wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-20| Geodezja, Edukacja

EPOS-PL+: 52 mln zł na obserwację płyty europejskiej

Konsorcjum 7 krajowych podmiotów otrzyma ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój ponad 52 mln zł na realizację projektu EPOS-PL+. Ma on. zapewnić m.in. innowacyjną infrastrukturę do obserwacji Ziemi.


EPOS-PL+: 52 mln zł na obserwację płyty europejskiej <br />
Prezentacja danych projektu EPOS-PL (fot. UPWr)
Prezentacja danych projektu EPOS-PL (fot. UPWr)

Przedsięwzięcie ma być realizowane w latach 2020-2023 przez konsorcjum składające się z: Głównego Instytutu Górnictwa (lider), Instytutu Geofizyki PAN, Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Nauk Geologicznych PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskiej Grupy Górniczej SA.

Celem projektu jest zbudowanie wielowarstwowej, multidyscyplinarnej i interpretacyjnej infrastruktury badawczej wspierającej poprzez badania naukowe sektor biznesu, gdzie gromadzone są dane z rozproszonych sieci pomiarowych, a następnie opracowywane, standaryzowane i integrowane w postaci baz danych. EPOS-PL+ jest rozwinięciem realizowanego obecnie projektu EPOS-PL (System Obserwacji Płyty Europejskiej), w ramach którego budowana jest platforma IS-EPOS, stanowiąca główny serwis Tematycznego Węzła Zagrożeń Antropogenicznych (TCS-AH). Węzeł ten będzie zasilany w ramach projektu EPOS-PL+ danymi z nowego poligonu pomiarowego – Geofizycznego Systemu Bezpieczeństwa dla Górniczych Filarów Ochronnych.

W ramach EPOS-PL+ powstanie nowe, realizowane na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Centrum Infrastruktury Badawczej Danych Satelitarnych wykorzystujące radarowe dane pomiarowe o wysokiej rozdzielczości do badań deformacji terenów górniczych. Powstanie także platforma IT do badań metodami sztucznej inteligencji (EPOS-AI) oraz zostaną wsparte istniejące Centra Infrastruktury Badawczej GNSS (NRT/RT) założone w ramach projektu EPOS-PL.

Źródło: UPWr, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS