wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Livox prezentuje skaner Avia dla geodezji

Chińska firma Livox wzbogaciła swoją ofertę skanerów laserowych o modele Mid-70 i Avia. Branżę geodezyjną powinien szczególnie zainteresować drugi z nich.


Livox prezentuje skaner Avia dla geodezji
Livox prezentuje skaner Avia dla geodezji
Livox prezentuje skaner Avia dla geodezji <br />
Tryby non-repetitive i repetitive
Tryby non-repetitive i repetitive

Livox być może nie jest jeszcze dobrze rozpoznawalną marką skanerów laserowych na światowym i polskim rynku, ale z pewnością szybko się to zmienia. O firmie zrobiło się głośno, gdy czołowy producent dronów – chiński DJI – zaprezentował system skanowania Zenmuse L1 bazujący właśnie na lidarze Livox.

Nowości w ofercie tego producenta to modele Mid-70 i Avia. Pierwszy przeznaczony jest do integracji z autonomicznymi robotami poruszającymi się z niską prędkością. Z punktu widzenia branży geodezyjnej znacznie ciekawszy jest model Avia, gdyż zaprojektowano go z myślą o integracji z dronami pomiarowymi czy mobilnymi systemami skanowania.

W ocenie producenta instrument wyróżnia przede wszystkim niewielka waga – raptem 498 g (z uwzględnieniem wbudowanej jednostki IMU). Zasięg skanera wynosi 450 metrów. Prędkość pomiaru sięga 240 tys. pkt/s, dzięki czemu instrument może z powodzeniem służyć w inwentaryzacji linii energetycznych. Skaner rejestruje ponadto do 3 odbić jednego impulsu, co pozwala wykorzystywać go również w pomiarach lasów. Deklarowana przez producenta precyzja pomiaru odległości wynosi 2 cm.

Sensor może pracować w dwóch trybach. W trybie Non-repetitive Circular Scanning pole widzenia sięga 70 stopni, co pozwala podnieść wydajność pomiaru. Z kolei tryb Repetitive Line Scanning oferuje węższe pole widzenia, ale równocześnie gęstszą, dokładniejszą i bardziej równomierną chmurę punktów.

Jak chwali się firma Livox, skaner Avia doczekał się już pierwszych integracji z systemami pomiarowymi. Najważniejsza z nich to wspomniany moduł DJI Zenmuse L1, ale poza tym sensor znajdziemy chociażby w rozwiązaniach firmy Green Valley International.

Deklarowana cena skanera to niecałe 1,6 tys. dolarów.

Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na listopad 2019 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS