Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-06| Geodezja, Prawo

Rozgraniczenie: ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Wybierając geodetę do wykonania rozgraniczenia, wójt nie powinien bezkrytycznie przyjmować jego oferty bez wcześniejszego rozeznania rynku – uznał w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.


Rozgraniczenie: ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Analizowane przez WSA postępowanie rozgraniczeniowe dotyczyło granicy między nieruchomością B.F. i L.S. (będącymi inicjatorami rozgraniczenia) oraz działką ich sąsiadki H.S. W toku postępowania wójt wysłał do czterech geodetów zapytanie ofertowe dotyczące przeprowadzenia rozgraniczenia, ale odpowiedział tylko jeden, proponujące cenę 6950 zł. Wójt zaakceptował jego ofertę. Następnie wybrany geodeta przeanalizował dokumentację geodezyjną oraz przeprowadził czynności okazania granic, nie udało się jednak doprowadzić do ugody między sąsiadami, sprawa trafiła zatem do sądu. Wykonawca wystawił wówczas gminie fakturę za swoje usługi, wójt postanowił zaś rozdzielić koszty rozgraniczenia po połowie między właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziła się H.S., która odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W jej ocenie zaakceptowany przez wójta koszt rozgraniczenia jest znacznie wyższy od cen rynkowych. Twierdziła również, że przed podpisaniem umowy gmina powinna poinformować ją o kosztach postępowania. W takiej sytuacji miałyby możliwość nie tylko wpływu na wybór wykonawcy, ale także ewentualnego cofnięcia wniosku i zlecenia wykonania prac geodezyjnych we własnym zakresie.

Wójt bronił się, że to do jego kompetencji należy wybór geodety i nie ma obowiązku angażowania stron w tę czynność. Przypomniał też, że zgodnie z prawem dokonał w tej sprawie rozeznania rynku. Podkreślił ponadto, że przepisy nie określają wysokości stawek za usługi geodezyjne, lecz są one kształtowane zasadami wolnego rynku. Trudno mu zatem zakwestionować cenę ustaloną przez geodetę.

SKO przyznało rację wójtowi, następnie sprawa trafiła do WSA w Łodzi, a ten wyrokiem z 11 lutego br. (sygn. akt III SA/Łd 977/19) uchylił postanowienia wójta i SKO.

W uzasadnieniu sędziowie zauważyli, że w niniejszej sprawie gmina powinna dokonać zweryfikować ofertę geodety. Mogła chociażby zażądać od niego kalkulacji zaproponowanej kwoty lub też zwrócić się do innych firm geodezyjnych z prośbą o wycenę, choćby telefonicznie. Na marginesie WSA stwierdził, że powodem, dla którego tylko jedna z czterech firm odpowiedziała na zapytanie wójta, mogło być to, iż dał on tylko dwa i pół dnia na odpowiedź. Sędziowie zwrócili ponadto uwagę, że gdy przedmiotowe rozgraniczenie trafiło do sądu rejonowego, ten zlecił innemu geodecie wykonanie takich samych czynności za raptem 3075 zł. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że poprzednie koszty faktycznie zostały zawyżone. WSA dodał ponadto, że w jego ocenie wójt jeszcze przed zleceniem wykonania prac geodezyjnych powinien poinformować strony postępowania o wysokości kosztów rozgraniczenia, a niedopełnienie tego obowiązku jest niezgodne z Kodeksem postępowania administracyjnego.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS