wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-30| Geodezja, Edukacja, Instytucje

Powstanie infrastruktura badawcza dla nauk o Ziemi

Dzięki podpisanej 19 stycznia umowie projekt EPOS-PL otrzyma 59 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsięwzięcie polega na budowie ogólnokrajowej infrastruktury badawczej, a ważną rolę odgrywają w nim również geodeci.


Powstanie infrastruktura badawcza dla nauk o Ziemi <br />
fot. OPI
fot. OPI

EPOS-PL jest odpowiedzią polskiego środowiska nauk o Ziemi na realizację projektu „EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej”. W jego ramach powstaje wielowarstwowa, multidyscyplinarna i interoperacyjna infrastruktura badawcza. Będzie ona miała za zadanie gromadzić dane z rozproszonych sieci pomiarowych (w tym np. stacji referencyjnych GNSS), a następnie opracowywać, standaryzować i integrować je w postaci danych i metadanych. Z założenia otwarta infrastruktura badawcza EPOS będzie udostępniać zasoby zarówno dla środowiska naukowców, jak i przemysłu poprzez stronę WWW wraz z odpowiednimi serwisami i aplikacjami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami.

W ramach EPOS-PL w Polsce powstaną trzy Centra Infrastruktury Badawczej: Danych GNSS, Obserwacji Grawimetrycznych oraz Obserwacji Geomagnetycznych i Magnetotellurycznych. Przewidziano również wdrożenie na Górnym Śląsku systemu monitorowania obszarów aktywnego wydobycia węgla kamiennego. Na potrzeby eksperymentu zostaną zbudowane: zintegrowany geodezyjny system obserwacyjny (będący kombinacją różnych technik pomiarowych, punktowych i powierzchniowych, które się wzajemnie uzupełniają, skalują i walidują) oraz sieć stacji referencyjnych wyposażonych w zintegrowane techniki pomiarowe.

Liderem przedsięwzięcia jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. W projekcie uczestniczą ponadto: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geodezji i Kartografii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH oraz Polska Grupa Górnicza.

System ma być gotowy do końca 2021 r. Jego całkowity koszt to 62,6 mln zł.

Źródło: OPI, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS