Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica CityMapper, czyli 6 sensorów w jednym

Szwajcarska firma Leica Geosystems zaprezentowała CityMapper: pierwszy na świecie sensor lotniczy, który pozwala gromadzić zarówno chmurę punktów ze skaningu laserowego, jak i zdjęcia – pionowe i ukośne.


Leica CityMapper, czyli 6 sensorów w jednym

– CityMapper gromadzi zarówno dane LiDAR, jak i zobrazowania, dzięki czemu użytkownicy mogą znacząco zredukować czas i koszty pracy, latając raz tam, gdzie dotychczas trzeba było latać dwukrotnie – komentuje nowy produkt Anders Ekelund, wiceprezes Leica Geosystems odpowiedzialny za produkty LiDAR.

Urządzenie składa się z: kamery wielospektralnej RCD30 CH82 do wykonywania zdjęć pionowych (80 Mpx), czterech kamer RCD30 CH81m do wykonywania zdjęć ukośnych (również 80 Mpx) oraz skanera laserowego Hyperion (o częstotliwości pracy lasera do 700 kHz). Całość waży 65 kg i mieści się w wymiarach 747 mm (wys.) x 408 mm (średnica). Leica zapewnia, że sprzęt jest prosty w obsłudze, a cały proces przetwarzania danych do postaci ortofotomap czy modeli terenu bądź zabudowy odbywa się za pomocą jednego, intuicyjnego interfejsu użytkownika w oprogramowaniu Leica HxMap.

Jak podkreśla producent, CityMapper wpisuje się w ideę inteligentnych miast (smart city), pozwalając lokalnym władzom na szybkie i łatwe pozyskiwanie różnorodnych danych przestrzennych niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS