wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-15| Geodezja, Prawo

Komitet Geodezji PAN: rozporządzenie o osnowach napiszmy od nowa

Jesteśmy przekonani, że rozporządzenie w obecnym kształcie nie jest do naprawienia. Uważamy, że projekt powinien być kompletnie przepisany – ocenia proponowane przez GUGiK przepisy ws. osnów Sekcja Geodezji i Geodynamiki Komitetu Geodezji PAN.


Komitet Geodezji PAN: rozporządzenie o osnowach napiszmy od nowa <br />
fot. Wikipedia/muzolph (Fotopolska.eu)
fot. Wikipedia/muzolph (Fotopolska.eu)

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowano na początku ubiegłego miesiąca, a jego konsultacje zakończyły się 23 marca.

W uwagach ogólnych do tego aktu prof. Janusz Bogusz (przewodniczący Sekcji, Wojskowa Akademia Techniczna) pisze, że projekcie zagubiona została podstawowa różnica pomiędzy osnowami: fundamentalną, bazową i szczegółową. „Odnosimy wrażenie, że autorzy projektu zakładają, iż osnowa geodezyjna ma służyć tylko jako referencja dla geodezyjnych pomiarów szczegółowych, a jest to zadanie osnowy szczegółowej. Podstawowym zadaniem osnowy fundamentalnej jest przeniesienie na teren kraju układu odniesienia, osnowa bazowa natomiast układ odniesienia realizuje, o czym w projekcie nie wspomniano” – czytamy w liście.

Jaka ranga ASG-EUPOS?

Sekcja proponuje zatem np., by osnowa fundamentalna była osnową zintegrowaną, czyli wielofunkcyjną (tj. geodezyjną i grawimetryczną). Z kolei w odniesieniu do ASG-EUPOS eksperci PAN uważają, że sieć ta nie może być klasyfikowana wyłącznie jako pozioma osnowa geodezyjna. Punktom tym powinno się nadać również odpowiednią klasę podstawowej lub szczegółowej osnowy wysokościowej.

„Uważamy ponadto, że podniesienia rangi sieci ASG-EUPOS do roli osnowy fundamentalnej nie jest poparte argumentami merytorycznymi. Punkty sieci ASG-EUPOS powinny tworzyć osnowę bazową, a osnowę fundamentalną powinny stanowić punkty zintegrowane, specjalnie przygotowane lub wybrane z już istniejących punktów spełniających najwyższe standardy jakościowe” – podkreśla Sekcja Geodezji i Geodynamiki. Jej eksperci zalecają także, by osnowa fundamentalna oparta o punkty ASG-EUPOS stała się osnową zintegrowaną, co pozwoli na zbudowanie nowego modelu quasigeoidy pozwalającego na wyznaczanie wysokości punktów osnowy szczegółowej w wyniku pomiarów techniką niwelacji satelitarnej GNSS.

Co z postępem technologicznym?

„Uważamy, iż projekt rozporządzenia ma w założeniu uwzględnić osiągnięcia techniczne i naukowe współczesnej geodezji, jednakże traktuje osnowy w ten sam sposób, w jaki traktowano je kilkadziesiąt lat temu, czyli jako twór statyczny” – czytamy dalej w uwagach. Zdaniem ekspertów PAN rozwój nowoczesnych technik geodezyjnych, w szczególności GNSS, a także przykłady innych krajów (choćby Nowej Zelandii) pokazały możliwość tworzenia osnów kinematycznych, które to muszą być na bieżąco monitorowane, a nie modernizowane czy też domierzane (okresowo przeglądane) co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Przedstawiciele Sekcji zauważają ponadto, że projekt rozporządzenia niemal kompletnie pomija zagadnienia związane z wiarygodnością metrologiczną osnów podstawowych. Nie zawiera bowiem konkretnych wymagań i zaleceń, jak instrumenty służące do pomiarów mają być wzorcowane i komparowane.

Eksperci podkreślają ponadto, że choć w projekcie zawarto szczegółowe informacje co do pomiarów podstawowej osnowy wysokościowej metodą niwelacji geometrycznej, to zabrakło analogicznych regulacji dla niwelacji satelitarnej.

Napiszmy nowe przepisy razem

„Jesteśmy przekonani, iż rozporządzenie w obecnym jego kształcie nie jest do naprawienia. Uważamy, że projekt powinien być kompletnie przepisany, a proces ten powinien rozpocząć się od spotkania (…) fachowców z zakresu osnów podstawowych. Komitet Geodezji, którego członkami jest wielu specjalistów z zakresu osnów podstawowych, wyraża chęć uczestniczenia w procesie tworzenia omawianego aktu prawnego, a nie tylko jego konsultacji” – kończy swój list prof. Janusz Bogusz.

Co jeszcze zmienić w rozporządzeniu?

Pod koniec marca opisaliśmy na Geoforum.pl uwagi zgłoszone do tego projektu przez Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”. Z kolei w kwietniowym GEODECIE akt ten ocenia dr Ryszard Pażus – dyrektor Departamentu Geodezji GUGiK w latach 2000-2002. Wczoraj przedstawiliśmy zaś propozycje Geodezyjnej Izby Gospodarczej.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Stały monitoring osnowy przez gremium z PAN mógłby być finansowany ze składki, która płacili by geodeci zgłaszający pracę w PZGiK.Byla by to niewielką opłata od każdego zgłoszenia np. 10-13 zł za każdy rozpoczęty 1 ha opracowania, jednak nie mniej niż 30 zł.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Stały monitoring Stały monitoring, czyli wyciąganie kolejnych pieniędzy na granty dla naukowców :)
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Wszystko pięknie póki nawigacja satelitarna działa. W razie W większość jest głęboko.. A rozbłyski to nie jest jakiś ewenement.
odpowiedz zgłoś
ja wnoszę o wpisanie zapisów o osnowie fundamentalnej do koństytucji rp. to znacząco podniosłoby znaczenie osnowy w życiu społecznym. tchnijmy nowego ducha w te zimne kamienie... nadajmy niepowtarzalnego blasku tym głowicom reperów - nieśmiało spoglądającym z elewacji budynków! osnowa do koństytucji!
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
No nie wiem Z jednej strony popieram zespół PAN. Przy pisaniu rozporządzenia rzeczywiście zastosowano podejściem rodem z poprzedniego wieku. Z drugiej strony boję się, że nowo opracowane rozporządzenie, chociaż bardzo poprawne w teorii, w praktyce wprowadzi straszny bałagan i będzie pełne nieżyciowych zapisów. Dla mnie bezsensowne było wprowadzenie kolejnego układu wysokości. W tej chwili dostając mapę z ośrodka nie mam żadnej pewności w jakim układzie są wysokości. Co gorsza zdarza się, że niektóre elementy mają wysokość w jednym układzie, inne w drugim. Boje się, że to nie koniec, bo za jakiś czas szacowne grono ekspertów uzna, że Amsterdam jest OK, ale jednak trzeba stosować wysokości ortometryczne, a nie normalne i zacznie się kolejne przeliczanie. Plus jest taki, że mamy więcej pracy. Minus to straszny bałagan i coraz mniejsza wiarygodność materiałów.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS