Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-31| GNSS, Geodezja, Edukacja

Studenci z Krakowa zmierzyli jezioro na Mazowszu

W dniach 13-17 lipca członkowie KNG Dahlta wykonywali pomiary na Jeziorze Białym w powiecie gostynińskim. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Wypłynąć na powierzchnię”, na którego realizację studenci otrzymali Grant Rektora AGH.


Studenci z Krakowa zmierzyli jezioro na Mazowszu
Studenci z Krakowa zmierzyli jezioro na Mazowszu

Celem przedsięwzięcia jest porównanie jakości danych pozyskanych w wyniku pomiarów batymetrycznych (echosonda + odbiornik GNSS) oraz skanerami laserowymi przystosowanymi do pomiarów batymetrycznych. Na podstawie takiego materiału możliwe będzie stworzenie numerycznych modeli pokrycia dna jeziora oraz porównanie ich między sobą. Umożliwi to weryfikację dokładności batymetrycznego skanowania lotniczego. Dodatkowo obliczona zostanie objętość zbiornika wodnego oraz wyznaczona granica zalewowa, co pozwoli na określenie terenów najbardziej zagrożonych podtopieniem.

Prace terenowe w dniach 13-17 lipca obejmowały pomiar jeziora za pomocą sondy połączonej z odbiornikiem GNSS Leica GS16. Ze względu na brak łodzi z napędem motorowym, wykorzystany został rower wodny. Instrumenty zostały przymocowane do rowera w taki sposób, aby tyczka stykała się z echosondą, dzięki czemu uzyskiwano współrzędne poziome mierzonych pikiet na jeziorze oraz współrzędną wysokościową wraz z głębokością dna w danym miejscu. Pomiar metodę RTK/RTN wykonywano co 5 sekund.

Ponadto z wykorzystaniem tachimetru Topcon OS 103 oraz odbiornika Leica GS16 pomierzono fragment terenu wokół jeziora. Pomiarowi podlegały zarówno pikiety wysokościowe, jak i wszystkie elementy charakterystyczne terenu. Wcześniej metodą RTK/RTN założona została osnowa, aby pomiar tachimetryczny mógł odbywać się bez żadnych przeszkód.

Każdego dnia studenci dzielili się na dwie grupy, z których jedna wykonywała pomiar dna jeziora, a druga – terenu wokół zbiornika. Na jeziorze prace sprowadzały się do wykonania kilku profili podłużnych i poprzecznych. Wykonano również jeden pomiar wokół całego zbiornika. W efekcie uzyskano kilka tysięcy pikiet na jeziorze i kilkaset tysięcy pomiarów głębokości z echosondy – dane te zostaną teraz odpowiednio połączone lub wyinterpolowane w celu jak najwierniejszego odwzorowania dna jeziora.

Kornelia Grzelka, Michał Stachowicz (KNG Dahlta)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS