|2020-05-13|
GIS, Firma
STGE: nowy gracz na rynku e-administracji i SIP
Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych z Warszawy oraz poznańska firma Sputnik Software utworzyły wspólną grupę kapitałową STGE. Połączenie sił ma im umożliwić startowanie w największych przetargach samorządowych oraz administracji centralnej w Polsce.
Rozwijany przez GIAP portal Inspire-Hub
|
|
|
|
|
|
– Od około pięciu lat zacieśniamy współpracę między Sputnik i GIAP. Naturalnym krokiem jest stworzenie wspólnej grupy kapitałowej. Utrzymujemy niezależność obu podmiotów, ale zacieśniamy współpracę, aby zaoferować klientom jeszcze bardziej kompleksową obsługę – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP.
– Skala działalności obu podmiotów sprawia, że będziemy jednym z kluczowych dostawców rozwiązań IT dla administracji samorządowej i urzędów centralnych w Polsce. Już dziś należymy do czołówki, ale dzięki połączeniu sił zyskamy jeszcze większy potencjał – dodaje Tomasz Maćkowiak prezes zarządu Sputnik Software.
Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie Platformę Nowoczesny Urząd dla samorządów pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Tworzy również systemy informatyczne usprawniające procesy w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej.
GIAP działa z kolei od 2013 roku. Podstawową specjalizacją firmy jest tworzenie oprogramowania GIS, a główny produkt stanowi Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dla poszczególnych dziedzin, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.
– Przez 7 lat działalności zbudowaliśmy bardzo silną pozycję jako sprawdzony dostawca rozwiązań IT dla małych i średnich samorządów. W ramach dotychczasowej współpracy zrealizowaliśmy razem około 60 projektów. Wspólne działanie Sputnik i GIAP pozwoli na ubieganie się o kontrakty w największych miastach i urzędach centralnych, które, ze względu na dużą skalę, dotychczas były poza naszym zasięgiem. Większy potencjał działalności w połączeniu z intuicyjnymi i chwalonymi przez klientów rozwiązaniami sprawia, że liczymy na skokowy wzrost skali funkcjonowania. Oczekujemy co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów. Oczywiście finalnie wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i jej wpływu na ogłaszane przetargi czy dystrybucję środków unijnych – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk.
Przychody obu firm w 2019 r. wyniosły około 30 mln zł. Łączne zatrudnienie sięga blisko 200 osób, z czego około 40% to programiści. Centrale spółek znajdują się w Poznaniu i Warszawie, oprócz tego istnieje 6 biur w: Łodzi, Mielcu, Zawierciu, Mysłowicach, Lublinie i Białymstoku.
– Efekt współpracy obu spółek widać we wspólnych realizacjach. Obecnie Sputnik oraz GIAP realizują dwa projekty o zasięgu wojewódzkim. Jeden z nich, czyli Podkarpacki System Informacji Przestrzennej, realizowany razem z Integrated Solutions, to największy od kilku lat pod względem wartości (47,2 mln zł brutto) projekt dotyczący informacji przestrzennej. Na tym przykładzie widać, że spółki posiadają potencjał i ambicje do realizacji dużych przedsięwzięć. W roku 2020 planujemy znacznie zwiększyć przychody – mówi Tomasz Maćkowiak.
Największymi klientami spółek są: Lasy Państwowe, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, urzędy miast: Łódź, Warszawa, Radom, Tychy, Siedlce, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zamość, Bolesławiec. Spółki łącznie obsługują ponad tysiąc podmiotów, a w zakresie systemu besti@ wszystkie samorządy w Polsce.
STGE posiada 100% udziałów w Sputnik Software i 50% w GIAP (pozostałe udziały należą do spółki MSHK kontrolowanej przez Sławomira Hermelinga-Kowalczyka). Udziałowcami STGE są założyciele Sputnik i GIAP.
JK
|