|2020-07-10|
Geodezja, Edukacja
Konferencja w Sankt Petersburgu: sukcesy on-line studentów geodezji z AGH
W ostatnich miesiącach nie tylko obrony prac dyplomowych przeprowadzane są w formie on-line. Część konferencji, które zaplanowano na 2020 rok, została odwołana, przełożona lub odbyła się właśnie w przestrzeni wirtualnej. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku 16. Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców „Współczesne problemy związane z wykorzystywaniem zasobów naturalnych” (International Forum-Contest of Young Researchers – Topical Issues of Rational Use of Natural Resources).
W dniach 17-19 czerwca br. około tysiąc studentów i młodych naukowców z całego świata wzięło udział w wydarzeniu organizowanym przez Saint-Petersburg Mining University. Wśród nich była także delegacja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wyniki swoich badań przedstawili m.in. członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, biorący udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekcie „Najlepsi z Najlepszych 4.0!”. Referaty, przygotowane pod okiem opiekunów naukowych projektu – dr inż. Edyty Puniach oraz dr. hab. inż. Pawła Ćwiąkały – prezentowane były w sesji „Modern trends in architecture and urban planning”. Z ramienia WGGiIŚ AGH udział w konferencji wzięła także doktorantka Agnieszka Ochałek, która wynikami swoich badań podzieliła się podczas sesji „Underground and Ground Space Development Technologies. Rock Mechanics and Control of Rock Conditions”.
Wyróżnienia Tegoroczne jury zamiast miejsc przyznawało tytuły „najlepszych mówców” w każdej z 10 sekcji tematycznych. Wśród nagrodzonych prac znalazły się dwa referaty przygotowane przez reprezentantów WGGiIŚ AGH: • Daniel Janos – „Visualization of data obtained from UAV in a First-Person Perspective in unity game engine”. W referacie zaprezentowano metodykę przetworzenia zdjęć pozyskanych z UAV do wizualizacji modelu terenu w 3D z perspektywy pierwszej osoby (FPV). W badaniach wykorzystano m.in. programy Agisoft Metashape i Blender oraz silnik graficzny Unity3D. Przydały się także umiejętności programistyczne w języku Python i C#. Na obecnym etapie wizualizacja umożliwia poruszanie się jak w grze komputerowej typu FPS oraz wykonywanie pomiarów odległości i nachyleń. • Justyna Ruchała i Jakub Broda – „From the integration of measuring techniques to the model in HBIM technology – the state-of-the-art approach to the documentation of cultural heritage objects”. Drugi wyróżniony referat skupiał się na integracji danych pochodzących z naziemnego skanowania laserowego oraz fotogrametrii bliskiego zasięgu, a także na zastosowaniu technologii HBIM (Heritage Building Information Modelling) na przykładzie obiektu dziedzictwa kulturowego – zespołu dworsko-parkowego Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W referacie oceniono skuteczność HBIM w dokładnej dokumentacji przestrzennej tego typu niewielkich obiektów.
Pozostałe zaprezentowane referaty Praca Dajany Mielczarek i Gabrieli Maniak dotyczyła wykorzystania latawca jako nośnika kamery niemetrycznej do wykonania dokumentacji fotogrametrycznej stanowiska archeologicznego. Celem przeprowadzonych badań było nie tylko sprawdzenie dokładności zastosowanej technologii pomiarowej – KAP (Kite Aerial Photography), ale także opracowanie optymalnej metody pozyskiwania i przetwarzania tak pozyskanych zdjęć. Referat Anny Lisowskiej dotyczył wykorzystania darmowych danych geoprzestrzennych do zwalczania nielegalnych grabieży na stanowiskach archeologicznych. Omówiono wyniki uzyskane z wykorzystaniem danych pochodzących z satelity Sentinel-2 oraz programu Google Earth Pro. Badania bazowały na pomiarach terenowych starożytnego miasta Tuwaneh z 2018 i 2019 roku. Natomiast Agnieszka Ochałek wygłosiła referat, w którym przedstawiła metody inwentaryzacji oraz oceny deformacji podziemnych obiektów zabytkowych. W pracy podkreślona została rola pomiarów geodezyjnych – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych metod pomiarowych (m. in. skanowania laserowego) – w procesie ochrony dziedzictwa kulturowego na podstawie inwentaryzacji zabytkowych komór w KS Wieliczka.
Gabriela Maniak, Justyna Ruchała (KNG Dahlta)
|