|2020-12-16|
Geodezja, Mapy, Teledetekcja
Warszawa w wysokiej rozdzielczości na nowym fotoplanie
W serwisie mapowym Urzędu m.st. Warszawy udostępniono dziś fotoplan stolicy bazujący na tegorocznych zdjęciach lotniczych. To najdokładniejsze zdjęcia w historii nalotów fotogrametrycznych w Warszawie – chwali się ratusz.
Zdjęcia lotnicze na potrzeby tego opracowania pozyskano w dniach 5, 6 i 24 kwietnia. Nowy fotoplan wyróżnia wysoka rozdzielczość. Wynosi bowiem 5 cm, podczas gdy poprzednie opracowania przygotowano z pikselem 8 cm. Ponadto podobnie jak rok i 2 lata temu ze względu na wysoką zabudowę centrum miasta pokryto dodatkowymi szeregami zagęszczającymi, tak aby uzyskać efekt jak najmniej przechylających się wysokich budynków.
Jak zapewnia stołeczny ratusz, fotoplany to znakomite źródło wiedzy o stale zmieniającym się krajobrazie miasta – zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników. Stanowią bowiem nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowywaniu dokumentacji projektowych dotyczących przekształceń własnościowych, regulacji stanów prawnych nieruchomości, wykonywaniu analiz przestrzennych dla nowych inwestycji oraz projektowaniu zieleni.
Fotoplan opracowało konsorcjum firm OPEGIEKA z Elbląga oraz Gispro ze Szczecina w ramach umowy o wartości 836 tys. zł. Jej przedmiotem jest wykonanie fotoplanu zarówno w tym, jak i w 2021 roku.
Nowe opracowanie można przeglądać jako warstwę podkładową we wszystkich modułach warszawskiego serwisu mapowego – wystarczy w prawym górnym rogu kliknąć przycisk „zdjęcia”. Ponadto w module „Warszawa historyczna” możemy porównać nowy fotoplan ze starszymi zdjęciami lotniczymi miasta, nawet z 1935 roku. Stołeczne Biuro Geodezji i Katastru zastrzega jednak, że w związku z dużym zainteresowaniem najnowszym fotoplanem oraz trwającym procesem generowania keszy dla skal większych od 1:1000 w najbliższych dniach wczytywanie fotoplanu może trwać dłużej niż zwykle.
Nowe opracowanie możemy również podpiąć do aplikacji GIS-owej lub innego serwisu mapowego dzięki usłudze WMS (http://wms.um.warszawa.pl/serwis)
JK
|