Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-11-09 | Prawo, Kataster

Procedury, schematy, obiekty, atrybuty... czyli rejestrowanie granic w EGiB

Zdaniem dr. inż. Józefa Maślanki obowiązujący schemat aplikacyjny EGiB jest nieprawidłowy, co nie pozwala na właściwe zarejestrowanie informacji o granicach działek. W konsekwencji dane udostępniane użytkownikom są zniekształcone i niewiarygodne. Jak temu zaradzić? W listopadowym wydaniu GEODETY naukowiec z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawia swoją propozycję.


Ilustracja: Procedury, schematy, obiekty, atrybuty... czyli rejestrowanie granic w EGiB <br />
Poglądowy schemat przepływu danych do PZGiK
Poglądowy schemat przepływu danych do PZGiK
Na jakość i wiarygodność danych otrzymywanych przez użytkowników z bazy ewidencji gruntów i budynków (EGiB) składa się wiele elementów. Należą do nich między innymi:
• jakość samych danych wynikających z dokumentów (operatów geodezyjnych) stanowiących podstawę zmian wprowadzanych w bazie EGiB,
• poprawność wprowadzenia tych danych do bazy EGiB,
• możliwość wiernego zarejestrowania danych w bazie EGiB wynikająca z dostępnych obiektów, struktur i relacji,
• poprawność wygenerowania danych i ich zapisania w sposób czytelny dla użytkownika.

Pełna analiza występujących zagrożeń dla wiarygodności danych wymagałaby przeanalizowania wszystkich tych elementów. W ramach niniejszego artykułu skupiono się tylko na zbadaniu wpływu na wiarygodność bazy rejestrowania w EGiB danych dotyczących granic działek ewidencyjnych, a szczególnie danych opisujących podstawowe elementy liniowe tych granic w postaci odcinków.

• Podstawy prawne bazy danych EGiB

Dane dotyczące granic działek ewidencji gruntów i budynków rejestrowane są w Polsce w operacie EGiB (ewidencyjnym). Zgodnie z zarządzeniem z 20 lutego 1969 r. w sprawie ewidencji gruntów obowiązującym do 14 stycznia 1997 r. operat ten mógł funkcjonować jedynie w postaci analogowej (papierowej). Składał się z części kartograficznej (mapa ewidencyjna) i opisowo-tabelarycznej, zwanej opisową, zawierającej takie dokumenty, jak rejestr gruntów, skorowidz działek, wykaz gruntów oraz zbiór akt będących podstawą wpisów dokonanych w rejestrze gruntów.

Dopiero rozporządzenie z 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków wprowadziło od 15 stycznia 1997 r. obowiązek prowadzenia operatu EGiB w postaci cyfrowej, jako komputerowej bazy danych obejmującej zarówno dane opisowe, jak i mapę numeryczną zawierającą dane geometryczne (kartograficzne). Dane geometryczne dotyczące granic działek EGiB należało zapisywać w postaci wektorowej zgodnej z geodezyjną instrukcją techniczną K-1.

Trzeba zwrócić uwagę, że wspomniane rozporządzenie w sprawie EGiB, stanowiące przepis wykonawczy do Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 17 maja 1989 r., swoimi rozwiązaniami znacznie wyprzedziło regulacje znajdujące się w tej ustawie. W Pgik aż do 18 października 2010 r. widniał jedynie zapis, że operat ewidencyjny „składa się z map, rejestrów i dokumentów uzasadniających wpisy do tych rejestrów”. Dopiero gruntowne zmiany w przepisach będące wynikiem transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy INSPIRE spowodowały, że w Pgik znalazł się wreszcie zapis w pełni sankcjonujący cyfrową postać operatu EGiB. Zgodnie z nim od 19 października 2010 r. operat EGiB składa się z dwóch elementów...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

scalenia trzeba robić, nie modernizacje. Odciąć się od tego co było i zrobić na nowo, z uwzględnieniem tego wszystkiego co jest w terenie. Co nam z modernizacji, jak to do terenu nie pasuje, nie naprawia wielu błędów i dziwactw. Wolałbym na scalenia miliony, a nie na nowe serwery do mega usług obrazujących dane żadnej jakości. To populizm, na tym niczego się nie zbuduje.
    2 
 7 
odp: scalenia W Lipnicy Wielkiej na Orawie scalenie trwało 20 lat. SKO utrzymało decyzję scaleniową, a WSA ją odrzucił. Lipnica Wielka ma więc znowu mapy 1:2880, ale w KW są już nowe działki. Niezły bałagan. Tym sposobem scalenia się "nie sprawdziły", bo można je obalić, a modernizację nie (postępowanie dotyczy tylko tego zarzutu, a nie całej modernizacji).
    1 
 4 
Nie niszczmy ! Realista ma w 100% racje. Schematy aplikacyjne a wcześniej model rejestru powinny odpowiadać na potrżeby użytkowników danych a nie próbować uświęcic bałagan. Kolejny Pan "filozof geodezyjny" - nie zdzierżylem artykulu do końca - sorry. Mam nadzieje ze pan Izdebski nie zniszczy tego co dobre w rozporządzeniu a skoryguje to co jest problemem. Wyrzucanie modeli, schematów aplikacyjnych, standardów wymiany danych to cofanie geodezji o 15 lat do tylu.Nie wolno na to pozwolić ! Wzywam wszystkim świadomych, myslacych o przyszłości branży, myślących przez pryzmat konkurencyjności rozwiązań a nie monopolu - do obrony tego co dobre, co nas wyróżnia i stawia na czele jeśli chodzi o rozwój. Powinniśmy wprowadzać narzędzi oparte o AI i tego typu rozwiązania co pozwoli jeszcze bardziejskutecznie rozwiązywać istniejące problemy a nie cofać się bo ktoś ma takie widzimisię (nie wchodzac w szczegóły).
    6 
 2 
odp: Nie niszczmy ! "wprowadzać narzędzi oparte o AI" Hehe... koniecznie jeszcze blockchaina, machine learning i inne modne pojęcia, to na pewno magicznie rozwiąże wszystkie problemy.
    1 
 2 
odp: odp: Nie niszczmy ! Nie zapomnij o RDF.
    1 
 2 
Połowę artykułu zdołałem przeczytać, ale sorry... czy Pan Józef ma świadomość, że 100 lat po odzyskaniu niepodległości w dziedzinie ewidencji gruntów (odpuszczę sobie już ten kataster) nie wyszliśmy jeszcze z tego bałaganu który pozostawili nam zaborcy? Dywagowanie na temat, jak uporządkować ten cały śmietnik który mamy w zasobie, tak żeby schematy aplikacyjne były zgodne ze "stanem faktycznym zasobu", w sytuacji gdy stan faktyczny to groch z kapustą a nie w miarę nawet wiarygodna ewidencja nieruchomości (i nie potrzeba tu żadnej "legalnej definicji wiarygodności", wystarczy umiejętność korzystania z prawa wykraczająca poza prawo geodezyjne i rozporządzenia do niego) to fruwanie w obłokach, ze świadomym, lub nie, oderwaniem się od rzeczywistości w której funkcjonuje branża. No... ja też z niecierpliwością poczekam na projekt nowego rozporządzenie o EGIB, szykuje się niezła jazda.
    1 
 3 
odp: Połowę artykułu zdołałem przeczytać, "Pan Józef" pochodzi z Orawy (to na południe od Babiej Góry) gdzie w większości obowiązują nadal mapy ewidencyjne w skali 1:2880 sporządzone w węgierskim układzie współrzędnych. Obręby liczą tu ponad 20 tys. działek (np. Lipnica Wielka 50 000), o polu pow. rzędu kilku arów. Zatem zna te realia od dziecka ...
  
 1 
odp: Połowę artykułu zdołałem przeczytać, Zeby komentować trzeba przeczytać cały artykuł, to tak ogólnie. Natomiast mówić,że kataster to bajzel to trzeba pochodzić z terenów po zaborze rosyjskim, bo tam był dopiero porządek. Więc reasumując kataster pruski to porzadek, poukładanie, historia, dokumenty jak również stabilizacja trwała do dnia dzisiejszego obecna. Więc proszę nie wprowadzajcie "swojego" historycznego bajzlu ze wschodniej części Polski.
  
 3 
odp: odp: Połowę artykułu zdołałem przeczytać, Po pierwsze to nie wiedziałem, że gdzieś w Polsce obowiązuje kataster pruski. Ciekawe który schemat aplikacyjny go opisuje i jakie atrybuty maja punkty. A po drugie, nie mniej ciekawe jest jak ten kataster się "polubił" ze swojską, powojenną, ewidencją a potem oczywiście z uwłaszczeniami. Jak rozumiem do istniejących KW podokładano elegancko i porządnie AWZety? ;-P
    2 
 2 
odp: odp: Połowę artykułu zdołałem przeczytać, Pruski, pruski... Bo on się nazywa Pruski - Wawrzyniec Pruski, polski dziedzic!"
  
odp: odp: do ~*** Mamy w bazie EGiB echa katastru pruskiego Przykład: Załącznik nr 1 do Rozporządzenia z 29.03.2001 r. w sprawie EGiB, pkt 7. "W przypadkach szczególnych, gdy dotychczasowa numeracja działek prowadzona jest w ramach arkuszy mapy ewidencyjnej, identyfikator działki ewidencyjnej przyjmuje postać: WWPPGG_R.XXXX.AR_NR.NDZ". Ten "AR_NR" to własnie numeracja w arkuszach, a nie w obrębie ewidencyjnym, typowa dla katastru pruskiego.
  
 1 
Propozycje schematu z projektu rozporządzenia najbardziej chcielibyśmy poznać, bowiem 4 miesiąc od ustawy mija a tu nie ma nawet kija.
  
 2 



zobacz też:

Rozmowa z prof. Sośnicą: Przesunąć granice poznania

O tym, jak odnieść sukces w nauce, w listopadowym GEODECIE opowiada Krzysztof Sośnica z...

Geodezja w powiatach coraz bardziej do (e)usług

Już 93% powiatów oferuje przynajmniej podstawowe geodezyjne usługi elektroniczne. Zdecydowanie gorzej...

Listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W 1643 r. Evangelista Torricelli, włoski fizyk i uczeŃ Galileusza, skonstruował barometr rtęciowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Zieleniewski "Kalina" (1887-1971)
Urodził się 27 lipca 1887 roku w Ostrówku w powiecie lubartowskim w rodzinie ziemiańskiej. W 1905 roku za udział w strajku szkolnym został wydalony z gimnazjum. Maturę uzyskał dwa lata później, po czym wyjechał do Belgii, gdzie studiował na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1967
George Farnsworth z biura badawczego Census Use Study definiuje format danych DIME (Dual Independent Map Encoding), wykorzystany w 1970 r. do prac spisowych przez amerykańskie biuro spisowe. DIME stał się kluczowym elementem topologicznego systemu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama