|2020-04-08|
Geodezja, Firma
Sąd ogłasza upadłość Geomaru
Postanowieniem z 19 marca Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość firmy Geomar.
Siedziba Geomaru
|
|
|
|
|
|
W związku z tym sąd wzywa wierzycieli upadłego, aby w terminie trzydziestu dni od daty ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości (czyli 7 kwietnia) zgłosili swoje wierzytelności sędziemu komisarzowi.
O kłopotach finansowych spółki wiadomo było przynajmniej od początku 2019 roku. Firma Sygnity, do której należy 100% udziałów w tym przedsiębiorstwie, poinformowała wówczas, że Geomar zamierza złożyć wniosek o upadłość. Uzasadniono to zidentyfikowaniem przez Zarząd Geomaru „przesłanek wskazujących na możliwość wystąpienia potencjalnej niewypłacalności”, w szczególności po stwierdzeniu braku możliwości pozyskania dofinansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa lub jego sprzedaży.
Firma Geomar została założona w 1990 roku. Początkowo jej majątek stanowił teodolit i niwelator kupione w PPGK w Warszawie oraz 2 pokoje wynajmowane w Urzędzie Morskim w Szczecinie. Pierwsze zaawansowane technologicznie prace spółki to systemy GIS dla Wolińskiego i Słowińskiego Parku Narodowego (1994-1997) obejmujące pełne plany ochrony dla tych parków. Później spółka wykonywała m.in. kompleksową mapę numeryczną elektrowni „Dolna Odra” (1995) czy wdrożenie technologii obserwacji satelitarnych do zakładania poziomych i wysokościowych osnów geodezyjnych (1999). W 1996 roku Geomar poszerzył działalność o projektowanie sieci teletechnicznych. Pierwsze prace w tym zakresie realizował na rzecz TP SA, następnie Netii i Polkomtela.
W latach 2000-2001 uczestniczył w roli wiodącej w projekcie realizowanym na rzecz Banku Światowego pn. „Pomiar przekrojów dolinowych dorzecza rzek Odry i Wisły”. Przedsięwzięcie było realizowane przez kilkanaście firm geodezyjnych wraz z Instytutem Morskim, a jego efektem był materiał do modelowania zagrożeń powodziowych w dolinach głównych rzek polski.
W latach 2002-2003 spółka wdrożyła u siebie technologię przetwarzania cyfrowych zdjęć lotniczych i satelitarnych, co pozwoliło jej realizować zlecenia z tego zakresu m.in. dla ARiMR, GUGiK czy klientów zagranicznych. Od 2004 roku spółka zaczęła także prowadzić geodezyjną obsługę priorytetowych inwestycji PKP dotyczących modernizacji głównych trakcji kolejowych.
W ostatnich latach spółka angażowała się też w projekty związane z modernizacją powiatowych zasobów geodezyjnych. Jak już informowaliśmy na Geoforum.pl, z powodu kłopotów finansowych Geomaru część z przetargów na te prace trzeba było ogłosić ponownie – dotyczy to chociażby zamówień dla powiatów niżańskiego, złotowskiego i wągrowieckiego.
W marcu 2007 roku pakiet kontrolny akcji Geomaru przejęła warszawska firma informatyczna Sygnity. Od tego czasu władze Sygnity kilkakrotnie informowały o zamiarze sprzedaży tej szczecińskiej spółki, transakcja nie doszła jednak do skutku.
JK
|