|2020-03-10|
Geodezja, Prawo, Kataster
Czy użytek "dr" może być bez drogi?
Czy dla uznania dziaÅ‚ki za użytek „dr” wystarcza wydzielenie jej jako drogi dojazdowej do nieruchomoÅ›ci? Wyrok w tej sprawie wydaÅ‚ niedawno Wojewódzki SÄ…d Administracyjny w Krakowie.
zdjęcie ilustracyjne (fot. JK)
|
|
|
|
|
|
Na wniosek współwÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci starosta orzekÅ‚ o aktualizacji danych ewidencyjnych poprzez zmianÄ™ użytku ich dziaÅ‚ki z Rlllb i Br/Rlllb na użytek „dr”. Od tego rozstrzygniÄ™cia odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ PP – jeden ze współwÅ‚aÅ›cicieli. Jak argumentowaÅ‚, wniosek pozostaÅ‚ych współwÅ‚aÅ›cicieli ma jedynie na celu obejÅ›cie obecnie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów w zwiÄ…zku z prowadzonymi przez PINB postÄ™powaniami dotyczÄ…cymi samowoli budowlanych. DodaÅ‚ też, że na przedmiotowej dziaÅ‚ce nie bÄ™dzie realizowana droga, obecny stan użytków gruntowych (czyli Rlllb i Br/Rlllb) jest zgodny ze stanem faktycznym, a wnioskodawcy nie korzystajÄ… z nieruchomoÅ›ci, gdyż posiadajÄ… bezpoÅ›redni dostÄ™p do drogi publicznej ze swojej dziaÅ‚ki, która przylega bezpoÅ›rednio do drogi publicznej. Ponadto posadzili tu drzewa i parkujÄ… samochody, blokujÄ…c przejazd.
Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego uchyliÅ‚ decyzjÄ™ starosty w caÅ‚oÅ›ci i orzekÅ‚ o odmowie aktualizacji danych ewidencyjnych. PowoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na zaÅ‚Ä…cznik nr 6 do rozporzÄ…dzenia ws. EGiB, WINGiK podkreÅ›liÅ‚, że samo wydzielenie w wyniku podziaÅ‚u nieruchomoÅ›ci dziaÅ‚ki ewidencyjnej majÄ…cej peÅ‚nić w przyszÅ‚oÅ›ci funkcjÄ™ drogi dojazdowej, przez którÄ… ma być zapewniony dojazd do drogi publicznej innych wydzielanych nieruchomoÅ›ci, nie stanowi wystarczajÄ…cej przesÅ‚anki do zmiany użytku z dotychczasowego na „dr”. O użytku takim można mówić dopiero w przypadku wybudowania drogi (budowli).
WspółwÅ‚aÅ›ciciele odwoÅ‚ali siÄ™ od tego rozstrzygniÄ™cia do Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego w Krakowie. Argumentowali przy tym, że WINGiK posÅ‚użyÅ‚ siÄ™ nieprawidÅ‚owÄ… definicjÄ… drogi. Ich zdaniem grunty zaliczane do użytku „dr” jako droga wewnÄ™trzna wcale nie muszÄ… mieć utwardzonej nawierzchni. Wystarczy, aby stanowiÅ‚y odrÄ™bny pas gruntu wydzielony wyÅ‚Ä…cznie w celu zapewnienia dostÄ™pu wydzielonych dziaÅ‚ek do drogi publicznej, co ma miejsce w niniejszej sprawie. Dodali też, że i oni, i PP wykorzystujÄ… przedmiotowÄ… dziaÅ‚kÄ™ jako drogÄ™ dojazdowÄ….
Wyrokiem z 14 stycznia br. (sygn. akt III SA/Kr 645/19) WSA przyznaÅ‚ racjÄ™ WINGiK-owi i oddaliÅ‚ skargÄ™ współwÅ‚aÅ›cicieli. W ocenie sÄ…du w powstaÅ‚ym sporze racjÄ™ należy przyznać organowi II instancji, bowiem o użytku „dr” można mówić jedynie w przypadku wybudowania drogi (budowli), przy czym należy tu siÄ™gnąć do definicji budowli okreÅ›lonej w Prawie budowlanym. Z dokumentacji fotograficznej przedstawionej przez PP wynika, że droga na spornej dziaÅ‚ce nie zostaÅ‚a urzÄ…dzona, zatem nie stanowi budowli (drogi), co jest przesÄ…dzajÄ…ce w niniejszej sprawie. Wprawdzie współwÅ‚aÅ›ciciele zakwestionowali stanowisko PP, nie przedstawili jednak w tej sprawie żadnych przeciwnych dowodów.
Orzeczenie nie jest prawomocne.
JK
|