Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-03-17 | Teledetekcja, Sprzęt

CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast

Szwajcarska firma Leica Geosytems zaprezentowała zmodyfikowaną wersję swojego sensora fotolotniczego CityMapper. Model 2L ma jeszcze bardziej usprawnić tworzenie modeli 3D miast.


Ilustracja: CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast

Pierwsza wersja CityMappera została wprowadzona na rynek w 2016 roku. Jak zachwalał go wówczas producent, był to pierwszy na świecie sensor lotniczy, który pozwalał gromadzić zarówno chmurę punktów ze skaningu laserowego, jak i zdjęcia – pionowe i ukośne. Wersja CityMapper-2 została zaprezentowana w 2019 roku, a wyróżniał ją m.in. skaner laserowy, którego częstotliwość pracy zwiększono z 700 kHz do 2 MHz. Dodajmy, że urządzenie to od niedawna użytkuje elbląska firma OPEGIEKA.

Co wyróżnia zaprezentowaną właśnie wersję 2L? Przede wszystkim nowy obiektyw o ogniskowej 71 mm. Jak wyjaśnia producent, pozwala on pozyskiwać dane z niższego pułapu przy zachowaniu podobnej produktywności. Przykładowo, sensor pozwala pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 5 cm z wysokości 940 m. Jego możliwości są szczególnie istotne, gdy na danym obszarze kontrola lotów nie zezwala na misję na wyższym pułapie lub gdy realizację misji utrudniają chmury.

– Dzięki trzem ogniskowym (71 mm, 112 mm i 146 mm) system CityMapper-2 może teraz działać z najwyższą wydajnością dla różnych parametrów lotu. Pozwala bowiem pozyskiwać zdjęcia z pikselem 5 cm na wysokościach od zaledwie 940 do nawet 1940 metrów nad powierzchnią terenu. W związku z tym sensor spełnia zróżnicowane i rosnące wymagania rynku w zakresie tworzenia trójwymiarowych modeli miast – tłumaczy Ron Roth, menedżer produktu w dziale Geosystems firmy Hexagon (do której należy Leica).

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Sprostowanie informacji. Nie mamy w zwyczaju komentować postów, ale skoro ktoś się próbuje podszywać pod naszą firmę to ad vocem sprostujemy tylko te podstawowe informacje. Taki zestaw zrodził się w naszych głowach pod koniec 2010 roku natomiast pierwszy projekt zrealizowaliśmy już w 2011 roku. Nie chodzi o budowanie sensorów bo nawet najwięksi producenci kupują komponenty tak podstawowe jak matryce i składają w całość, ale o samą ideę. Tu mamy na myśli pomysły na nowe produkty, usługi jak i wykorzystanie technologii w konkretnym celu. Do dziś wykonaliśmy blisko 60 dużych i unikalnych projektów w Europie. Wspomniany prototyp i jego udoskonalona wersja trafiła już na muzealny regał w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym. To już dziesięć lat technologii zdjęć ukośnych zintegrowanych z pionowymi i lotniczym skaningiem laserowym. _Bez odbioru_
    2 
 9 
odp: Sprostowanie informacji. Aero nie jest chyba słowem zastrzeżonym dla jednej firmy w kraju takim jak Polska ? Firma o której domyślam się że Pan pisze nazywa się chyba nieco inaczej ? Czemu więc mowa o jakimś podszywaniu się ? BTW, słyszeliście Państwo kiedyś w zamierzchłych czasach starszych niż 10 lat o takim powiedzmy Pictometry albo SAABie ? Czyli 10 lat technologii zdjęć ukośnych w wykonaniu pewnej polskiej firmy co najwyżej. Nie ujmując nic z fachowości tej firmy i jej pracowników skoro sprostowanie to niech to będzie rzetelne.
    7 
 3 
Wcale nie pierwszy To nieprawda że CityMapper był pierwszym sensorem co robił lidar i foto z 5 kierunków. Taki zestaw powstał w Polsce już w 2012 roku i do 2016 (premiera CityMapper) zrealizował kilkadziesiąt projektów na terenie kraju.
  
odp: Wcale nie pierwszy Mamy w Polsce jakaś firmę która produkuje sensory fotogrametryczne?
  



zobacz też:

YellowScan prezentuje nowe lidary dla dronów

Oferta firmy YellowScan poszerzyła się o Vx15-300 oraz Vx20-300 – nowe wersje systemów skanowania...

True View 515 - lidar dla dronów z naciskiem na czułość

Rodzina fotogrametrycznych systemów pomiarowych True View firmy GeoCue przeznaczonych dla...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w latach 1807-43 istniał Urząd Mierniczy Obwodu Białostockiego zajmujący się rozgraniczeniem gruntów i pastwisk dworskich i włościańskich, pomiarami gruntów we wsiach i majątkach skarbowych oraz sporządzaniem planów budowlanych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Niemiecka Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę TanDEM-X. Wspólnie ze starszym o dwa lata bratem bliźniakiem TerraSAR-X do 2013 r. ma opracować najdokładniejszy jednolity numeryczny model terenu Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama