Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-28| Geodezja, Prawo

NSA o weryfikacji pracy przez WINGiK-a

Czy wykonawca prac geodezyjnych ma prawo ustosunkować się do uwag, jakie do jego operatu zgłasza w II instancji WINGiK? Głos w tej sprawie zabrał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.


NSA o weryfikacji pracy przez WINGiK-a

16 lipca br. NSA wydał wyrok, w którym oddalił skargę kasacyjną dolnośląskiego WINGiK-a w sprawie przeciwko Cubic Orb Sp. z o.o. – wykonawcy prac geodezyjnych, a zarazem producenta oprogramowania dla geodetów. Spór pomiędzy Cubic Orb a organami administracji dotyczył pozbawienia wykonawcy prac geodezyjnych prawa do ustosunkowania się do wyników weryfikacji dokonanej w toku postępowania w II instancji.

Po odwołaniu się od decyzji starosty złotoryjskiego ws. odmowy przyjęcia operatu Cubic Orb do zasobu dolnośląski WINGiK dokonał jego weryfikacji. W jej wyniku stwierdził, że występują w nim niewskazane przez starostę nieprawidłowości uniemożliwiające przyjęcie operatu do zasobu. Przed wydaniem decyzji organ II instancji nie zwrócił jednak wykonawcy materiałów wraz z protokołem zawierającym opis stwierdzonych nieprawidłowości i nie dał mu możliwości ustosunkowania się do nich. Ze względu na powyższe uchybienia firma Cubic Orb zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrokiem z 23 lipca 2019 r. (sygn. akt II SA/Wr 311/19) WSA uchylił zaskarżoną decyzję. Od tego wyroku skargę kasacyjną wniósł DWINGiK, Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że wyrok wojewódzkiego sądu był słuszny.

NSA stwierdził m.in., że weryfikacja zgłoszonej pracy geodezyjnej może nastąpić więcej niż raz w toku postępowania ws. przyjęcia jej wyników do PZGiK. Wadliwość protokołu weryfikacyjnego nie może prowadzić ani do przyjęcia do zasobu wadliwej pracy geodezyjnej, ani też do pozbawienia wykonawcy uprawnień do ustosunkowania się do wyników weryfikacji. „Dostrzeżenie w toku postępowania odwoławczego – już po sporządzeniu protokołu weryfikacyjnego i jego przedstawieniu wykonawcy – dalszych wadliwości zgłoszonej pracy, nakłada na organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej obowiązek ponownej weryfikacji. To zaś wiąże się z obowiązkiem sporządzenia kolejnego protokołu weryfikacyjnego obejmującego wcześniej niedostrzeżone wadliwości” – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

W ocenie firmy Cubic Orb orzeczenie NSA ma istotne znaczenie dla wykonawców prac geodezyjnych. „Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wykonawca prac geodezyjnych ma prawo do ustosunkowania się do wyników weryfikacji niezależnie od etapu postępowania w sprawie przyjęcia materiałów do zasobu” – komentuje firma. „Oznacza to, że w przypadku dostrzeżenia przez WINGiK w toku podstępowania odwoławczego niepodnoszonych wcześniej uchybień co do wyników prac geodezyjnych organ ten jest obowiązany zwrócić wykonawcy materiały wraz z protokołem zawierającym zastrzeżenia i umożliwić mu ustosunkowanie się do wyników weryfikacji w ciągu 14 dni od otrzymania protokołu. Co ważne, nie jest to pierwsza wypowiedź Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie. W analogiczny sposób orzekł on już w dwóch innych wyrokach: z 24 stycznia 2018 r. (I OSK 425/16) i 26 września 2018 r. (I OSK 2421/16). Można zatem mówić o ukształtowanej linii orzeczniczej w tego typu sprawach” – podkreśla Cubic Orb.

Treść wyroku NSA

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS