|2020-06-15|
GIS, Teledetekcja, Software
Pix4Dcatch zrobi użytek z LiDAR-a w iPadzie
Szwajcarski pakiet Pix4D rozszerzył się o mobilną aplikację Pix4Dcatch, która pozwala wykonywać szczegółowe pomiary z wykorzystaniem skanera laserowego wbudowanego w najnowszy tablet iPad firmy Apple.
Pix4Dcatch to najnowsze oprogramowanie szwajcarskiej firmy Pix4D do uzyskiwania dokładnych obrazów powierzchni gruntu oraz obiektów o złożonym kształcie i skomplikowanej morfologii. Jest szczególnie przydatne tam, gdzie zdjęcia z pokładu bezzałogowych statków latających nie pozwalają na uchwycenie takich szczegółów jak np. głębokie wykopy, wąwozy, jary, rowy czy ciągi kanalizacyjne.
Obrazy naziemne wykonane urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w technologię LiDAR można wykorzystać do uzyskania bardzo dokładnych modeli 3D w aplikacji Pix4Dcloud lub offline w programie Pix4Dmapper. Nowe rozwiązanie przeznaczone jest dla użytkowników, którzy nie są ekspertami w zakresie fotogrametrii naziemnej, jednak chcą uzyskać dokładne dane w postaci zdjęć wraz z pozycjami GPS i wykorzystać je do inwentaryzacji zasobów lub projektowania niewielkich inwestycji, np. budowy domu jednorodzinnego, przyłącza mediów, przydomowej oczyszczalni ścieków, zbiorników na olej opałowy itp.
Korzystając z rozszerzonej rzeczywistości, aplikacja Pix4Dcatch pozwala na żywo uzyskać informacje na temat wybranego obszaru oraz kompletności skanowania dzięki nakładanej na klatkę wideo siatce 3D. Rozwiązanie dostępne jest dla urządzeń z sensorem LiDAR np. iPad Pro z systemem iOS w wersji 13.4 lub wyższej. Uzyskane obrazy można przesyłać do wirtualnego repozytorium Pix4Dcloud w celu szybkiej generacji skalowanych i georeferencyjnych modeli 3D oraz chmury punktów. Te z kolei można wizualizować, mierzyć, udostępniać i eksportować do dalszej analizy w programach GIS lub CAD.
Procedura pozyskania chmury punktów dzięki łatwej w obsłudze aplikacji Pix4Dcatch obejmuje skanowanie urządzeniem mobilnym interesującego obszaru lub obiektu – w tym czasie Pix4Dcatch automatycznie rejestruje geotagowane klatki wideo i wyświetla na ekranie model 3D w czasie rzeczywistym. Po ukończeniu pracy w terenie obrazy zostają automatycznie przesłane do Pix4Dcloud, aby wygenerować dokładne i gotowe do dalszej analizy chmury punktów oraz modele 3D. Folder ze zdjęciami można przenieść również na komputer stacjonarny i rozpocząć proces analizy w programie Pix4Dmapper. Sprawdzanie poprawności wykonanej sceny 3D można wykonać z pomocą naziemnych punktów kontrolnych (GCP). Uzyskany w ten sposób materiał może posłużyć do przeprowadzenia wirtualnej inspekcji bądź pomiarów odległości, powierzchni czy objętości. Gotowymi projektami możemy podzielić się z architektem, projektantem, kierownikiem budowy lub zespołami odpowiedzialnymi za obsługę inwestycji. Aplikacja Pix4Dcatch została zoptymalizowana dla urządzeń Apple wyposażonych w sensor LiDAR oraz urządzenia obsługujące ARKit.
Więcej informacji na temat produktu udziela generalny dystrybutor Pix4D – firma NaviGate Sp. z o.o.
Źródło: NaviGate
|