wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-08| GNSS

Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu

W ostatnim czasie zasobu Geoportalu zostały poszerzone o nowe ortofotomapy. Zaktualizowano ponadto dane BDOT10k oraz o osnowie, a także poszerzono możliwość wizualizacji chmur punktów w przeglądarce internetowej.


Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Kruszwica na nowej ortofotomapie
Kruszwica na nowej ortofotomapie
Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Aktualizacja ortofotomapy
Aktualizacja ortofotomapy
Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Dostępność przeglądania chmur punktów ALS
Dostępność przeglądania chmur punktów ALS
Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Aktualizacja osnowy
Aktualizacja osnowy

Nowe ortofotomapy pokrywają 4,6 tys. km kw. województwa kujawsko-pomorskiego (dokładny zasięg aktualizacji prezentuje mapa obok). Opracowanie przygotowano na zlecenie GUGiK w rozdzielczości 25 cm. Dla tego obszaru udostępniono ponadto numeryczny model terenu w formacie ARC/INFO ASCII GRID o oczku 5 m. Dodajmy, że tuż przed Nowym Rokiem na Geoportalu opublikowano ortofotomapy dla 4,4 tys. km kw. tego województwa.

Co ciekawe, w serwisie udostępniono też najnowszy fotoplan Warszawy w rozdzielczości 5 cm. Opublikowano go jako odrębną warstwę w grupie „Ortofotomapa”.

Zaktualizowane pliki z bazą danych obiektów topograficznych (BDOT10k) dostępne są 7 powiatów z trzech województw:

 • brzezińskiego, radomszczańskiego oraz Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego,
 • części powiatu gryfińskiego,
 • częstochowskiego i zawierciańskiego.

W grudniu w Geoportalu udostępniono narzędzie do przeglądania w 3D chmur punktów z lotniczego skanowania laserowego. Początkowo oferowało ono wizualizację danych jedynie dla wybranych dużych miast oraz Tatr i Półwyspu Helskiego. Od tego tygodnia jego zasięg został znacząco poszerzony (patrz mapa obok). Jak zapowiada GUGiK, docelowo narzędzie pozwoli przeglądać dane dla całego kraju.

Na Geoportalu udostępniono ponadto zaktualizowane paczki danych dotyczące podstawowej osnowy wysokościowej dla 108 powiatów oraz podstawowej osnowy poziomej dla 126 powiatów (patrz mapa). Nowe dane pochodzą ze zweryfikowanych i wprowadzonych do bazy wyników przeglądów osnowy podstawowej, które wykonywano w ostatnich latach, oraz aktualizacji wysokości w układzie PL-EVRF2007-NH dla punktów niwelacyjnych ciągów bocznych. Aktualizacja objęła przede wszystkim:

 • atrybuty stanPkt i dataOstatniejAkt,
 • współrzędne z przybliżonego pomiaru GNSS dla punktów podstawowej osnowy wysokościowej,
 • opisy topograficzne,
 • wysokości w układzie PL-EVRF2007-NH dla punktów niwelacyjnych ciągów bocznych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tak tylko Się pytam, a gdzie ortofotmapa z 2020 roku. Oglądam okolice Kartuz a tam coś z aktualnością nie tak. Nie wiem może się mylę, może ktoś sprawdzić to orto?
odpowiedz zgłoś
odp: Tak tylko Dla jasności o pomorskie mi chodzi.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS