Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-08| GIS

Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu

W ostatnim czasie zasobu Geoportalu zostały poszerzone o nowe ortofotomapy. Zaktualizowano ponadto dane BDOT10k oraz o osnowie, a także poszerzono możliwość wizualizacji chmur punktów w przeglądarce internetowej.


Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Kruszwica na nowej ortofotomapie
Kruszwica na nowej ortofotomapie
Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Aktualizacja ortofotomapy
Aktualizacja ortofotomapy
Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Dostępność przeglądania chmur punktów ALS
Dostępność przeglądania chmur punktów ALS
Ortofotomapy, BDOT10k, chmury punktów, czyli noworoczne nowości w Geoportalu <br />
Aktualizacja osnowy
Aktualizacja osnowy

Nowe ortofotomapy pokrywają 4,6 tys. km kw. województwa kujawsko-pomorskiego (dokładny zasięg aktualizacji prezentuje mapa obok). Opracowanie przygotowano na zlecenie GUGiK w rozdzielczości 25 cm. Dla tego obszaru udostępniono ponadto numeryczny model terenu w formacie ARC/INFO ASCII GRID o oczku 5 m. Dodajmy, że tuż przed Nowym Rokiem na Geoportalu opublikowano ortofotomapy dla 4,4 tys. km kw. tego województwa.

Co ciekawe, w serwisie udostępniono też najnowszy fotoplan Warszawy w rozdzielczości 5 cm. Opublikowano go jako odrębną warstwę w grupie „Ortofotomapa”.

Zaktualizowane pliki z bazą danych obiektów topograficznych (BDOT10k) dostępne są 7 powiatów z trzech województw:

  • brzezińskiego, radomszczańskiego oraz Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego,
  • części powiatu gryfińskiego,
  • częstochowskiego i zawierciańskiego.

W grudniu w Geoportalu udostępniono narzędzie do przeglądania w 3D chmur punktów z lotniczego skanowania laserowego. Początkowo oferowało ono wizualizację danych jedynie dla wybranych dużych miast oraz Tatr i Półwyspu Helskiego. Od tego tygodnia jego zasięg został znacząco poszerzony (patrz mapa obok). Jak zapowiada GUGiK, docelowo narzędzie pozwoli przeglądać dane dla całego kraju.

Na Geoportalu udostępniono ponadto zaktualizowane paczki danych dotyczące podstawowej osnowy wysokościowej dla 108 powiatów oraz podstawowej osnowy poziomej dla 126 powiatów (patrz mapa). Nowe dane pochodzą ze zweryfikowanych i wprowadzonych do bazy wyników przeglądów osnowy podstawowej, które wykonywano w ostatnich latach, oraz aktualizacji wysokości w układzie PL-EVRF2007-NH dla punktów niwelacyjnych ciągów bocznych. Aktualizacja objęła przede wszystkim:

  • atrybuty stanPkt i dataOstatniejAkt,
  • współrzędne z przybliżonego pomiaru GNSS dla punktów podstawowej osnowy wysokościowej,
  • opisy topograficzne,
  • wysokości w układzie PL-EVRF2007-NH dla punktów niwelacyjnych ciągów bocznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS