wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-30| Geodezja, Prawo

"Geodeci dla RP" o rozporządzeniu ws. osnów

W odpowiedzi na zaproszenie głównego geodety kraju Stowarzyszenie „Geodeci dla RP” wzięło udział w konsultacjach społecznych nad projektem rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.


"Geodeci dla RP" o rozporządzeniu ws. osnów

Złożyliśmy liczne uwagi do projektu, które – prócz kwestii formalnych doprecyzowujących formę zapisów projektu – skupiły się na wprowadzeniu nowych rozwiązań w zakładaniu i utrzymaniu osnów. Mają one podnieść efektywność korzystania z osnowy oraz trwałość znaków sieci pomiarowej w Polsce.

Zaproponowaliśmy nowatorskie w polskiej geodezji rozwiązanie dotyczące zabezpieczenia znaków punktów osnowy w ramach utrzymania i konserwacji osnowy: wprowadzenie świadków punktów osnowy, mających pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną. Uważamy bowiem, że wzrost świadomości społecznej na temat obecności punktów osnowy w przestrzeni publicznej oraz ich roli jest najlepszą metodą ich ochrony. Pozwoliłoby to znaczącą redukuję kosztów utrzymania osnowy i, poprzez ograniczenie przypadków zniszczenia znaków geodezyjnych, utrzymanie wysokiej jakości i funkcjonalności sieci osnowy, co jest ważne w codziennej pracy geodetów.

Rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane w innych krajach, jak USA czy Japonia, gdzie stan sieci osnowy geodezyjnej jest kwestią kluczową dla funkcjonowania państwa. Jest to również narzędzie do podnoszenia rangi geodezji i szacunku dla zawodu poprzez budowę świadomości społecznej, co jest kluczowe w tym procesie. Ponadto jest to rozwiązanie wpisujące się w proces uwalniania danych o osnowie geodezyjnej. Z założeń edukacyjnego projektu „Mały pępek świata”, realizowanego wraz z geodezyjną akcją „Honorowy Południk Krakowski”, wynika także propozycja lokalizowania nowych punktów osnowy bazowej w centroidach powiatów, co, przy okazji, skutkowałoby ich równomiernym rozmieszczeniem na mapie administracyjnej kraju.

Oprócz kwestii należytego utrwalania i utrzymania klasycznie stabilizowanych znaków osnowy geodezyjnej – jako gwarantów dostępu do danych przestrzennych o dużej wiarygodności, w czasach nowych wyzwań i zagrożeń w tej materii – zwróciliśmy także uwagę na potrzebę ułatwienia korzystania z technologii GNSS w codziennej pracy geodetów z osnową (zwłaszcza na poziomie osnowy szczegółowej, choć nie tylko).
Wyszliśmy z propozycją dopuszczenia do nadawania coraz liczniejszym stacjom referencyjnym GNSS statusu punktów osnowy szczegółowej oraz umożliwienie korzystania w ramach pomiarów na osnowę z techniki VRS (wirtualnych stacji referencyjnych). VRS to rozwiązanie zapewniające wysoką precyzję i dużą dostępność, zwłaszcza w rejonach odległych od dotychczasowych punktów osnowy, w ekonomiczny i łatwy sposób zagęszczające sieć. Zadbaliśmy też o wyraźne wyartykułowanie możliwości stosowania pomiaru GNSS w pracach terenowych, aby nie ograniczać formą zapisów rozporządzenia swobody korzystania z tej techniki.

Nasze pozostałe propozycje i uwagi odnosiły się do konsekwentności wymogów stabilizacji znaków osnowy różnych rodzajów i typów (potrzeba stabilizacji poniżej poziomu przemarzania gruntu), zachowania znaków ciosanych dla regionów górskich czy dopracowania zasad sporządzania opisów topograficznych punktów osnowy (wyższa dokładność podawania współrzędnych i należyta czytelność opisów).
Mamy nadzieję, że uwzględnienie naszych uwag w projekcie rozporządzenia znacząco ułatwi codzienną pracę geodetów z osnową i pomoże budować rangę geodezji w oczach społeczeństwa.

Stowarzyszenie "Geodeci dla RP"


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szkoda , że "Geodeci RP" nie zgłosili żadnych uwag merytorycznych do tego projektu rozporządzenia. Widocznie nikt z nich nigdy nie zakładał osnowy.
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: Szkoda Tak procentowo ile uwzględniono ? A ile nie zgadzało się z wizją wizjonera ? Może zamiast statystyk geoportalu zróbmy statystyki uwzględnienia uwag do projektów aktów prawnych ?
 2 
odpowiedz zgłoś
osnowa I po kiego grzyba zakładać repery na budynkach? Bo taniej? Zaraz ktoś ociepla, zniszczony, po co włazić komuś na działkę? Repery ziemne takie złe czy drogie?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: osnowa Jest przypadek z powiatu konińskiego gdzie reper jest zabezpieczony budowlą w postaci szopy drewnianej, aby skorzystać musisz otworzyć drzwi szopy i reper jest obok regału :) nawet nie rdzewieje od warunków atmosferycznych.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: osnowa Znam przypadek gdzie reper znajduje się w dobudowanym garażu i aby skorzystać należy wyjechać samochodem. Znam też przypadek gdzie na jednym budynku są założone 4 repery.
 2 
zgłoś
Ciekawe Świadki to dobry pomysł. W Czechach i USA to norma. A u nas 1/3 osnowy zniszczona po 10 latach.
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe w jednym kraju widziałem takie świadki z nakręconą tabliczką z kodem QR, który linkował do danych w tamtejszym geoportalu - współrzędne, opis topograficzny itd.
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawe Jest aplikacja studentek (nie pamiętam jakiej uczelni) co wyszukuje okoliczne osnowy na podstawie lokalizacji telefonu, i tam miały być wszystkie dane i można było dodawać aktualne zdjęcia itp, ale jeszcze chyba nie jest jako oficjalna i ze wsparciem gugiku choćby, nie wiem jak jest teraz z tą inicjatywą. Pomysł z osnowami dobry, aktualnie jedynie budowla triangulowa chroni punkt przed np. rolnikami, inaczej rolnik z maszyna nawet nie poczuje takiej osnowy, budowlańcy od dróg tak samo więc inicjatywę pochwalam, ostatnio u mnie przez osnowy wykonawca drogi miał nie małe dodatkowe koszty za ich wznowienie więc będzie się 2 myślał nim bezmyślnie wykopie. Dodatkowo jak słucham geodetów dla których najważniejsze w GPS jest to, że mierzy pod drzewami (ma fix) i w lesie to czarno widzę dawanie pełnej swobody z pomiarami GPS. Technologia jest dobra, i dla ludzi ale korzystajcie z głową.
 10 
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS