wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-10| Geodezja, Prawo, Kataster

Czy użytek "dr" może być bez drogi?

Czy dla uznania działki za użytek „dr” wystarcza wydzielenie jej jako drogi dojazdowej do nieruchomości? Wyrok w tej sprawie wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.


Czy użytek "dr" może być bez drogi? <br />
zdjęcie ilustracyjne (fot. JK)
zdjęcie ilustracyjne (fot. JK)

Na wniosek współwłaścicieli nieruchomości starosta orzekł o aktualizacji danych ewidencyjnych poprzez zmianę użytku ich działki z Rlllb i Br/Rlllb na użytek „dr”. Od tego rozstrzygnięcia odwołał się PP – jeden ze współwłaścicieli. Jak argumentował, wniosek pozostałych współwłaścicieli ma jedynie na celu obejście obecnie obowiązujących przepisów w związku z prowadzonymi przez PINB postępowaniami dotyczącymi samowoli budowlanych. Dodał też, że na przedmiotowej działce nie będzie realizowana droga, obecny stan użytków gruntowych (czyli Rlllb i Br/Rlllb) jest zgodny ze stanem faktycznym, a wnioskodawcy nie korzystają z nieruchomości, gdyż posiadają bezpośredni dostęp do drogi publicznej ze swojej działki, która przylega bezpośrednio do drogi publicznej. Ponadto posadzili tu drzewa i parkują samochody, blokując przejazd.

Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego uchylił decyzję starosty w całości i orzekł o odmowie aktualizacji danych ewidencyjnych. Powołując się na załącznik nr 6 do rozporządzenia ws. EGiB, WINGiK podkreślił, że samo wydzielenie w wyniku podziału nieruchomości działki ewidencyjnej mającej pełnić w przyszłości funkcję drogi dojazdowej, przez którą ma być zapewniony dojazd do drogi publicznej innych wydzielanych nieruchomości, nie stanowi wystarczającej przesłanki do zmiany użytku z dotychczasowego na „dr”. O użytku takim można mówić dopiero w przypadku wybudowania drogi (budowli).

Współwłaściciele odwołali się od tego rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Argumentowali przy tym, że WINGiK posłużył się nieprawidłową definicją drogi. Ich zdaniem grunty zaliczane do użytku „dr” jako droga wewnętrzna wcale nie muszą mieć utwardzonej nawierzchni. Wystarczy, aby stanowiły odrębny pas gruntu wydzielony wyłącznie w celu zapewnienia dostępu wydzielonych działek do drogi publicznej, co ma miejsce w niniejszej sprawie. Dodali też, że i oni, i PP wykorzystują przedmiotową działkę jako drogę dojazdową.

Wyrokiem z 14 stycznia br. (sygn. akt III SA/Kr 645/19) WSA przyznał rację WINGiK-owi i oddalił skargę współwłaścicieli. W ocenie sądu w powstałym sporze rację należy przyznać organowi II instancji, bowiem o użytku „dr” można mówić jedynie w przypadku wybudowania drogi (budowli), przy czym należy tu sięgnąć do definicji budowli określonej w Prawie budowlanym. Z dokumentacji fotograficznej przedstawionej przez PP wynika, że droga na spornej działce nie została urządzona, zatem nie stanowi budowli (drogi), co jest przesądzające w niniejszej sprawie. Wprawdzie współwłaściciele zakwestionowali stanowisko PP, nie przedstawili jednak w tej sprawie żadnych przeciwnych dowodów.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Monopol oprogramowania a EGiB W jednym z powiatów są dwa systemy (jedna gmina prowadzi PODGiK). Jest Ewmapa-Ewopis i tu są przetargi na EGiB zgłaszają się oferenci, wygrywają i roboty idą. I jest ten Drugi system - nikt tu nie startuje na EGiB. Prace stoją.
 1 
odpowiedz zgłoś
Konwersja baz: Są powiaty w Wielkopolsce, które gdy dowiedziały się ile żąda Systherm za konwersję baz z wersji GI200 do GI 7 szybko przeszedł na EwMapę. Co okazało się dziesięciokrotnie tańsze ...
odpowiedz zgłoś
sa chyba nigdy nie był w powiecie kolowym, skoro tak uważa. Natomiast wrzucając kamyczek do polskiego ogródka, to można też niezręcznie przypomnieć o konwersji obrębu ze starszej wersji poznańskiego oprogramowania do nowszej za bagatela 1.2 mln zł https://geoforum.pl/news/8633/geopoz-zamawia-konwe rsje-danych-
odpowiedz zgłoś
sa zabrakło ci U na początku ;) Putin by lepszej propagandy pogardy wobec swoich nie wymyślił, gratuluję zapatrzenia po 30 latach w zachodnie e-systemy.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
@ W chwili obecnej najważniejsza jest sprzedaż e-systemów organom admnistracji publicznej (uzaleznienie od systamów rodzimych firm). Można się spodziewać w najbliższym czasie powołania zesołu roboczo-eksperckiego, który zajmnie się tymi sprawami około e-geodezyjnymi.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
To mamy duży problem z dr Droga zawsze była traktowana w kontekście budowli z prawa budowlanego. To w 2013 r. przy nowelizacji Rozp. EGiB namieszano, odrywając to pojęcie od stanu w terenie, tylko po to by zaspokoić wymagania Ustawy o gosp. nieruchomościami (art. 93 ust. 3). Słynne pokraczne zdanie: "Do użytku gruntowego o nazwie ?drogi? nie zalicza się ... albo też nie jest odrębnym pasem gruntu wydzielonym wyłącznie w celu zapewnienia dostępu tej działki do drogi publicznej" (już za sam styl tego zdania ktoś powinien siedzieć w wiezieniu). Brawo Kraków!, ale dlaczego za taki chłam w prawie musi "płacić" Starosta Krakowski i jego pracownicy. W trakcie modernizacji EGiB zrobiono już tysiące takich "trawiastych dróg". Teraz będziemy wracać do R, Ł, Ps.
 3 
odpowiedz zgłoś
Fu.. logic O tak, niech poprawią w ewidencji te wszystkie drogi które są tylko na mapie, bo zostały już dawno zaorane. Bądź przemianują użytki do stanu faktycznego tam gdzie od dziesięcioleci są drogi a nie rola. Tylko na początek niech gminy zrobią porządek ze swoimi działkami które w większości są z głębokiej digitalizacji.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS