|2019-05-08|
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje
Dwóch chętnych do budowy Podkarpackiego SIP-u
Po wielokrotnym przekładaniu terminu 7 maja wreszcie udało się otworzyć oferty w przetargu na budowę Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej.
Przypomnijmy, że zamówienie ogłoszono jeszcze w październiku ubiegłego roku, a pierwszy termin składania ofert wyznaczono na 27 listopada – wskutek protestów złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej oraz licznych zmian specyfikacji data otwarcia ofert była jednak wielokrotnie przesuwana.
Ostatecznie swoje propozycje cenowe złożyły dwa konsorcja. Warszawskie firmy Integrated Solutions oraz GIAP gotowe są zrealizować zamówienie za 47,2 mln zł – to o około pół miliona złotych mniej niż budżet przetargu. Znacznie droższą ofertę przedstawiły za to spółki Comarch SA z Krakowa oraz Comp SA z Warszawy. Prace przy PSIP-ie wyceniły na blisko 60 mln zł.
Jaki będzie PSIP?
Do obowiązków wykonawcy będzie należało dostarczenie sprzętu informatycznego i jego instalacja zarówno w rzeszowskim WODGiK-u, jak i u partnerów projektu (u 18 powiatów i 4 miast). Zamawiający chce zakupić m.in.: serwery, drukarki, plotery, komputery czy urządzenia wielofunkcyjne.
Celem zamówienia jest także doprowadzenie istniejących powiatowych serwisów mapowych do świadczenia jednolitych, podstawowych e-usług w sposób umożliwiający budowę centralnego portalu wojewódzkiego. E-usługi mają umożliwiać m.in. internetową obsługę: wykonawców prac geodezyjnych, rzeczoznawców majątkowych, komorników sądowych, projektantów i inwestorów, pracowników instytucji branżowych zarządzających sieciami, przedsiębiorców zainteresowanych zakupem materiałów poprzez sklep on-line, użytkowników wewnętrznych pracujących w starostwie czy pracowników innych jednostek administracji publicznej, np. gmin.
W ramach przetargu ma także powstać wojewódzki geoportal. Pozwoli on nie tylko przeglądać dane z powiatów oraz wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (również na urządzeniach mobilnych), ale także wykonywać podstawowe analizy danych czy korzystać z e-usług, np. do zamawiania mapy topograficznej. W planach jest również uruchomienie modułu dla inwestorów, w którym będą oni mogli m.in. przejrzeć oferty zakupu nieruchomości, a także zbudowanie portalu map tematycznych. Na długiej liście zamawianych produktów znajdziemy ponadto System Informacji o Nieruchomościach Województwa Podkarpackiego.
Prace powinny zostać wykonane do końca października 2021 roku.
JK
|