wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-07| GIS, Sprzęt

Lidar standardowym wyposażeniem iPhone'a

Od tego roku skaner laserowy ma stać się standardowym wyposażeniem smartfonów marki Apple.


Lidar standardowym wyposażeniem iPhone'a

Sporym zaskoczeniem była zapowiedź firmy Apple z marca 2020 roku, że jej najnowszy model tabletu iPad zostanie wyposażony w skaner laserowy. Miesiąc później dowiedzieliśmy się, że lidar będzie zintegrowany również ze smartfonami tej marki.

Głównym zadaniem tego sensora w urządzeniach mobilnych Apple’a jest poprawienie jakości pracy aplikacji wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną (AR). Dzięki lidarowi mają one zapewniać zdecydowanie bardziej realistyczne wizualizacje. I nie chodzi tu wyłącznie o gry, czego dobrym przykładem jest aplikacja Ikea Place. Dzięki wbudowanemu w iPad/iPhone skanerowi pozwala ona w trybie AR urządzić sobie pokój meblami z oferty tego popularnego sklepu. Lidar Apple’a ma także wspierać aparat fotograficzny, np. usprawniając autofokus podczas robienia nocnych zdjęć portretowych.

Oczywiście sensor ten pozwala również generować chmury punktów, choć oferuje znacznie mniejszy zasięg i dokładność niż skanery geodezyjne. Do tego celu można wykorzystać coraz większą liczbę aplikacji mobilnych różnych producentów (choćby Pix4Dcatch czy Matterport). Pozwalają one nie tylko na pomiar otoczenia, ale także na eksport modelu 3D do wielu popularnych formatów (więcej o możliwościach skanera w iPadzie można przeczytać w artykule Karoliny Zięby-Kulawik, dr. hab. Piotra Wężyka oraz Tomasza Kulawika, który ukazał się w sierpniowym GEODECIE).

Jednak zarówno w przypadku iPada, jak i iPhone’a sensor ten zamontowano tylko w najwyższych (i jednocześnie najdroższych) modelach tych urządzeń, czyli Pro. Ale w tym tygodniu tajwański serwis Digitimes doniósł, że w szykowanej serii 13 skaner laserowy stanie się już standardowym wyposażeniem wszystkich iPhone’ów. Wynika to z 3-letniej umowy, jaką Apple podpisał z firmą Sony na dostawę komponentów do budowy skanerów. Premiery nowej serii iPhone’a można się spodziewać we wrześniu tego roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS