wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-29| Teledetekcja, Sprzęt

Ouster prezentuje w pełni półprzewodnikowy lidar

Amerykańska firma Ouster zaprezentowała skaner laserowy ES2 – pierwszy w pełni półprzewodnikowy lidar tej marki. Ma być to duży krok w kierunku znaczącego obniżenia cen tych instrumentów.


Ouster prezentuje w pełni półprzewodnikowy lidar

Spółka zaznacza, że ES2 jest pozbawiony jakichkolwiek ruchomych części. Skanowanie polega w tym przypadku na rzutowaniu na mierzoną powierzchnię siatki składającej się z kilkudziesięciu tysięcy promieni lasera. Na podobnej zasadzie działają zresztą skanery zintegrowane z najnowszymi modelami iPada oraz iPhone’a.

Przy pomiarze powierzchni o albedo 10% zasięg ES2 wynosi 200 metrów. Parametr ten jest kluczowy dla głównego zastosowania tego skanera, czyli integracji z pojazdami autonomicznymi czy robotami.

Inna ważna cecha ES2 to cena. W hurcie ma ona wynieść 600 dolarów. Jak wyjaśnia Ouster, tak znaczące obniżenie kosztów produkcji tego sensora osiągnięto dzięki temu, że ES2 bazuje na rozwiązaniach technologicznych sprawdzonych w starszej serii OS. Model ten będzie można zatem wytwarzać na istniejących już liniach produkcyjnych. Masowa produkcja ES2 ma jednak ruszyć dopiero w 2023 roku.

– Opracowanie w pełni półprzewodnikowego skanera jest kulminacją realizacji planu, który firma Ouster rozpoczęła 5 lat temu, aby udostępnić ulepszoną technologię lidarową w cenie rzędu 100 dolarów. Sukces naszej serii wirujących sensorów OS dowiódł wielu zalet tej technologii lidar i teraz jesteśmy pewni, że zrobimy kolejny krok z ES2. Czujnik półprzewodnikowy ES2 to przełom, prawdziwie półprzewodnikowa konstrukcja, która wykorzystuje standardową produkcję CMOS. W ten sposób można zbudować półprzewodnikowy czujnik lidarowy, który zrewolucjonizuje rynek – powiedział Angus Pacala, dyrektor generalny firmy Ouster.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS