wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-15| GIS, Teledetekcja, Software

Pix4Dcatch zrobi użytek z LiDAR-a w iPadzie

Szwajcarski pakiet Pix4D rozszerzył się o mobilną aplikację Pix4Dcatch, która pozwala wykonywać szczegółowe pomiary z wykorzystaniem skanera laserowego wbudowanego w najnowszy tablet iPad firmy Apple.


Pix4Dcatch zrobi użytek z LiDAR-a w iPadzie
Pix4Dcatch zrobi użytek z LiDAR-a w iPadzie
Pix4Dcatch zrobi użytek z LiDAR-a w iPadzie

Pix4Dcatch to najnowsze oprogramowanie szwajcarskiej firmy Pix4D do uzyskiwania dokładnych obrazów powierzchni gruntu oraz obiektów o złożonym kształcie i skomplikowanej morfologii. Jest szczególnie przydatne tam, gdzie zdjęcia z pokładu bezzałogowych statków latających nie pozwalają na uchwycenie takich szczegółów jak np. głębokie wykopy, wąwozy, jary, rowy czy ciągi kanalizacyjne.

Obrazy naziemne wykonane urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w technologię LiDAR można wykorzystać do uzyskania bardzo dokładnych modeli 3D w aplikacji Pix4Dcloud lub offline w programie Pix4Dmapper. Nowe rozwiązanie przeznaczone jest dla użytkowników, którzy nie są ekspertami w zakresie fotogrametrii naziemnej, jednak chcą uzyskać dokładne dane w postaci zdjęć wraz z pozycjami GPS i wykorzystać je do inwentaryzacji zasobów lub projektowania niewielkich inwestycji, np. budowy domu jednorodzinnego, przyłącza mediów, przydomowej oczyszczalni ścieków, zbiorników na olej opałowy itp.

Korzystając z rozszerzonej rzeczywistości, aplikacja Pix4Dcatch pozwala na żywo uzyskać informacje na temat wybranego obszaru oraz kompletności skanowania dzięki nakładanej na klatkę wideo siatce 3D. Rozwiązanie dostępne jest dla urządzeń z sensorem LiDAR np. iPad Pro z systemem iOS w wersji 13.4 lub wyższej. Uzyskane obrazy można przesyłać do wirtualnego repozytorium Pix4Dcloud w celu szybkiej generacji skalowanych i georeferencyjnych modeli 3D oraz chmury punktów. Te z kolei można wizualizować, mierzyć, udostępniać i eksportować do dalszej analizy w programach GIS lub CAD.

Procedura pozyskania chmury punktów dzięki łatwej w obsłudze aplikacji Pix4Dcatch obejmuje skanowanie urządzeniem mobilnym interesującego obszaru lub obiektu – w tym czasie Pix4Dcatch automatycznie rejestruje geotagowane klatki wideo i wyświetla na ekranie model 3D w czasie rzeczywistym. Po ukończeniu pracy w terenie obrazy zostają automatycznie przesłane do Pix4Dcloud, aby wygenerować dokładne i gotowe do dalszej analizy chmury punktów oraz modele 3D. Folder ze zdjęciami można przenieść również na komputer stacjonarny i rozpocząć proces analizy w programie Pix4Dmapper. Sprawdzanie poprawności wykonanej sceny 3D można wykonać z pomocą naziemnych punktów kontrolnych (GCP). Uzyskany w ten sposób materiał może posłużyć do przeprowadzenia wirtualnej inspekcji bądź pomiarów odległości, powierzchni czy objętości. Gotowymi projektami możemy podzielić się z architektem, projektantem, kierownikiem budowy lub zespołami odpowiedzialnymi za obsługę inwestycji. Aplikacja Pix4Dcatch została zoptymalizowana dla urządzeń Apple wyposażonych w sensor LiDAR oraz urządzenia obsługujące ARKit.

Więcej informacji na temat produktu udziela generalny dystrybutor Pix4D – firma NaviGate Sp. z o.o.

Źródło: NaviGate


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS