wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-31| GNSS, Geodezja, Edukacja

Studenci z Krakowa zmierzyli jezioro na Mazowszu

W dniach 13-17 lipca członkowie KNG Dahlta wykonywali pomiary na Jeziorze Białym w powiecie gostynińskim. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Wypłynąć na powierzchnię”, na którego realizację studenci otrzymali Grant Rektora AGH.


Studenci z Krakowa zmierzyli jezioro na Mazowszu
Studenci z Krakowa zmierzyli jezioro na Mazowszu

Celem przedsięwzięcia jest porównanie jakości danych pozyskanych w wyniku pomiarów batymetrycznych (echosonda + odbiornik GNSS) oraz skanerami laserowymi przystosowanymi do pomiarów batymetrycznych. Na podstawie takiego materiału możliwe będzie stworzenie numerycznych modeli pokrycia dna jeziora oraz porównanie ich między sobą. Umożliwi to weryfikację dokładności batymetrycznego skanowania lotniczego. Dodatkowo obliczona zostanie objętość zbiornika wodnego oraz wyznaczona granica zalewowa, co pozwoli na określenie terenów najbardziej zagrożonych podtopieniem.

Prace terenowe w dniach 13-17 lipca obejmowały pomiar jeziora za pomocą sondy połączonej z odbiornikiem GNSS Leica GS16. Ze względu na brak łodzi z napędem motorowym, wykorzystany został rower wodny. Instrumenty zostały przymocowane do rowera w taki sposób, aby tyczka stykała się z echosondą, dzięki czemu uzyskiwano współrzędne poziome mierzonych pikiet na jeziorze oraz współrzędną wysokościową wraz z głębokością dna w danym miejscu. Pomiar metodę RTK/RTN wykonywano co 5 sekund.

Ponadto z wykorzystaniem tachimetru Topcon OS 103 oraz odbiornika Leica GS16 pomierzono fragment terenu wokół jeziora. Pomiarowi podlegały zarówno pikiety wysokościowe, jak i wszystkie elementy charakterystyczne terenu. Wcześniej metodą RTK/RTN założona została osnowa, aby pomiar tachimetryczny mógł odbywać się bez żadnych przeszkód.

Każdego dnia studenci dzielili się na dwie grupy, z których jedna wykonywała pomiar dna jeziora, a druga – terenu wokół zbiornika. Na jeziorze prace sprowadzały się do wykonania kilku profili podłużnych i poprzecznych. Wykonano również jeden pomiar wokół całego zbiornika. W efekcie uzyskano kilka tysięcy pikiet na jeziorze i kilkaset tysięcy pomiarów głębokości z echosondy – dane te zostaną teraz odpowiednio połączone lub wyinterpolowane w celu jak najwierniejszego odwzorowania dna jeziora.

Kornelia Grzelka, Michał Stachowicz (KNG Dahlta)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Opiekun - ze strony Wydziału jakiś był? Czy studenci sami pojechali na taki pomiar ????
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Opiekun dr inż. Rafał Kocierz widoczny na drugim zdjęciu ;)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Opiekun Trudno poznać po zdjęciu pleców dr Kocierza. Zdecydowanie należy w tekście wpisać kto był opiekunem i chociaż 1 zdanie o opiekunie napisać.
 1 
zgłoś
Opiera się o tachimetr? Pan student opiera się o tachimetr? Mam nadzieję, że nie ????
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Opiera się o tachimetr? pozowane ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS