Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-08-20| GIS, Prawo

Czy przyczepa kempingowa może być obiektem budowlanym?

Odpowiedzi na tytułowe pytanie udzielił niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.


Czy przyczepa kempingowa może być obiektem budowlanym? <br />
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

WSA rozpatrywał postanowienie inspektora nadzoru budowlanego w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych. Dotyczyło ono obiektu o powierzchni 61 metrów kwadratowych opisanego przez inspekcję jako „niepodpiwniczony, posadowiony na bloczkach betonowych parterowy budynek letniskowy, posiadający konstrukcję drewnianą, z dwuspadową więźbą dachową krytą blachodachówką. W powyższą konstrukcję została wbudowana przyczepa kempingowa, stanowiąca integralną część mieszkalną, zawierającą salon, kuchnię i pomieszczenie sanitarne”.

Zdaniem nadzoru obiekt ten jest samowolą budowlaną, do jego wzniesienia wymagane było bowiem pozwolenie na budowę, tymczasem właściciel spornego obiektu przedstawił jedynie zgłoszenie. Właściciel ripostował natomiast, że zgodnie z Prawem budowlanym budynkiem jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, podczas, gdy obiekt wzniesiony przez niego jest przyczepą kempingową zabudowaną daszkiem, niebędącą trwale związaną z gruntem.

Sąd administracyjny przyznał rację nadzorowi budowlanemu. W wyroku z 27 maja (sygn. akt II SA/Lu 113/20) stwierdził m.in., że przyczepa spełnia wszystkie przesłanki, by uznać ją za budynek. „Zgodnie z art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. Nie ulega wątpliwości, że sporny obiekt wszystkie te elementy posiada. Jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, ma dwuspadowy dach, zaś betonowe bloczki, na których jest posadowiony, pełnią funkcję fundamentu, przenosząc obciążenia z obiektu na grunt i zapobiegając przemieszczeniom pionowym obiektu (osiadaniu w gruncie)”.

Zdaniem WSA posadowienie przyczepy kempingowej na betonowych bloczkach powoduje, że obiekt powiązany jest z gruntem w sposób uniemożliwiający jego przesunięcie. Mamy więc do czynienia z trwałym związaniem obiektu z gruntem, co wyklucza zakwalifikowanie spornego obiektu do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Sąd dodał jednocześnie, że kwestia ta była już wielokrotnie analizowana przez sądy administracyjne.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama