wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-10| Geodezja, Edukacja

Konferencja w Sankt Petersburgu: sukcesy on-line studentów geodezji z AGH

W ostatnich miesiącach nie tylko obrony prac dyplomowych przeprowadzane są w formie on-line. Część konferencji, które zaplanowano na 2020 rok, została odwołana, przełożona lub odbyła się właśnie w przestrzeni wirtualnej. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku 16. Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców „Współczesne problemy związane z wykorzystywaniem zasobów naturalnych” (International Forum-Contest of Young Researchers – Topical Issues of Rational Use of Natural Resources).


Konferencja w Sankt Petersburgu: sukcesy on-line studentów geodezji z AGH

W dniach 17-19 czerwca br. około tysiąc studentów i młodych naukowców z całego świata wzięło udział w wydarzeniu organizowanym przez Saint-Petersburg Mining University. Wśród nich była także delegacja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wyniki swoich badań przedstawili m.in. członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, biorący udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekcie „Najlepsi z Najlepszych 4.0!”. Referaty, przygotowane pod okiem opiekunów naukowych projektu – dr inż. Edyty Puniach oraz dr. hab. inż. Pawła Ćwiąkały – prezentowane były w sesji „Modern trends in architecture and urban planning”. Z ramienia WGGiIŚ AGH udział w konferencji wzięła także doktorantka Agnieszka Ochałek, która wynikami swoich badań podzieliła się podczas sesji „Underground and Ground Space Development Technologies. Rock Mechanics and Control of Rock Conditions”.

Wyróżnienia
Tegoroczne jury zamiast miejsc przyznawało tytuły „najlepszych mówców” w każdej z 10 sekcji tematycznych. Wśród nagrodzonych prac znalazły się dwa referaty przygotowane przez reprezentantów WGGiIŚ AGH:
Daniel Janos – „Visualization of data obtained from UAV in a First-Person Perspective in unity game engine”. W referacie zaprezentowano metodykę przetworzenia zdjęć pozyskanych z UAV do wizualizacji modelu terenu w 3D z perspektywy pierwszej osoby (FPV). W badaniach wykorzystano m.in. programy Agisoft Metashape i Blender oraz silnik graficzny Unity3D. Przydały się także umiejętności programistyczne w języku Python i C#. Na obecnym etapie wizualizacja umożliwia poruszanie się jak w grze komputerowej typu FPS oraz wykonywanie pomiarów odległości i nachyleń.
Justyna Ruchała i Jakub Broda – „From the integration of measuring techniques to the model in HBIM technology – the state-of-the-art approach to the documentation of cultural heritage objects”. Drugi wyróżniony referat skupiał się na integracji danych pochodzących z naziemnego skanowania laserowego oraz fotogrametrii bliskiego zasięgu, a także na zastosowaniu technologii HBIM (Heritage Building Information Modelling) na przykładzie obiektu dziedzictwa kulturowego – zespołu dworsko-parkowego Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W referacie oceniono skuteczność HBIM w dokładnej dokumentacji przestrzennej tego typu niewielkich obiektów.

Pozostałe zaprezentowane referaty
Praca Dajany Mielczarek i Gabrieli Maniak dotyczyła wykorzystania latawca jako nośnika kamery niemetrycznej do wykonania dokumentacji fotogrametrycznej stanowiska archeologicznego. Celem przeprowadzonych badań było nie tylko sprawdzenie dokładności zastosowanej technologii pomiarowej – KAP (Kite Aerial Photography), ale także opracowanie optymalnej metody pozyskiwania i przetwarzania tak pozyskanych zdjęć.
Referat Anny Lisowskiej dotyczył wykorzystania darmowych danych geoprzestrzennych do zwalczania nielegalnych grabieży na stanowiskach archeologicznych. Omówiono wyniki uzyskane z wykorzystaniem danych pochodzących z satelity Sentinel-2 oraz programu Google Earth Pro. Badania bazowały na pomiarach terenowych starożytnego miasta Tuwaneh z 2018 i 2019 roku.
Natomiast Agnieszka Ochałek wygłosiła referat, w którym przedstawiła metody inwentaryzacji oraz oceny deformacji podziemnych obiektów zabytkowych. W pracy podkreślona została rola pomiarów geodezyjnych – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych metod pomiarowych (m. in. skanowania laserowego) – w procesie ochrony dziedzictwa kulturowego na podstawie inwentaryzacji zabytkowych komór w KS Wieliczka.

Gabriela Maniak, Justyna Ruchała (KNG Dahlta)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS