wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-14| GIS, Teledetekcja

iPhone 12 Pro - pierwszy smartfon z lidarem

Wczorajsza premiera najnowszego smartfona firmy Apple potwierdziła pogłoski, że urządzenie to będzie wyposażone w skaner laserowy.


iPhone 12 Pro - pierwszy smartfon z lidarem
iPhone 12 Pro - pierwszy smartfon z lidarem <br />
Pomieszczenie zeskanowane przy użyciu iPada Pro i aplikacji Canvas firmy Occipital
Pomieszczenie zeskanowane przy użyciu iPada Pro i aplikacji Canvas firmy Occipital

Fani urządzeń tej marki spodziewali się tego nie tylko na podstawie licznych przecieków, ale także z uwagi na to, że zaprezentowana w marcu br. najnowsza wersja tabletu iPad Pro również posiada ten sensor.

Podczas oficjalnej prezentacji iPhone’a 12 stosunkowo niewiele czasu poświęcono lidarowi. Zamiast tego skupiano się na innych nowościach, takich jak lepszy ekran, procesor, aparat fotograficzny czy wyświetlacz. Nie znamy zatem parametrów pomiarowych skanera, choć jeśli są takie same jak w iPadzie, należy spodziewać zasięgu pomiaru do około 5 metrów i błędów na poziomie 3-5% odległości (więcej o możliwościach skanera w iPadzie można przeczytać w artykule Karoliny Zięby-Kulawik, dr. hab. Piotra Wężyka oraz Tomasza Kulawika, który ukazał się w sierpniowym GEODECIE).

Wśród najważniejszych zastosowań skanera wbudowanego w iPhone producent wymienia aplikacje działające w rzeczywistości rozszerzonej (AR). Dzięki lidarowi mają one zapewniać zdecydowanie bardziej realistyczne wizualizacje. I nie chodzi tu wyłącznie o gry, czego dobrym przykładem jest aplikacja Ikea Place. Dzięki wbudowanemu w iPad skanerowi pozwala ona w trybie AR urządzić sobie pokój meblami z oferty tego popularnego sklepu.

Co ciekawe, skaner iPhone’a ma także wspierać aparat fotograficzny, np. usprawniając autofokus podczas robienia nocnych zdjęć portretowych.

Oczywiście lidar można wykorzystać również w pomiarach otoczenia. Już po premierze iPada Pro na rynek trafiło kilka aplikacji dla systemu iOS, które wykonują modele 3D pomieszczeń bądź niewielkich obiektów oraz pozwalają na ich eksport w popularnych formatach. Jednym z przykładów jest program Matterport, który raptem w 3 miesiące uzbierał 100 tys. pobrań. Na opracowanie własnej aplikacji (tj. Pix4Dcatch) zdecydowała się również znana wśród geodetów firma Pix4D. Premiera iPhone’a 12 Pro niewątpliwie sprawi, że takich programów będzie coraz więcej.

Model iPhone 12 Pro z lidarem ma kosztować 999 dolarów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
co tam LiDAR! Ważne, że w prezentacji był silny motyw tęczy. Czekamy na rozwój sytuacji... Iphone LGBT12pro
 8 
 13 
odpowiedz zgłoś
W geodezji jakoś słabo widzę zastosowanie pomiaru o zasięgu 5m i dokładności 25cm (bo tyle daje nam 5% na tych 5m). Niby Geoforum z nazwy sugeruje, że będzie o geodezji, a tu reklama iPhona :D Można oczywiście wykorzystać zdjęcia np. w "Bentley ContextCapture" ale do tego można wykorzystać zdj. z każdego telefonu czy aparatu.
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: W geodezji geodezja to nie tylko prezycyjne pomiary, dlatego taki lidar, używany do wizualizacji czy szeroko pojętej dokumentacji w 3d (zwłaszcza wewnątrz) może być 'tanim' i szybkim narzędziem. Kto potrzebuje precyzji pomiaru to użyje skanera typu Faro czy BLK360. Co jest chyba ważne w tym artykule, to fakt, że LiDAR staje się 'produktem masowym' takim jak stały się kamery, a to dobry znak bo będzie bardziej dostępny i tani.
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS