Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-05-13 | GIS, Firma

STGE: nowy gracz na rynku e-administracji i SIP

Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych z Warszawy oraz poznańska firma Sputnik Software utworzyły wspólną grupę kapitałową STGE. Połączenie sił ma im umożliwić startowanie w największych przetargach samorządowych oraz administracji centralnej w Polsce.


Ilustracja: STGE: nowy gracz na rynku e-administracji i SIP <br />
Rozwijany przez GIAP portal Inspire-Hub
Rozwijany przez GIAP portal Inspire-Hub

– Od około pięciu lat zacieśniamy współpracę między Sputnik i GIAP. Naturalnym krokiem jest stworzenie wspólnej grupy kapitałowej. Utrzymujemy niezależność obu podmiotów, ale zacieśniamy współpracę, aby zaoferować klientom jeszcze bardziej kompleksową obsługę – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP.

– Skala działalności obu podmiotów sprawia, że będziemy jednym z kluczowych dostawców rozwiązań IT dla administracji samorządowej i urzędów centralnych w Polsce. Już dziś należymy do czołówki, ale dzięki połączeniu sił zyskamy jeszcze większy potencjał – dodaje Tomasz Maćkowiak prezes zarządu Sputnik Software.

Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie Platformę Nowoczesny Urząd dla samorządów pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Tworzy również systemy informatyczne usprawniające procesy w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej.

GIAP działa z kolei od 2013 roku. Podstawową specjalizacją firmy jest tworzenie oprogramowania GIS, a główny produkt stanowi Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dla poszczególnych dziedzin, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

– Przez 7 lat działalności zbudowaliśmy bardzo silną pozycję jako sprawdzony dostawca rozwiązań IT dla małych i średnich samorządów. W ramach dotychczasowej współpracy zrealizowaliśmy razem około 60 projektów. Wspólne działanie Sputnik i GIAP pozwoli na ubieganie się o kontrakty w największych miastach i urzędach centralnych, które, ze względu na dużą skalę, dotychczas były poza naszym zasięgiem. Większy potencjał działalności w połączeniu z intuicyjnymi i chwalonymi przez klientów rozwiązaniami sprawia, że liczymy na skokowy wzrost skali funkcjonowania. Oczekujemy co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów. Oczywiście finalnie wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i jej wpływu na ogłaszane przetargi czy dystrybucję środków unijnych – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

Przychody obu firm w 2019 r. wyniosły około 30 mln zł. Łączne zatrudnienie sięga blisko 200 osób, z czego około 40% to programiści. Centrale spółek znajdują się w Poznaniu i Warszawie, oprócz tego istnieje 6 biur w: Łodzi, Mielcu, Zawierciu, Mysłowicach, Lublinie i Białymstoku.

– Efekt współpracy obu spółek widać we wspólnych realizacjach. Obecnie Sputnik oraz GIAP realizują dwa projekty o zasięgu wojewódzkim. Jeden z nich, czyli Podkarpacki System Informacji Przestrzennej, realizowany razem z Integrated Solutions, to największy od kilku lat pod względem wartości (47,2 mln zł brutto) projekt dotyczący informacji przestrzennej. Na tym przykładzie widać, że spółki posiadają potencjał i ambicje do realizacji dużych przedsięwzięć. W roku 2020 planujemy znacznie zwiększyć przychody – mówi Tomasz Maćkowiak.

Największymi klientami spółek są: Lasy Państwowe, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, urzędy miast: Łódź, Warszawa, Radom, Tychy, Siedlce, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zamość, Bolesławiec. Spółki łącznie obsługują ponad tysiąc podmiotów, a w zakresie systemu besti@ wszystkie samorządy w Polsce.

STGE posiada 100% udziałów w Sputnik Software i 50% w GIAP (pozostałe udziały należą do spółki MSHK kontrolowanej przez Sławomira Hermelinga-Kowalczyka). Udziałowcami STGE są założyciele Sputnik i GIAP.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Sąd ogłasza upadłość Geomaru

Postanowieniem z 19 marca Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość firmy Geomar.

3D Laser Mapping i GeoSLAM łączą siły

Rozwijające technologie mobilnego skanowania brytyjskie spółki 3D Laser Mapping i GeoSLAM ogłosiły fuzję.

Leica i DJI łączą siły dla lepszych dronów

DJI – jeden z bardziej znanych producentów dronów na świecie, podpisał z firmą Leica Geosystems...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1940

1940
Amerykańskie MIT Radiation Laboratory rozpoczyna prace nad systemem nawigacyjnym LORAN (Long Range Navigation), przeznaczonym do nawigacji morskiej i pozwalającym na określenie dwóch współrzędnych poruszającego się obiektu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama