wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-19| GIS, Sprzęt

Nowy iPad wyposażony w... LiDAR!

Firma Apple zaprezentowała iPad Pro – najnowszy model swojego tabletu. Wśród wielu nowości bodaj najbardziej zaskakuje skaner laserowy.


Nowy iPad wyposażony w... LiDAR!
Nowy iPad wyposażony w... LiDAR!

Wprawdzie już od kilku lat czołowi producenci przymierzali się do rozbudowania smartfonu lub tabletu o pomiar otoczenia, ale na ogół rozważali instalację sensora głębi. Przykładem jest choćby Google Tango. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto zatem premierę iPada Pro.

Na razie niewiele jednak wiadomo o parametrach tego skanera. Apple ujawnia jedynie, że mierzy on na dystansie do 5 metrów zarówno wewnątrz budynków, jak i na dworze, oraz że operuje „na poziomie fotonów z szybkością nanosekund”.

Po co Apple montuje w tablecie skaner?

LiDAR ma przede wszystkim przenieść aplikacje rzeczywistości rozszerzonej (AR – augmented reality) na zupełnie nowy poziom, oferując jeszcze bardziej realistyczne wizualizacje, w szczególności dokładniejsze umieszczanie wirtualnych obiektów czy uwzględnianie wszelkiego rodzaju przesłonięć obrazu wideo (np. przechodzącego przed kamerą człowieka). By wykorzystać te unikatowe możliwości, Apple udostępnił deweloperom stosowne narzędzia informatyczne.

Drugie spektrum zastosowań to oczywiście pomiary. W tym celu Apple udoskonalił aplikację mobilną Measure, która umożliwia np. szybkie zmierzenie czyjegoś wzrostu czy wymiarów pomieszczenia. Wśród pomysłów na wykorzystanie skanera producent wymienia nawet… ocenę postępów fizjoterapii. Taką możliwość oferuje testowe narzędzie Complete Anatomy (fot.).

Tablet iPad Pro w zależności od wersji dostępny jest w cenie od 799 do 1149 dolarów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
WTF? Bez tej waszej amerykańskiej mechanizacji sobie do Królestwa Niebieskiego wejdę.
 2 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS