wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-10| GIS, Teledetekcja

GIAP stawia na mobilne kartowanie polskich dróg

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na cyfrowe kartowanie dróg firma GIAP rozpoczyna współpracę z estońskim startupem EyeVi Technologies. Ich pierwszy w Polsce wspólny projekt pilotażowy zostanie zrealizowany w gminie Lubawa na Mazurach.


GIAP stawia na mobilne kartowanie polskich dróg

Tylko w zeszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Polsce udostępniła 460 km nowych dróg. Nowo powstałe kilometry to tylko część zrealizowanych ostatnio projektów, ponieważ łączna długość przekazanych do użytku dróg w 2019 r. sięga 960 km. Za drugim rekordowym wynikiem GDDKiA stoi nie tylko efektywna realizacja prac remontowych i budowlanych, ale też prace urzędników związane z analizą, planowaniem i zarządzaniem projektowym. Nadzorowanie oraz inspekcja dróg stają się coraz ważniejszym zadaniem, a nowe połączenia ciągle się mnożą.

Na szczęście czasochłonne i kosztowne procesy usprawnić pomaga technologia. Nadchodzi era cyfryzacji infrastruktury. Jedna z wiodących spółek dostarczających rozwiązania IT dla sektora publicznego w Polsce, GIAP, od kilku lat pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi zarządzanie drogami przy wykorzystaniu wysokorozdzielczej ortofotomapy. W celu przyspieszenia i optymalizacji kosztowej procesu opracowywania danych drogowych spółka weszła w partnerstwo z estońską firmą EyeVi Technologies, która dostarcza m.in. oprogramowanie do mapowania dla firm i organizacji zajmujących się zarządzaniem infrastrukturą transportową. Startup zdążył już zdobyć uznanie w 10 krajach, a teraz we współpracy z GIAP będzie tworzyć cyfrowe mapy również polskich dróg.

– Widzimy ogromny potencjał w zastosowaniu automatyzacji digitalizacji jako wsparcia dla administracji sektora publicznego zajmującej się zarządzaniem infrastrukturą. Dokładne ortofotomapy są rewolucyjnym narzędziem usprawniającym procesy operacyjne związane z obsługą coraz bardziej złożonych projektów, tworzeniem książek dróg, a nawet automatyczną detekcją znaków. Tworzymy unikalny produkt. Nasza ortofotomapa jest tworzona poniżej poziomu drzew, a więc droga nie jest przez nie przesłaniana. Zdigitalizowane w ten sposób drogi można efektywniej monitorować, analizować i planować za pomocą automatycznej zdalnej inspekcji. To także znacznie obniża koszty robót drogowych. Połączenie naszych kompetencji z EyeVi pozwoli nam skalować usługę cyfrowego mapowania na poziom ogólnokrajowy – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP.

– Z naszej strony widzimy ogromny potencjał polskiego rynku, a współpraca z GIAP pomoże nam skutecznie wprowadzić na ten rynek nasza autorską technologie i przyczyni się do jej dalszego rozwoju – mówi Gaspar Anton, dyrektor generalny EyeVi Technologies.

Optymalizacja zarządzania i przewidywane oszczędności napędzają popyt. Wartość cyfrowego kartowania wraz z oprogramowaniem w miejscowości wiejskiej to 1 tys. zł za kilometr drogi. W dużych miastach, ze względu na znacząco większą liczbę elementów i obszaru dróg, cena będzie wyższa. Obliczona w ten sposób wartość polskiego rynku usług cyfrowego kartowania sięga 300 milionów złotych. Biorąc pod uwagę potrzebę regularnej aktualizacji map, zapotrzebowanie będzie mieć charakter długoterminowy.

– Analizując perspektywy tego rynku, szukaliśmy przystępnego cenowo oprogramowania, które pozwoliłoby skrócić proces opracowania zebranych w terenie danych. Znalezienie startupu, który specjalizuje się właśnie w tworzeniu takiego oprogramowania i nawiązanie z nim współpracy, uważamy za szczególny sukces. Dzięki ich rozwiązaniu przekształcenie materiałów graficznych w ortofotomozaiki zajmuje 14 razy mniej czasu niż dotychczas, co w znacznym stopniu obniża koszt tej usługi. Jeśli wcześniej na przetwarzanie danych trzeba byłoby czekać do dwóch tygodni, obecnie możemy mówić o obróbce zdjęć pozyskanych jednego dnia już w ciągu dnia kolejnego. W ten sposób, angażując technologię partnerów EyeVi, udało nam się wygrać pierwsze przetargi na realizację cyfrowego kartowania dróg w dwóch gminach województwa warmińsko-mazurskiego. Będzie to okazja na pierwsze w Polsce przetestowanie tej technologii – podkreśla Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

Za pomocą zamontowanej na dachu samochodu kamery sferycznej, podobnej do tych, z jakich korzysta Google czy TomTom, najpierw robione są zdjęcia wybranej drogi. Rozdzielczość takich obrazów pozwala nie tylko rozpoznać znaki drogowe czy zauważyć różnego rodzaju usterki, ale nawet policzyć kostki chodnika. Kamera współpracuje ze skanerem laserowym oraz oprogramowaniem sztucznej inteligencji do wyodrębniania cech obiektów z zebranych danych. Później za pomocą specjalnego oprogramowania ze zdobytych w ten sposób materiałów graficznych tworzone są ortofotomozaiki, modele 3D oraz dane wektorowe dróg.

