Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt

Smartfon Google'a niczym LiDAR

Firma Google zaprezentowała projekt Tango – prototypowy smartfon umożliwiający trójwymiarowe kartowanie otoczenia w czasie rzeczywistym.


Smartfon Google'a niczym LiDAR

Nad urządzeniem pracował ponoć przez rok międzynarodowy zespół naukowców, deweloperów i przedsiębiorców. Teraz dwieście egzemplarzy tego smartfona trafi do testów wśród wybranych użytkowników.

Pomiary 3D ma umożliwiać specjalne oprogramowanie, a także wbudowane w urządzenie: dwie kamery, dwa procesory obrazu o niskim zużyciu energii, sensor głębi oraz kamera wykrywająca ruchy. Według zapewnień Google’a tak skonstruowany smartfon ma być w stanie wykonywać nawet 250 tys. pomiarów na sekundę (a więc więcej niż niektóre profesjonalne skanery laserowe), wyznaczać pozycję w czasie rzeczywistym i łączyć te dane w jeden model otoczenia.

Korporacja chce zrewolucjonizować tym wynalazkiem rynek smartfonów. Wśród potencjalnych zastosowań inżynierowie Google’a wymieniają m.in.: amatorskie kartowanie 3D i wykonywanie pomiarów, nawigację w trybie rzeczywistości rozszerzonej, gry komputerowe czy pomoc w poruszaniu się osobom niewidomym i niedowidzącym.

Na razie Google nie podaje ani bardziej szczegółowej specyfikacji urządzenia, ani daty wprowadzenia go do sprzedaży. Zdaniem portalu Extremetech instrument z pewnością wymaga jeszcze wielu poprawek – np. zmniejszenia wymiarów (jest dwa razy grubszy niż przeciętny smartfon). Niewykluczone, że Tango cechuje także względnie wysoki pobór energii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS