Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-09| Firma

Wniosek o upadłość GISPartner oddalony na pierwszej rozprawie

7 września Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej wydał postanowienie, w którym oddalił wniosek warszawskiej spółki Qumak o ogłoszenie upadłości firmy GISPartner z Wrocławia.


Wniosek o upadłość GISPartner oddalony na pierwszej rozprawie

W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że wnioskodawca, czyli Qumak, nie wykazał, że jest wierzycielem GISPartner, albowiem wszystkie przedstawione sądowi upadłościowemu wierzytelności Qumaka pozostają między stronami sporne i nie wiadomo, czy będą Qumakowi od GISPartner należne, co ostatecznie rozstrzygną sądy w prowadzonych postępowaniach o zapłatę. Jednocześnie sąd stwierdził, że brak jest jakichkolwiek podstaw do ogłoszenia upadłości GISPartner, w tym orzeczenia niewypłacalności spółki.

Warto zauważyć, że sprawa upadłości GISPartner zakończyła się na pierwszej rozprawie, która trwała tylko około pół godziny – podkreśla wrocławska spółka w komunikacie.

Przypomnijmy, że Qumak złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości firmy GISPartner, gdy Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) odstąpił w czerwcu br. od umowy z Qumakiem na dokończenie systemu ISOK oraz planował zlecić te prace GISPartnerowi, który był podwykonawcą w tym kontrakcie. We wniosku władze Qumaka argumentowały, że podczas budowy ISOK-u wrocławska firma wykazała się daleko idącą niekompetencją, przez co należało ją usunąć z projektu, o czym wiedział zamawiający. Podkreślono ponadto, że GISPartner jest niewypłacalny i ma konta bankowe zajęte przez komornika. GISPartner zaprzeczał tym oskarżeniom, argumentując, że jest w pełni gotowy dokończyć budowę ISOK-u.

Dodajmy, że decyzją KZGW o udzieleniu GISPartnerowi zamówienia „z wolnej ręki” zajęła się Krajowa Izba Odwoławcza. Wprawdzie KIO uznała, że postępowanie należy przeprowadzić w otwartej procedurze przetargowej, to – jak podkreśla GISPartner w przesłanym naszej redakcji komunikacie – część zarzutów Qumaka nie znalazła potwierdzenia w materiale dowodowym.

Co do zarzucanej przez Qumak odpowiedzialności GISPartner za niewłaściwą realizację umowy, Izba stwierdza jednoznacznie, że „Odwołujący Qumak nie przedstawił izbie wiarygodnych dowodów na poparcie stanowiska, iż to GISPartner ponosił winę za niepowodzenie we wdrożeniu etapu 5 umowy ISOK 1”. Izba dostrzegła również, że „powodem odstąpienia nie było wadliwe działanie oprogramowania iMap (...), nie można uznać za wiarygodne gołosłownego stanowiska odwołującego Qumak, jakoby to z winy przystępującego GISPartner i dostarczenia przez niego wadliwego oprogramowania musiał ponownie samodzielnie wykonać elementy systemu ISOK”.

Krajowa Izba Odwoławcza w sposób jednoznaczny odniosła się również do zarzutów Qumaka dotyczących braku zdolności GISPartner do realizacji projektu. Izba wskazała ponadto, że „(...) mija się z prawdą odwołujący Qumak, gdy twierdzi, że posiada wobec GISPartner prawomocne nakazy zapłaty”.

Izba przyznaje również, że „Zamawiający zdołał co najmniej uprawdopodobnić, że to odwołujący Qumak nie realizował w sposób należyty swych obowiązków wynikających z umowy ISOK 1”. Idąc dalej, „w projekcie aneksu odwołujący [Qumak] usiłował m.in. zmienić termin realizacji etapu 5 z czerwca 2015 na 30 września 2016 r., wreszcie zamierzał nie zrealizować aż 34 wymagań umowy ISOK 1.”

Izba oceniła, że Qumak nie wykazał, jakoby posiadał na dzień odstąpienia od umowy gotowy system. KIO stwierdziła: „Wreszcie tezy tej nie dowodzi oświadczenie odwołującego Qumak z 29.06.2016 r., stanowiące wezwanie do odbioru systemu ISOK (…). Dostrzeżenia wymagało, że zamawiający (…) pomimo odstąpienia od umowy 28.06.2016 r., pismem z dnia 4.07.2016 r. zwrócił się do Qumak o pilne zaprezentowanie tego systemu w terminie kilkudniowym, jednakże prośba zamawiającego nie została zrealizowana”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS