wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt

Smartfon Google'a niczym LiDAR

Firma Google zaprezentowała projekt Tango – prototypowy smartfon umożliwiający trójwymiarowe kartowanie otoczenia w czasie rzeczywistym.


Smartfon Google'a niczym LiDAR

Nad urządzeniem pracował ponoć przez rok międzynarodowy zespół naukowców, deweloperów i przedsiębiorców. Teraz dwieście egzemplarzy tego smartfona trafi do testów wśród wybranych użytkowników.

Pomiary 3D ma umożliwiać specjalne oprogramowanie, a także wbudowane w urządzenie: dwie kamery, dwa procesory obrazu o niskim zużyciu energii, sensor głębi oraz kamera wykrywająca ruchy. Według zapewnień Google’a tak skonstruowany smartfon ma być w stanie wykonywać nawet 250 tys. pomiarów na sekundę (a więc więcej niż niektóre profesjonalne skanery laserowe), wyznaczać pozycję w czasie rzeczywistym i łączyć te dane w jeden model otoczenia.

Korporacja chce zrewolucjonizować tym wynalazkiem rynek smartfonów. Wśród potencjalnych zastosowań inżynierowie Google’a wymieniają m.in.: amatorskie kartowanie 3D i wykonywanie pomiarów, nawigację w trybie rzeczywistości rozszerzonej, gry komputerowe czy pomoc w poruszaniu się osobom niewidomym i niedowidzącym.

Na razie Google nie podaje ani bardziej szczegółowej specyfikacji urządzenia, ani daty wprowadzenia go do sprzedaży. Zdaniem portalu Extremetech instrument z pewnością wymaga jeszcze wielu poprawek – np. zmniejszenia wymiarów (jest dwa razy grubszy niż przeciętny smartfon). Niewykluczone, że Tango cechuje także względnie wysoki pobór energii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a co z uprawnieniami? czy Google zwróciło się o GUGiKu o zaopiniowanie ?;-))) Sorry, nie mogłem się powstrzymać od szyderstwa... :-)
 6 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS