wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-04| GIS

Skompresowane chmury punktów już dla całego kraju

Chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego są już dostępne do pobrania z Geoportalu w skompresowanym formacie LAZ dla całego kraju.


Skompresowane chmury punktów już dla całego kraju

Początkowo dane te były udostępniane tylko w plikach LAS. W połowie listopada dla wybranych części kraju GUGiK opublikował jednak zbiory również w formacie LAZ. Dzięki bezstratnej kompresji oferuje on pliki mniejsze o 7-20% bez utraty jakości danych.

Od nowego roku – jak podaje GUGiK – materiały te dostępne są w tym rozszerzeniu już dla całego kraju. Jednocześnie zaprzestano udostępniania plików LAS. Konwersję między tymi formatami można łatwo przeprowadzić chociażby przy użyciu bezpłatnego narzędzia LASZIP.

Warto też wiedzieć, że w udostępnionych przez GUGiK plikach LAZ dane w atrybucie Description (zawsze w pierwszym Variable Length Record) zawierają metadane w poniższej strukturze: „GUGIK/data nalotu/gęstość danych pomiarowych/dokładność sytuacyjna [cm]/dokładność wysokościowa [cm]”.

Ściąganie plików LAZ wygląda dokładnie tak samo jak dotychczas dla LAS. Możemy wykorzystać do tego celu warstwę na Geoportalu z grupy „Dane do pobrania”, stosowną usługę WMS (jej adres znajdziemy na Geoportalu) lub bezpłatną wtyczkę Pobieracz danych GUGiK dla programu QGIS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS