wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-28| Geodezja, Prawo

NSA o weryfikacji pracy przez WINGiK-a

Czy wykonawca prac geodezyjnych ma prawo ustosunkować się do uwag, jakie do jego operatu zgłasza w II instancji WINGiK? Głos w tej sprawie zabrał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.


NSA o weryfikacji pracy przez WINGiK-a

16 lipca br. NSA wydał wyrok, w którym oddalił skargę kasacyjną dolnośląskiego WINGiK-a w sprawie przeciwko Cubic Orb Sp. z o.o. – wykonawcy prac geodezyjnych, a zarazem producenta oprogramowania dla geodetów. Spór pomiędzy Cubic Orb a organami administracji dotyczył pozbawienia wykonawcy prac geodezyjnych prawa do ustosunkowania się do wyników weryfikacji dokonanej w toku postępowania w II instancji.

Po odwołaniu się od decyzji starosty złotoryjskiego ws. odmowy przyjęcia operatu Cubic Orb do zasobu dolnośląski WINGiK dokonał jego weryfikacji. W jej wyniku stwierdził, że występują w nim niewskazane przez starostę nieprawidłowości uniemożliwiające przyjęcie operatu do zasobu. Przed wydaniem decyzji organ II instancji nie zwrócił jednak wykonawcy materiałów wraz z protokołem zawierającym opis stwierdzonych nieprawidłowości i nie dał mu możliwości ustosunkowania się do nich. Ze względu na powyższe uchybienia firma Cubic Orb zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrokiem z 23 lipca 2019 r. (sygn. akt II SA/Wr 311/19) WSA uchylił zaskarżoną decyzję. Od tego wyroku skargę kasacyjną wniósł DWINGiK, Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że wyrok wojewódzkiego sądu był słuszny.

NSA stwierdził m.in., że weryfikacja zgłoszonej pracy geodezyjnej może nastąpić więcej niż raz w toku postępowania ws. przyjęcia jej wyników do PZGiK. Wadliwość protokołu weryfikacyjnego nie może prowadzić ani do przyjęcia do zasobu wadliwej pracy geodezyjnej, ani też do pozbawienia wykonawcy uprawnień do ustosunkowania się do wyników weryfikacji. „Dostrzeżenie w toku postępowania odwoławczego – już po sporządzeniu protokołu weryfikacyjnego i jego przedstawieniu wykonawcy – dalszych wadliwości zgłoszonej pracy, nakłada na organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej obowiązek ponownej weryfikacji. To zaś wiąże się z obowiązkiem sporządzenia kolejnego protokołu weryfikacyjnego obejmującego wcześniej niedostrzeżone wadliwości” – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

W ocenie firmy Cubic Orb orzeczenie NSA ma istotne znaczenie dla wykonawców prac geodezyjnych. „Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wykonawca prac geodezyjnych ma prawo do ustosunkowania się do wyników weryfikacji niezależnie od etapu postępowania w sprawie przyjęcia materiałów do zasobu” – komentuje firma. „Oznacza to, że w przypadku dostrzeżenia przez WINGiK w toku podstępowania odwoławczego niepodnoszonych wcześniej uchybień co do wyników prac geodezyjnych organ ten jest obowiązany zwrócić wykonawcy materiały wraz z protokołem zawierającym zastrzeżenia i umożliwić mu ustosunkowanie się do wyników weryfikacji w ciągu 14 dni od otrzymania protokołu. Co ważne, nie jest to pierwsza wypowiedź Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie. W analogiczny sposób orzekł on już w dwóch innych wyrokach: z 24 stycznia 2018 r. (I OSK 425/16) i 26 września 2018 r. (I OSK 2421/16). Można zatem mówić o ukształtowanej linii orzeczniczej w tego typu sprawach” – podkreśla Cubic Orb.

Treść wyroku NSA

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
orzecznictwo i linie.... Szanowni... niezmiernie współczuję firmie CubiOrb za to, jak została potraktowana przez wszystkie organy, które ze względu na "jakość" przekazywanych operatów odmówiły tej firmie przyjęcia operatów do pzgik. Współczuję również weryfikatorom, tym którzy tak odważnie stawiają czoła braku "jakości" i nadal próbują naprawiać świat. Rezultat - jest zawsze ten sam: decyzja odmawiająca przyjęcie operatu do pzgik. Znającym podstawy procedury Kpa oraz ustawy o ppsa, nie trzeba nakreślać jakie będą dalsze losy takiej sprawy... I bez znaczenia jest to, czy protokół był odrębnie sporządzony, czy był treścią decyzji, czy coś zwrócono czy nie... Organ IIinst, wobec stwierdzonych nieprawidłowości musi wydać negatywną dla Wykonawcy decyzję... Ci, którzy jednak naiwnie myślą inaczej - zalecam: żądajcie od starosty wydania decyzji o odmowie...)) I jeszcze, dla przypomnienia - organ IIinst jest związany wyrokiem NSA i WSA...zatem tylko czas( miesiąc, rok..) pokaże to, co już oczywiste....
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
orzecznictwo NSA nt składu operatu mimo wszystko... gorąco zachęcam, wszystkich zainteresowanych tematem składu operatu do zapoznania się z wyrokiem NSA I OSK 258/20
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: orzecznictwo NSA nt składu operatu wyrok zapadł 9.09.2020r.
 1 
odpowiedz zgłoś
SZok No cóż , czas umierać Panie i Panowie
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: SZok Nie umieraj! Ucz się ;-)
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czyżby znowu monopol Ja bym to porównał do producenta samochodów, który sprzedaje samochód taksówkarzowi, a jednocześnie prowadzi usługi taksówkarskie w tym samym mieście i jeszcze serwisuje te taksówki które sprzedał
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Sądowe bzdury NSA i WSA napisało wielką bzdurę i trudno to komentować, tylko śmiech ............
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Sądowe bzdury Dlaczego? Bardzo słusznie - weryfikacja nie może się ciągnąć w nieskończonosc
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
@ Czekamy na rozstrzygajace stanowisko prezesa w tej bulwersującej sprawie. Mam nadzieję że wkrótce poznamy je na zamkniętym spotkaniu z geodatami wykonawcami. Spotkanie online w godzinach pracy na koszt podatników.
 3 
 15 
odpowiedz zgłoś
Za czyje? WINGIK składa skargę kasacyjną.... Przeciwko nam, na nasze pieniądze. Do tego przegrywa.
 5 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Za czyje? Otóż Feliks Bocchicchio, podobnie jak wielu młodych ludzi, uważał, że skoro borykał się, aby dopełnić swego wykształcenia i opanować tajniki zawodu, jego cnota zostanie automatycznie wynagrodzona i będzie przyzwoicie zarabiał na utrzymanie. Okazało się, że tak nie jest.
 2 
odpowiedz zgłoś
Czyżby znowu monopol ? " ... Cubic Orb Sp. z o.o. ? wykonawcy prac geodezyjnych, a zarazem producenta oprogramowania". Tak robią też inne firmy, które piszą dla siebie oprogramowanie do PODGIK, aby później wygrywać przetargi. bo nikt nie jest w stanie sobie z nim poradzić.
 16 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Czyżby znowu monopol ? Proponuję najpierw zapoznać się jakie oprogramowanie w/w firma oferuje, zanim zamieści się taki komentarz.
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czyżby znowu monopol ? to forum już przegrało batalię o kulturę i merytorykę. Wpuszczono kilku łobuzów, którzy skutecznie gaszą wszelkie dyskusje we wszystkich wątkach. Dopóki administrator się tym nie zajmie, dopóty właśnie takie takie będą komentarze jak GG.
 4 
 10 
zgłoś
odp: Czyżby znowu monopol ? Dokładnie, Cubic Orb nie tworzy oprogramowania dla PODGiK, tylko nakładki CAD dla geodetów (GoKart, Kalibronek itp.) program do pomiarów GPS na Android.
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czyżby znowu monopol ? Ustalmy fakty. Jeżeli pisze i sprzedaje programy dla geodetów, a jednocześnie wykonuje prace GEODEZYJNE, to odbiera pracę tym geodetom, którzy kupili to oprogramowanie. O tyle dobrze, że nie robi tego przez podstawione firmy, jak niektórzy.
 15 
 4 
zgłoś
odp: odp: Czyżby znowu monopol ? GG czyli jak ty coś robisz to konstytucja i swoboda działalności gospodarczej, ale jak inny robi to od razu zabronić ograniczyć bo przecież zabiera twój chleb? A wiesz że to się nazywa mityczny wolny rynek i ty pewnie z niego zaraz wypadniesz jak każdy dinozaur? Na własne życzenie?
 2 
 12 
zgłoś
odp: odp: Czyżby znowu monopol ? ~Mixtab. Mam inne zdanie niż Ty, ale Cię nie obrażam od .... Nie jest jednak poprawną sytuacja, w której sprzedaję komuś produkt, aby mógł działać na rynku, a później sam działam na tym rynku. Takie podejście jest dewastujące. Może jestem przeczulony na takie praktyki, które obserwuję w związku z systemami w PODGiKach, Jeśli geodeci nie będą naciskać Ministra i GGK, to dalej będą nami rządzić informatycy, a my będziemy tylko wyrobnikami od brudnej roboty. Za dużo tego obserwuje i szkoda mi naszego zawodu.
 17 
 2 
zgłoś
odp: odp: Czyżby znowu monopol ? Czyli jak ktoś sprzedaje samochody to nie może sam jeździć samochodem?
 3 
zgłoś
odp: Czyżby znowu monopol ? ta firma prowadzi działalność gospodarczą i ma prawo to czynić w taki czy innym zakresie. Nie jest instytucją państwową ani samorządową które mogą prowadzić działalność gospodarczą ale zakresie ograniczonym przepisami. Koledze GG może bardziej chodzić o prowadzenie działalności gospodarczej przez urzędników państwowych oraz samorządowych w zakresie pełnionych funkcji co wg przepisów jest niedopuszczalne lecz niestety nieprzestrzegane. Znam przypadki że geodeci z jednego powiatu zatrudniają się w drugim prowadząc usługi w innych powiatach poza tym w którym zostali zatrudnieni. Prawo takiego wyjątku nie przewiduje. Wystarczy rozróżnić prowadzenie działalności gospodarczej od bycia urzędnikiem.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS