wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-13| GIS, Firma

STGE: nowy gracz na rynku e-administracji i SIP

Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych z Warszawy oraz poznańska firma Sputnik Software utworzyły wspólną grupę kapitałową STGE. Połączenie sił ma im umożliwić startowanie w największych przetargach samorządowych oraz administracji centralnej w Polsce.


STGE: nowy gracz na rynku e-administracji i SIP <br />
Rozwijany przez GIAP portal Inspire-Hub
Rozwijany przez GIAP portal Inspire-Hub

– Od około pięciu lat zacieśniamy współpracę między Sputnik i GIAP. Naturalnym krokiem jest stworzenie wspólnej grupy kapitałowej. Utrzymujemy niezależność obu podmiotów, ale zacieśniamy współpracę, aby zaoferować klientom jeszcze bardziej kompleksową obsługę – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP.

– Skala działalności obu podmiotów sprawia, że będziemy jednym z kluczowych dostawców rozwiązań IT dla administracji samorządowej i urzędów centralnych w Polsce. Już dziś należymy do czołówki, ale dzięki połączeniu sił zyskamy jeszcze większy potencjał – dodaje Tomasz Maćkowiak prezes zarządu Sputnik Software.

Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie Platformę Nowoczesny Urząd dla samorządów pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Tworzy również systemy informatyczne usprawniające procesy w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej.

GIAP działa z kolei od 2013 roku. Podstawową specjalizacją firmy jest tworzenie oprogramowania GIS, a główny produkt stanowi Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dla poszczególnych dziedzin, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

– Przez 7 lat działalności zbudowaliśmy bardzo silną pozycję jako sprawdzony dostawca rozwiązań IT dla małych i średnich samorządów. W ramach dotychczasowej współpracy zrealizowaliśmy razem około 60 projektów. Wspólne działanie Sputnik i GIAP pozwoli na ubieganie się o kontrakty w największych miastach i urzędach centralnych, które, ze względu na dużą skalę, dotychczas były poza naszym zasięgiem. Większy potencjał działalności w połączeniu z intuicyjnymi i chwalonymi przez klientów rozwiązaniami sprawia, że liczymy na skokowy wzrost skali funkcjonowania. Oczekujemy co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów. Oczywiście finalnie wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i jej wpływu na ogłaszane przetargi czy dystrybucję środków unijnych – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

Przychody obu firm w 2019 r. wyniosły około 30 mln zł. Łączne zatrudnienie sięga blisko 200 osób, z czego około 40% to programiści. Centrale spółek znajdują się w Poznaniu i Warszawie, oprócz tego istnieje 6 biur w: Łodzi, Mielcu, Zawierciu, Mysłowicach, Lublinie i Białymstoku.

– Efekt współpracy obu spółek widać we wspólnych realizacjach. Obecnie Sputnik oraz GIAP realizują dwa projekty o zasięgu wojewódzkim. Jeden z nich, czyli Podkarpacki System Informacji Przestrzennej, realizowany razem z Integrated Solutions, to największy od kilku lat pod względem wartości (47,2 mln zł brutto) projekt dotyczący informacji przestrzennej. Na tym przykładzie widać, że spółki posiadają potencjał i ambicje do realizacji dużych przedsięwzięć. W roku 2020 planujemy znacznie zwiększyć przychody – mówi Tomasz Maćkowiak.

Największymi klientami spółek są: Lasy Państwowe, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, urzędy miast: Łódź, Warszawa, Radom, Tychy, Siedlce, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zamość, Bolesławiec. Spółki łącznie obsługują ponad tysiąc podmiotów, a w zakresie systemu besti@ wszystkie samorządy w Polsce.

STGE posiada 100% udziałów w Sputnik Software i 50% w GIAP (pozostałe udziały należą do spółki MSHK kontrolowanej przez Sławomira Hermelinga-Kowalczyka). Udziałowcami STGE są założyciele Sputnik i GIAP.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS