|2020-12-07|
Geodezja, Edukacja
AGH: Konferencja on-line z okazji Barbórki
W ubiegły czwartek (3 grudnia) w ramach obchodów Barbórki na AGH w Krakowie odbyła się coroczna Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. Miała ona charakter szczególny, ponieważ po raz pierwszy obradowano on-line. Podczas tego wydarzenia odbyła się m.in. sesja Sekcji Geodezji, Kartografii i Geoinformacji zorganizowana przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” we współpracy z KNGK Geoinformatyka, które działają na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska.
Obrady rozpoczęła prodziekan WGGiIŚ ds. kształcenia i studenckich dr inż. Elżbieta Jasińska. Nasepnie wysłuchano łącznie 7 referatów, które były oceniane przez jury w składzie: dr inż. Tadeusz Szczutko (opiekun KNG Dahlta), dr inż. Agnieszka Pęska-Siwik, dr inż. Mikołaj Skulich, dr inż. Artur Krawczyk oraz mgr inż. Agnieszka Ochałek. Przebieg konferencji śledził również dziekan WGGiIŚ prof. Ryszard Hejmanowski. Dodatkowo mieliśmy przyjemność gościć prelegenta z rzeszowskiego Koła Naukowego „Geo-Team”.
Choć konferencja organizowana była w formie zdalnej, wystąpienia cieszyły się sporym zainteresowaniem, a w dyskusję włączyli się nie tylko członkowie jury, ale też publiczność. Dodatkowo (poza platformą) prelegentów można było oglądać na żywo dzięki transmisji nadawanej na fanpage’u WGGiIŚ na Facebooku. Tematyka prac była różnorodna i obejmowała m.in. badania dna zbiornika wodnego, fotogrametryczne techniki pomiarowe czy wykorzystanie animacji kartograficznych do wizualizacji zachorowań na COVID-19.
Wygłoszone przez prelegentów referaty stały na bardzo wysokim poziomie, jednak jury musiało wskazać najlepszych. Nagrodzone zostały następujące osoby: • I miejsce – Małgorzata Zontek za referat pt. „Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w multitemporalnym przedstawieniu zabytków Bielska-Białej”; • II miejsce – Szymon Ślęczka za referat pt. „Od rastra do modelu 3D – aplikacja w środowisku Python QGIS wspomagająca przetwarzanie danych dla drukarek 3D”; • III miejsce – Łukasz Łobko za referat pt. „Porównanie funkcjonalności narzędzi do tworzenia animacji kartograficznych na przykładzie zachorowań na COVID-19”. Opiekunem wszystkich nagrodzonych prac był dr inż. Stanisław Szombara.
Gratulujemy! Wystąpienie na tak ważnej konferencji może zaprocentować w przyszłości. Koła dziękują również studentom oraz pracownikom Wydziału, którzy wzięli udział w konferencji.
Organizatorzy
|