Cyfrowe dane drogowe mogą być skutecznie wykorzystane do sprawdzenia stanu drogi bez konieczności prac inspekcyjnych w terenie, np. do analizy usterek i planowania prac remontowych, sporządzania planów utrzymania i predykcji kosztów, mapowania i mierzenia obiektów przydrożnych czy zarządzania ruchem drogowym poprzez rozstawienie znaków. Na przykład w Szwecji podobne mapy są często stosowane podczas planowania i realizacji budowy autostrad. Drogi w Finlandii i Wielkiej Brytanii są także analizowane i zarządzane za pomocą usług EyeVi. Z kolei w Estonii technologia została wykorzystana do sporządzenia aplikacji do zarządzania ruchem samochodu autonomicznego, a skumulowane w ten sposób dane można będzie wykorzystać dla rozwoju inteligentnych miast. Wcześniejsze doświadczenie estońskiego startupu wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania geodezyjne również w inżynierii i przemyśle.

GIAP to polski dostawca rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego. Podstawową specjalizacją spółki jest tworzenie oprogramowania GIS, a głównym produktem jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dedykowane poszczególnym dziedzinom, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

Źródło: GIAP, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
I Co na to PODGiKi ? Jak oni teraz z tego zrobią szkice polowe ? Bez szkiców operat do poprawy.
 1 
odpowiedz zgłoś
Innowacyjność jest w automatycznej wektoryzacji Szanowni komentatorzy, proszę zainteresować się firmą EyeVI bo to naprawdę ciekawy podmiot. Automatyzują wektoryzację znaków z automatycznym rozpoznaniem rodzaju znaku plus automatyczne wyznaczanie krawężników, latarni itp.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Innowacyjność jest w automatycznej wektoryzacji dopóki automatyczne wyznaczanie będzie droższe od manualnego 10 razy, dopóty pozostaje to w sferze ciekawostek prezentowanych przez Panią Gadżet.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Innowacyjność jest w automatycznej wektoryzacji Ale przecież Mapillary też to robi! W dodaku za darmo! Tzn. jeśli się chce z tego korzystać komercyjnie to trzeba wykupić subskrypcję. No i co lepsze, tam można pojechać ze smartfonem za szybą i nie trzeba dedykowanego przejazdu i drogich kamer.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Innowacyjność jest w automatycznej wektoryzacji Czyli nie za darmo. A jak spojrzysz na daty w Mapillary to zobaczysz jaka jest aktualność tych danych.
zgłoś
czyli ustawione przetargi? widząc że techonologia 'unikatowa' chociaż wcale nie 'innowacyjna', ciekawe czy dokładnie pod ten ich zestaw będą pisane przetargi (z bezczelnie jawnym modelem kamery/skanera), tak że te szacowane ~300 milionów trafi w głównej mierze do jednej spółki. No.. ale ten 1zł z 1m drogi, nieźle. Myślę że niejeden student ze smartfonem i rowerem chciałby sobie tak dorobić!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: czyli ustawione przetargi? do Łukasz, Twój wpis to popis autokompromitacji. Pisz dalej, ale na Onecie lub TVN48
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: czyli ustawione przetargi? do efgf - w środowisku wiedza na temat przetargów, w których jest jeden oferent akurat jest dość powszechna. Tak samo jak różne specyficzne warunki eliminujące inne podmioty, ot chociażby próbka do zainstalowania czy wymóg (SIC!) żeby oprogramowanie było przedpotopowe, tfu, desktopowe. A potem okazuje się, że to QGIS.
 5 
zgłoś
hahaha Czyli mi się widzi to takie Mapillary. W Mapillary można samemu aktualizować głupim smartfonem nawet codziennie drogi w swojej mieścinie. Może to i nie 360, choć i są ludzie co swoich kamerek 360 używają do tego celu, i potrafią to za darmo robić.
odpowiedz zgłoś
czy to 1 kwietnia? 1 km drogi za 1000 zł a nawet więcej? Boziu kochana tyle to nawet nie kosztuje podwójny przelot i pozyskanie helikopterem. Ktoś pomylił zera i jeszcze zapomniał podzielić przez 2. Moda na MLS dawno przeminęła.
 4 
odpowiedz zgłoś
GGK A GGK zatrzymał się na rysowaniu szkiców polowych :D :D :D
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS