wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-22| GNSS, Geodezja

Ruszyła sieć stacji satelitarnych do badań deformacji na Górnym Śląsku

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uruchomił sieć stacji permanentnych GNSS w ramach projektu EPOS-PL – System Obserwacji Płyty Europejskiej. Naukowcy z IGIG wykorzystają satelity do monitorowania wstrząsów sejsmicznych i tąpnieć górniczych.


Ruszyła sieć stacji satelitarnych do badań deformacji na Górnym Śląsku <br />
Prezentacja danych projektu EPOS-PL w tworzonym serwisie: punkty oraz stacje pomiarowe z przedstawionym obszarem MUSE 1, numeryczny model powierzchni strukturalnej, wstrząsy sejsmiczne, usługa WMS prezentująca powierzchnię
Prezentacja danych projektu EPOS-PL w tworzonym serwisie: punkty oraz stacje pomiarowe z przedstawionym obszarem MUSE 1, numeryczny model powierzchni strukturalnej, wstrząsy sejsmiczne, usługa WMS prezentująca powierzchnię

Odbiorniki GNSS umożliwiają wyznaczenie pozycji stacji na podstawie sygnałów satelitarnych z dokładnością kilku milimetrów oraz mogą posłużyć do badań drgań skorupy ziemskiej w trakcie wstrząsów sejsmicznych i tąpnięć górniczych.

Sieć składa się ze stacji zlokalizowanych we Wrocławiu, Katowicach, Będzinie, Chorzowie, Chełmie Śląskim, Rybniku, Borowej Górze pod Warszawą oraz w Komornikach koło Środy Śląskiej. Stacje GNSS wykonują ciągłe autonomiczne obserwacje sygnałów satelitarnych pochodzących z pięciu systemów nawigacyjnych: amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego systemu GLONASS, europejskiego systemu Galileo, chińskiego systemu BeiDou oraz japońskiego systemu QZSS.

Sieć stacji została rozmieszczona na terenie Górnego Śląska, gdzie dochodzi do trwałych deformacji terenu oraz wstrząsów sejsmicznych spowodowanych działalnością górniczą. Część stacji została zlokalizowana poza terenem działalności górniczej (m.in. we Wrocławiu oraz w Borowej Górze) celem dostarczenia danych referencyjnych. Stacje rejestrują obserwacje satelitarne z bardzo wysokim interwałem 20 Hz, co przekłada się na 20 obserwacji na sekundę z około 35 widocznych satelitów.

Obserwacje satelitarne są przesyłane na bieżąco (w strumieniach danych w czasie rzeczywistym) na serwery UPWr, a następnie na serwery Wojskowej Akademii Technicznej. Jeżeli na badanym obszarze dojdzie do wstrząsu sejsmicznego, wszystkie obserwacje zostają zachowane. Jeżeli do takiego wstrząsu nie dojdzie, obserwacje satelitarne zostają rozrzedzone oraz zostaną wykorzystane do wyznaczenia długookresowych deformacji skorupy ziemskiej na badanym obszarze.

Źródło: Głos Uczelni


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ciekawe Ale czy te kilka mm, to ma sens? I czy w czasie rzeczywistym można uzyskać taka dokładność?zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS