wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-12| Geodezja

Batalia o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej. Z narażeniem życia

Zgodnie z przewidywaniami naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego wyznaczona i dokładnie pomierzona przez geografów i geodetów granica polsko-sowiecka nie przetrwała zbyt długo. W listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA płk rezerwy dr Eugeniusz Sobczyński, kończąc cykl artykułów związanych z kształtowaniem naszej wschodniej granicy po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920 (publikowaliśmy je od sierpnia), przybliża sylwetki bohaterów tamtych wydarzeń.


Batalia o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej. Z narażeniem życia <br />
Zawiły odcinek granicy w pobliżu miasta Korzec (obecnie Ukraina) na mapie WIG w skali 1:100 000, wydanie 1922 r.
Zawiły odcinek granicy w pobliżu miasta Korzec (obecnie Ukraina) na mapie WIG w skali 1:100 000, wydanie 1922 r.
Mimo podpisania protokołów Mieszanej Komisji Granicznej o przebiegu granicy państwowej między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich, które nastąpiło 31 lipca 1924 r. w Komisariacie Spraw Zagranicznych w Moskwie, sytuacja na Kresach Wschodnich nadal nie była stabilna. Mnożyły się incydenty graniczne, napady rabunkowe i akty dywersyjne. Rosjanie – mimo formalnego wyznaczenia granicy i nawiązania stosunków dyplomatycznych – w rzeczywistości nie uznawali postanowień pokojowych i wszelkimi dostępnymi sposobami dążyli do destabilizacji sytuacji wzdłuż granicy z Polską. W tych okolicznościach rząd podjął decyzję, a Ministerstwo Spraw Wojskowych już 12 września 1924 r. wydało rozkaz o powołaniu Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji o charakterze wojskowym, której zadaniem była ochrona granicy. Z armii oddelegowano do niej dwóch generałów, 303 oficerów, 854 podoficerów zawodowych i 7994 żołnierzy. Pierwszą linię ochrony granicy stanowiły strażnice, każda obsadzona przez 15-18 żołnierzy [27, 28].

Równolegle z komisją graniczną pracowały komisje do spraw repatriacji, rewindykacji i ewakuacji. W wyniku ich działalnoś­ci powróciło do Polski ponad milion osób, w tym kilkadziesiąt tysięcy jeńców wojennych. Polacy domagali się zwrotu olbrzymiego majątku, złota, dóbr kultury, dzieł sztuki, zabytków muzealnych i archiwalnych zbiorów bibliotecznych (m.in. Biblioteki Załuskich) zagrabionych po styczniu 1772 r. Negocjacje w tym zakresie trwały przez całe dwudziestolecie międzywojenne, strona sowiecka upor­czywie starała się ograniczyć zakres zwrotu majątku, nie przekazała m.in. źródłowych materiałów kartograficznych i dokumentów pomiarów triangulacyjnych z obszarów przejętych przez Polskę. Nie powróciły do kraju dawne mapy i kamienie litograficzne Wielkiej Mapy Kwatermistrzostwa. Rosjanie zwrócili natomiast m.in. obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, arrasy czy obrazy Canaletta.

• Od umowy do traktatu

Kolejnym krokiem, w którym regulowano problematykę stosunków prawnych na granicy wschodniej, była umowa podpisana w Moskwie 10 kwietnia 1932 r. W artykule 1 ustęp 1 ponownie znalazł się ogólny zapis dotyczący przebiegu granicy: „Granica państwowa między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad zgodnie z art. 2 Traktatu Pokoju między Rzecząpospolitą Polską a Związkowemi Republikami, podpisanego w Rydze dnia 18 marca 1921 roku, przechodzi w terenie w taki sposób, jak ona była...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS