Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-02| Geodezja

Listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 11/2020. Artykułem okładkowym jest wywiad z Krzysztofem Sośnicą z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, obecnie najmłodszym profesorem tytularnym w Polsce.


Listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
Prezentujemy również RAPORT GEODETY nt. informatyzacji powiatowej geodezji 2020. Już 93% powiatów oferuje przynajmniej podstawowe geodezyjne usługi elektroniczne. Zdecydowanie gorzej wygląda cyfryzacja danych PZGiK, choć i tu są wyraźne postępy.

Do geodezji szerokim frontem wkracza także podpis elektroniczny. W najnowszym wydaniu prezentujemy więc odpowiedzi na pytania: Jaki podpis wybrać? Jak prawidłowo podpisać operat elektroniczny? Jak posługiwać się podpisem elektronicznym przy załatwianiu urzędowych i biznesowych spraw?
W ostatnich tygodniach dotarły do nas informacje o atakach hakerskich, które spowodowały, że geodeci z powiatów chełmińskiego i oświęcimskiego nie mogli – lub nadal nie mogą – zgłosić nowej pracy w PODGiK-u czy pobrać materiałów zasobu. Przedstawiamy więc sytuację w tych powiatach. Rozmawiamy również z Arkadiuszem Sieradzkim – właścicielem firmy Magnes Danych specjalizującej się m.in. w odszyfrowywaniu plików zablokowanych przez wirusy.

Zainteresowani nowymi technologiami w najnowszym wydaniu znajdą więcej tematów dla siebie. Przede wszystkim relację z Międzynarodowych Targów Intergeo Digital. Choć kryzys związany z pandemią koronawirusa nie omija również światowej branży geodezyjnej, to z pewnością nie ograniczył jej innowacyjności. Tę najlepiej widać w produktach związanych ze skanowaniem laserowym. Warto również mieć świadomość, że światowa branża budowlana coraz bardziej ekscytuje się cyfrowymi bliźniakami infrastruktury. Nic dziwnego, skoro oferują one dynamiczność, otwartość i kontekst geograficzny. Jak się okazuje, dla geodezji to również potencjalne źródło świetnych zleceń.

W listopadowym GEODECIE nie mogło zabraknąć zagadnień prawnych. Sędzia Magdalena Durzyńska prezentuje kolejny przypadek z praktyki. Tym razem zwraca uwagę, że gmina, tworząc MPZP, musi mieć świadomość skutków planu i jego przełożenia na inne procedury, bo inaczej konsekwencje mogą być dotkliwe.
Z kolei zdaniem dr. inż. Józefa Maślanki obowiązujący schemat aplikacyjny EGiB jest nieprawidłowy, co nie pozwala na właściwe zarejestrowanie informacji o granicach działek. W konsekwencji dane udostępniane użytkownikom są zniekształcone i niewiarygodne. Jak temu zaradzić? Naukowiec z krakowskiej AGHS przedstawia swoją propozycję.

Ciekawy materiał znajdą również miłośnicy historii. Płk rezerwy dr Eugeniusz Sobczyński, kończąc cykl artykułów związanych z kształtowaniem naszej wschodniej granicy po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920 (publikowaliśmy je od sierpnia), przybliża sylwetki bohaterów tamtych wydarzeń.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych listopadowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!

Zawartość listopadowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS