od podłączania typowego geodezyjnego odbiornika satelitarnego.

Co daje nam połączenie tych trzech elementów? Przede wszystkim możliwość precyzyjnego geotagowania zdjęć w czasie rzeczywistym, która w połączeniu z funkcjami Pix4Dcatch pozwala generować oteksturowane modele 3D z dokładnością sięgającą nawet 5 cm! Potwierdzają to testy wykonane przez producenta tego oprogramowania.

W ocenie Pix4D taki zestaw może stanowić tanie, dokładne i jednocześnie wydajne rozwiązanie do pozyskiwania tzw. cyfrowych bliźniaków infrastruktury. – Cieszymy się, że algorytmy Pix4D poszerzają technologię konsumencką o możliwość osiągania profesjonalnych rezultatów. Podobnie było w przypadku dronów kilka lat temu, a teraz przyszła kolej na urządzenia mobilne, które pozwalają profesjonalistom digitalizować świat i przekształcać go w dokładne modele 3D za ułamek ceny. Nowe rozwiązanie łączy dokładne geotagowanie obrazów przy użyciu pomiarów RTK z fotogrametrią i skanowaniem laserowym – komentuje Christoph Strecha, założyciel i dyrektor generalny Pix4D.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
RTK rover do Apple https://www.pix4d.com/pricing/vidoc-rtk-rover Trochę to drogie
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS