wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-29| GIS, Teledetekcja

GUGiK o planach pozyskiwania ortofotomapy w 2021 roku

Wiemy już, dla jakich obszarów GUGiK planuje w przyszłym roku pozyskać nowe zdjęcia lotnicze i ortofotomapy.


GUGiK o planach pozyskiwania ortofotomapy w 2021 roku
GUGiK o planach pozyskiwania ortofotomapy w 2021 roku <br />
Ortofotomapy zlecone do opracowania przez ARiMR w 2021 r.
Ortofotomapy zlecone do opracowania przez ARiMR w 2021 r.
GUGiK o planach pozyskiwania ortofotomapy w 2021 roku <br />
Ortofotomapy zlecone przez GUGiK na 2021 r. (czerwony - 5 cm, żołty - 10 cm)
Ortofotomapy zlecone przez GUGiK na 2021 r. (czerwony - 5 cm, żołty - 10 cm)

Przypomnijmy, że według zapowiedzi z 2019 roku Główny Urząd Geodezji i Kartografii planował co dwa lata pozyskiwać ortofotomapę z pikselem 25 cm dla całego kraju, a także dane w rozdzielczości 10 cm dla wybranych miast.

Ogłoszony niedawno przetarg Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sprawił jednak, że GUGiK zrewidował swoje plany. Zamówienie ARiMR obejmuje bowiem opracowanie w przyszłym roku ortofotomapy z pikselem 25 cm dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Urząd zrezygnował zatem z rozpisywania przetargu na podobne dane. Zamiast tego ogłosił zamówienie na wysokorozdzielcze ortofotomapy dla wszystkich miast powyżej 20 tys. mieszkańców. Co ważne, powstaną one nie tylko w dotychczasowej rozdzielczości 10 cm, ale także 5 cm. Przetarg na te dane rozpisano w tym tygodniu.

– Wprowadzenie piksela 5 cm jest w szczególności odpowiedzią GUGiK na zgłaszane potrzeby wielu miast i powiatów. Przy wyborze miast, dla których opracowana będzie ortofotomapa 5 cm, kierowano się głównie dynamiką zachodzących zmian, liczbą mieszkańców i powierzchnią miasta – wyjaśnia główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.

Czy 5-centymetrowe ortofotomapy będą zamawiane również w kolejnych latach? – Dalsze plany w zakresie opracowania ortofotomapy uzależnione będą od posiadanych środków finansowych oraz od działań innych instytucji. O wszystkich planach dotyczących pozyskiwania danych informujemy na bieżąco w serwisie www.mapy.geoportal.gov.pl za pomocą usługi „Monitoring pozyskiwania danych” – odpowiada GGK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie lepiej wywłaszczyć Google? Po co płacić publiczne pieniądze, skoro można nieodpłatnie pozyskać ortofotomapy do zasobu? Wystarczy uchylić art. 12c ust. 1 pkt 2 pgk i już np. taki Google będzie grzecznie przekazywał wyniki swoich opracowań do CODGiKu. Skoro wykonawcy mogą nieodpłatnie przekazywać wyniki swoich prac do zasobu, to dlaczego taki Google nie mógłby? Ile to milionów oszczędności!!
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie lepiej wywłaszczyć Google? Błagam Cię, uprzedzaj wcześniej o takiej drastycznej treści komentarza. Połowę kawy wylałem ze śmiechy na biurko gdy go czytałem ;-).
 2 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS