wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-13| Geodezja, GIS, Przetargi

Umowa na Podkarpacki System Informacji Przestrzennej podpisana

Władze województwa podkarpackiego podpisały umowę o wartości 47 mln zł na budowę regionalnego systemu informacji przestrzennej. Rozwiązanie pozwoli świadczyć jednolite e-usługi z zakresu geodezji i kartografii w 22 powiatach i miastach na prawach powiatu.


Umowa na Podkarpacki System Informacji Przestrzennej podpisana <br />
fot. UMWP
fot. UMWP

Zamówienie zrealizuje konsorcjum warszawskich firm Integrated Solutions oraz GIAP. Oprócz niego w przetargu wystartowało także konsorcjum spółek Comarch z Krakowa oraz Comp z Warszawy, które prace przy PSIP wyceniły na 60 mln zł.

– Głównym celem projektu PSIP jest rozszerzenie zakresu oraz podniesienie jakości usług związanych z informacją przestrzenną świadczonych drogą elektroniczną. To niezwykle ważny projekt, stwarzający wielorakie możliwości – mówi wicemarszałek Podkarpacia Piotr Pilch. Powstała w ramach projektu infrastruktura informatyczna pozwoli świadczyć usługi pomiędzy administracją, a także administracją a biznesem i mieszkańcami regionu za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi wykorzystujących internet.

– To bardzo ważny projekt dla całego województwa. Trudny w realizacji, chociażby z racji dużej liczby podmiotów biorących w nim udział oraz ze względów technicznych, ale wierzę, że szybko i sprawnie uda nam się go zrealizować – mówił podczas podpisania umowy członek zarządu województwa Stanisław Kruczek.

– Dzięki temu projektowi powiaty z całego województwa będą mieć e-usługi na takim samym poziomie, z których będą mogli korzystać przede wszystkim geodeci, notariusze. To właśnie te grupy zawodowe, które pracują z mapami, skorzystają na nim najbardziej, a zwykli mieszkańcy raczej pośrednio, bo np. nie będą musieli chodzić po urzędach, aby otrzymać wyrys mapy. Obsługa będzie po prostu szybsza, sprawniejsza – wyjaśnia Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP.

W ramach zamówienia powiaty otrzymają ponadto sprzęt serwerowy pozwalający świadczyć e-usługi. – Każdy z beneficjentów tego projektu otrzyma infrastrukturę sprzętową, która pozwoli działać temu systemowi i na poziomie powiatów i na poziomie centralnej platformy województwa, która będzie udostępniała wszystkie dane – tłumaczy Adam Szulc z Integrated Solutions.

– E-usługi dotyczące geodezji pozwolą naszemu województwu wejść na inny poziom, staniemy się bardziej atrakcyjni dla inwestorów – dodaje Sławomir Cynkar, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP.

Umowa jest jednym z elementów projektu PSIP o wartości 187 mln zł i współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. W jego ramach powiaty uczestniczące w tym przedsięwzięciu modernizują EGiB oraz zakładają bazy BDOT500 i GESUT. Dzięki projektowi udało się także opracować ortofotomapę województwa z pikselem 7 cm.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~. A te Doty i sesuty to kto robi - nie geodeci przypadkiem. Nie ma pieniędzy źle, są pieniądze - źle. Aha - mało nas jest a pieniędzy dużo - źle. Przecież nawet jak zrobią egib w remizie to i tak będzie lepszy od tego co był a geodeci zarobią, ok - pewnie i studenci i kuzyni królika, i co źle że zarobią? Wg Ciebie to bez sensu, nie załapałeś się na krojenie tortu, nie wiesz jak, nie chce Ci się więc wszystko jest bez sensu, nie róbmy nic, czekajmy, samo się zrobi, pies ogrodnika - byle inni nie zarobili.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wiadości jak za urbana Doty i sesuty według standardów, jak nie przyjmiecie to musicie zapłacić tyle ile wynosi dofinansowanie, a egiby to ustalimy w remizie. Kartel ale jesteś naiwny.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
@~% *doty i *suty są robione wg określonych standardów w ramach prac geodezyjnych i weryfikuje oraz przyjmuje do zasobu organ służby geodezyjnej a nie komitet sterujący czy inżynier projektu. To da się tak przyjąć teraz śmieci do zasobu i schować w szafie? Właśnie o to chodzi, że dane trzeba opublikować! To właśnie jest jakimś gwarantem wykonania przyzwoicie roboty.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
@kartel Ja jestem niezorientowany w wewnętrznych sprawach kartelu, ale takich projektów już kilka widziałem i są to pieniądze wyrzucone w błoto, ani egib ani inne *doty i *suty nie będą dobrze zrobione, pogłebi się tylko bałagan a wyrysy będą nadal wydawane jako ksera. Jedynymi beneficjentami będzie komitet sterujący, inżynier projektu i pozostali kuzyni królika. Projektu nie da się uwalić o czym wiedzą wygrani, więc odebrane zostaną śmieci i schowane do szafy na okres trwałości, a potem do niszczarki. I tyle z tego będzie że uśmiechnięte buzie ze zdjęcia zainkasują odpowiednie procenty.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
To cytat "Każdy z beneficjentów tego projektu otrzyma infrastrukturę sprzętową, która pozwoli działać temu systemowi i na poziomie powiatów i na poziomie centralnej platformy województwa" - skumali ? Jak ktoś będzie chciał używać zintegrowanych usług GUGiKu to będzie skąd je wystawić bo powiaty będą miały sprzęt i oprogramowanie. Ponadto "w jego ramach powiaty uczestniczące w tym przedsięwzięciu modernizują EGiB oraz zakładają bazy BDOT500 i GESUT " - rozumiem że geodeci powinni się cieszyć że będzie praca ?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
kasa kasa kasa - pięknie wydajecie a raczej przeżeracie te pieniążki unijne - brak pomysłu na co to wydać, zróbmy sobie kolejny węzeł katastralny albo inny i tak mamy geoportal ale marszałkowie tworzą swoje geoportale, powiaty swoje, już przyszła kolej na gminy bo gdzieś trzeba prezentować plan zagospodarowania, teraz kolej na sołectwa ... ehhh a jakość tych rejestrów o które oparte są te piękne obrazki prezentowane na wszelkiej maści geo-portalach woła o pomste, aż chciało by się przekląć tak siarczyście .
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Dla niezorientowanych informuję, że geoportale powstają tylko po to aby można było pozyskać unijne środki na modernizację i aktualizację zasobu. Projekty muszą premiować usługi, samych prac się nie da. Pojawia się okazja na zaktualizowanie zasobu, żeby te usługi mieć czym zasilić. Dobre i to, choć część pieniędzy faktycznie idzie w błoto.
 3 
odpowiedz zgłoś
qwa "a zwykli mieszkańcy raczej pośrednio, bo np. nie będą musieli chodzić po urzędach, aby otrzymać wyrys mapy." a dziś nie można ? ja zamawiałem przez e-PUAP i to w wersji elektronicznej i wyszło taniej i nigdzie nie chodziłem :D
 1 
odpowiedz zgłoś
47mln Co tam 47000000 , ludzie którzy ładują i będą ładować te w/w bazy to dopiero będą zarabiać "piniądze"
 2 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje podkarpacki kataster musi stać na wysokim poziomie, być wiarygodnym, aktualnym, interoperacyjnym. Jak już to wszystko jest to najwyższy czas zająć się udostępnianiem e-usług opartych na tym idealnym rejestrze. Jeszcze raz gratulacje za innowacyjność i za odwagę udostępnienia danych. Podkarpackie górą !!!
 3 
odpowiedz zgłoś
a za 5 lat a za 5 lat i 47mln zł później co będzie? nadal nic:)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do DDD No to podobnie jak strony internetowe. Wszyscy je mają... Gminy, powiaty, ministerstwa i rząd, a mogła by być jedna strona internetowa w Polsce...
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Pieniądze w błoto Zbędny wydatek mnoży się SIP-y, e-mapy i inne geoportale gminne, powiatowe, wojewódzkie.... Powiela i miesza w kółko jedno i to samo.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS